| DanionM a întrebat:

"Toate artele au menirea de a contribui la arta supremă: arta de a trăi" (-H. Van Loon-)

Poate educaţia morală să fie considerată prin excelenţă "arta de a trăi"?

2 răspunsuri:
| M25M a răspuns:

Educatia morala nu cred ca este o forma de arta propriu-zisa (chiar si filosofico-metaforic) ci mai degraba un sistem de conduita. "Arta de a trai" poate incorpora o educatie morala, printre alte procese, zic eu.

| Thethinker30 a răspuns:

Educatia morala e mai mult un mod de viata pe care fiecare si-l insuseste si il dezvolta.