| Meme10Memu a întrebat:

Potrivit Bibliei, cine este fiara si cine primeste semnul fiarei?

Răspuns Câştigător
| codrinmaestruldumelor a răspuns:

Fiara de culoare stacojie, descrisă în capitolul 17 al cărții Revelația, simbolizează organizația al cărei scop este acela de a uni și de a reprezenta națiunile lumii. Inițial a existat sub numele de Liga Națiunilor, iar în prezent este cunoscută ca Organizația Națiunilor Unite.
Iar legat de semnul fiarei, Biblia spune că oamenii primesc „semnul fiarei" pentru că o urmează „cu admirație" până acolo încât îi aduc închinare (Revelația 13:3, 4; 16:2). Ei fac aceasta venerându-și țara, simbolurile ei sau forța ei militară. The Encyclopedia of Religion afirmă: „Naționalismul a devenit una dintre principalele forme de religie ale lumii moderne".*

Cum este pus semnul fiarei pe mâna dreaptă sau pe fruntea oamenilor? (Revelația 13:16) Referitor la poruncile sale date națiunii Israel, Dumnezeu a spus: „Să vi le legați ca un semn pe mână și să vă servească drept fruntar între ochi" (Deuteronomul 11:18). Aceasta nu însemna că israeliții trebuiau să-și pună literalmente un semn pe mână sau pe frunte, ci că aveau să permită cuvintelor lui Dumnezeu să le influențeze acțiunile și gândirea. În mod asemănător, semnul fiarei nu este un semn literal, precum un tatuaj cu numărul 666, ci un simbol care îi identifică pe cei ce se lasă conduși în viață de sistemul politic. Cei care au semnul fiarei se pun în opoziție cu Dumnezeu (Revelația 14:9, 10; 19:19-21).

1 răspuns:
| lpavel a răspuns:

Fiara este antichristul, tot el va fi si insemnat! pana sa fie insemnat va fi doar un om destul de rau totusi dar inca nu va fi antichristul pana nu va fi insemnat cu semnul fiarei!