| TrentonChase a întrebat:

Top prejudecati pe care crestinii le a fata de atei!

Salut, m-am gandit sa incep o dezbatere cu tema de mai sus, as vrea ca toata lumea interesata sa se gandesaca si sa expuna niste idedi preconcepute pe care le au in general crestinii fata de atei, apoi sa incercam sa le clarificam.

Ideea de a deschide acest subiect mi-a venit cand am vazut la foarte multe dintre comment-urile de la aceasta categorie afirmatii de genul "ateii sunt satanisti", "ateii nu cred in Dumnezeu pentru ca Il urasc", "oamenii devin atei ca sa poata face pacate" etc...

Multumesc

27 răspunsuri:
| Zenicide a răspuns:

Daca as crede povestile din biblie as fi Satanist. Motive sunt destule, Satan ucide mai putini oameni ca Dzeu, daruieste oamenilor cunoastere, le-ar fi daruit si nemurire dar intervine Dzeu (pomul cunoasterii era langa pomul nemuririi)

| EmaS a răspuns (pentru Zenicide):

El ti-a oferit calea spre nemurire, dar din pacate dai cu piciorul la cea mai mare sansa!

| Zenicide a răspuns (pentru EmaS):

El nu ofera nimic, el cumpara loialitatea oamenilor. Pune conditii absurde, e prea uman happy

| EmaS a răspuns (pentru Zenicide):

Ce ti se pare atat de absurd?

| Zenicide a răspuns (pentru EmaS):

Prima porunca e sa nu ai alti zei in afara de Dzeu. Cu asta cred ca am spus totul. Daca nu sunt alti zei, el e unic de ce il deranjeaza daca oamenii isi fac alti zei (ireali, imaginari) Cu ce il influenteaza pe el niste zei fictivi?laughing E atat de primitiv? E atat de redus mintal? Ca un copil de clasa a 4-a care se joaca Lego?
Sa iti respecti mama si tata, daca tu ai fost maltratat toata viata de ei tu esti oricum obligat sa ii respecti.
Sa nu omori. Apoi chiar el indeamna la crima, desi crestinitatea nu a avut niciodata probleme cu crima. Sa nu ucizi crestini, asa trebuia sa fie, era mai realist laughing
Tot ce zice Dzeu e uman, nu e nimic Dumnezeiesc. De asta a ales "Dzeu" o carte ca mijloc de comunicare laughing Adica el e atotputernic atotstiitor dar cumva alege o carte sa comunice cu oamenii, si nici macar nu o scrie el, ci oamenii laughing) Hmmm ar putea asta sa fie o explicatie de ce Dzeu e asa uman. hmm.

| EmaS a răspuns (pentru Zenicide):

Mi se pare normal ca nu Ii place ca noi sa Ii intoarcem spatele celui care ne-a creat si a facut totul pentru noi.

| Zenicide a răspuns (pentru EmaS):

Si ce comportament e asta? Unde recunosti acest comportament? happy
Adica el creeaza universul asta mare de tot in care practic poate sa faca ce vrea dar pe el il deranjeaza ca Ion, Jill si Lulubella nu cred in el? Ma faci sa rad.

| EmaS a răspuns (pentru Zenicide):

El ne-a creat cu scopul de a avea o familie fericita. Dorinta lui Dumnezeu a fost sa aiba copii - o familie cu fii şi fiice creati dupa chipul si asemanarea lui Dumnezeu, care in mod intim sa poata relata cu Dumnezeu intr-un mod care sa-L satisfaca pe El.Copii care sa fie ca El, care sa-L iubeasca din inima pentru ca au vrut asta, aceasta este ceea ce Dumnezeu-Tatal vrea. Acesta a fost scopul lui Dumnezeu in creatie- sa aiba o familie catre care El sa- si poata exprima dragostea Sa si sa primeasca dragoste.(Efeseni 1:3-5)

| Zenicide a răspuns (pentru EmaS):

El ne-a creat cu scopul de a avea o familie fericita. Acest comportament unde il recunosti?
Adica toata mizeria timp de milenii de pe pamant, foametea, crimele, suferintele sunt pentru ca un zeu se simte singur si vrea familie, si din cauza perioadei de testare?
Vrei sa zici ca asta e un comportament demn de un zeu?

| EmaS a răspuns (pentru Zenicide):

Acelea toate sunt consecinte ale neascultarii de Dumnezeu.

| Zenicide a răspuns (pentru EmaS):

Acum vrea familie, sclavi sau zombi care tac si dau din cap "DA DOAMNE"?

| EmaS a răspuns (pentru Zenicide):

Nasterea ta nu a fost o greseala a cuiva, nici un esec; viata ta nu este o intamplare fericita a naturii.Cu mult timp inainte de a fi conceput de parintii tai, tu ai fost conceput in mintea lui Dumnezeu. Faptul ca poti sa respiri in clipa asta nu se datoreaza sortii; nu este vorba de nici o sansa, nici de noroc, nici de coincidenta.Esti in viata pentru ca Dumnezeu a vrut sa te creeze. Dumnezeu a dat parintilor tai ADN-ul dorit pentru a te face pe tine, exact asa cum esti tu unica si speciala.El ti-a hotarat in mod deliberat rasa, culoarea pielii, a parului si toate celelalte trasaturi.

| Zenicide a răspuns (pentru EmaS):

Atunci liberul arbitru tocmai a fost tras la wc, daca totul e prestabilit, zic.

| EmaS a răspuns (pentru Zenicide):

Greu mai este pentru unii sa inteleaga Cuvantul lui Dumnezeu.

| GRs a răspuns (pentru EmaS):

Daca Dumnezeu stia unde vei ajunge(rai sau iad) de dinainte sa te nasti de ce mai traim?

| EmaS a răspuns (pentru GRs):

Ca sa iti alegi locul.Nu te vei putea dezvinovati inaintea Lui.

| Zenicide a răspuns (pentru GRs):

Suntem in "beta test" si se ruleaza varianta vizuala.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Zenicide):

Prea inuman poruncile date sunt imposibil de implinit.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Toti care gandesc au o perioada de ateism. Majoritatea sfarsesc prin a deveni credinciosi. Numai boii sunt consecventi. Uneori stiinta te poate intoarce din drumul spre cel de sus. Observi? N-am spus Dumnezeu. Poate fi oricine: Alah, Buda, etc. Ai observat ca cei mai fanatici sunt in majoritate idioti? Exemple: musulmanii care devin camicaze, pocaitii. Sunt si destepti printre ei dar acestia doar profita. Asa sunt si ateii. Unii sunt atei din convingere altii sunt numai pe moment atei. Cat despre vorba: "ateii nu cred in Dumnezeu ca-l urasc" asta este scoasa de idiotii ultracredinciosi care nu gandesc. Nu poti ura ceva care crezi ca nu exista. E ca si cand eu l-as ura pe Fat-Frumos. Ce treaba am cu el daca stiu ca nu exista?!

| hominid dreak a răspuns:

Din pacate prejudecati sunt si de o parte si de cealalta parte. Si credinciosii sunt etichetati cu unele epitete da catre atei. Ceea ce razulta ca avem cu totii, indiferent de crez si apartenenta, acelasi mod de gandire. Deci nu ne deosebim cu altceva decat cu niste idei despre existentialitate care ne bantuie mintea mai mult sau mai putin matur. Daca am da prejudecatile la o parte, am constata ca suntem cu totii membri ai aceleiasi societati, respectandu-ne crezurile si respectandu-ne in primul rand ca oameni.

| RAY a răspuns:

Asta si pentru ca definitile pe wiki, dex sunt de rahat cica ateu =impotriva dumnezeului lor = afirma ca nu exista
si alte aiureli
ateismul e doar lipsa credintei in zeii doar atat restul sunt minciunii

| pisicutzamik a răspuns:

Buna,eu nu judec pe nimeni, deci nu dau exemple de prejudecati, dar vreau sa spun ca pe acest site sunt mai multi impotriva lui Dumnezeu(adica cei care nu cred in el), decat cei care cred!

| pisicutzamik a răspuns:

Si inca ceva, uite pe tine te-a ispitit diavolu sa bagi "raca"intre cei care sunt pe acest sitelaughing, adica cei care nu cred in Dumnezeu sa zica vorbe nelalocul lor despre cei care cred in Dumnezeu si invers

| TrentonChase explică (pentru pisicutzamik):

Mi-am facut deja rezervare in Iad, cine mai vrea sa imi ceara ca vand bilete...

| pisicutzamik a răspuns (pentru TrentonChase):

Sa fi sanatos si sa te bucuri de, diavolite rolling on the floor

| TrentonChase explică (pentru pisicutzamik):

Mersi, mersi.

Răspuns utilizator avertizat