| Jay1 a întrebat:

De ce devin până și creștinii atei?

33 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Citeste Biblia daca vrei sa afli mai multe.

| Jay1 explică (pentru danut):

Căci voi curăţaţi pe dinafară paharul şi farfuria?

| suntserios a răspuns (pentru danut):

Tu nu esti in stare sa imi spui?

| danut a răspuns:

Ti-am dat un indemn util, doar prin citire poti invata, daca iti spun eu, azi, maine repeti intrebarea.

| suntserios a răspuns (pentru danut):

Deci era o intrebare simpla. Cum arata dumnezeu. Ca ma contrazici si ai spus ca nu arata ca un batranel. Intrebarea mea era simpla. Cum arata. Nu te mai eschiva, cu carti, indemnuri samd. E atat de simplu daca esti in stare sa imi spui cum arata. Fizic

| danut a răspuns:

Intgelegi ce ai scris sau ti s-a parut un verset cool?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ratiune?

| Jay1 explică (pentru suntserios):

Ratiune știință?

| suntserios a răspuns (pentru Jay1):

Nu ai nevoie de stiinta sa realizezi ca un batranel care locuieste pe un nor nu poate controla lumea.

| Superior a răspuns (pentru suntserios):

Inca o data, unde mama naibii scrie ca Dumnezeu e un batranel care locuieste pe nor?
Esti enervant cand afirmi tampenii pe care pana si tu le stii ca nu sunt adevarate.

| suntserios a răspuns (pentru Superior):

Nu toata lumea se roaga la cer? In cer nu sunt nori?
Nu e dumnezeu cel mai batran ca el a creat lumea dupa chipul si asemanarea sa? Deci e un batranel.

Rezulta logic si irefutabil ca e un batranel care locuieste pe un nor

| danut a răspuns (pentru suntserios):

Dumnezeu Tatal NU este om, deci nu poate fi batranel, asta scrie in Biblie, NU Tatal a facut lumea ci Fiul si asta scrie in Biblie.
Rezulta logic si irefutabil ca nu prea sti sa citesti.

| suntserios a răspuns (pentru danut):

De unde stii ca nu este om, l ai intalnit? Ce era? El e norul?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Da, ca asa au zis inteleptii.

Da, e plauzibil ca omul sa evolueze din organisme mai primitive.
Nu, nu e plauzibil ca omul sa apara brusc dintr o mana de pamant sau o coasta din alt om.

Sunt oameni de stiinta care studiaza si isi dedica viata sa caute niste raspunsuri. Sunt prezenta suficiente dovezi ale evolutiei organismelor, nu doar a oamenilor. Sunt niste premize realiste.

Popii nu. Popii repeta ce invata din niste carti inventate. De ce exista atat de multe religii iar teoria evolutiei e una? Pentru ca sunt mai multi care au inventat religii iar teoria evolutiei a fost bazata pe studii. Nu am auzit niciun popa care sa aduca un argument plauzibil si realist ca exista puteri paranormale.

| Holiday a răspuns:

Principiul e acelasi ca in cazul lui Mos Craciun.
Pur si simplu constata ca Biblia e doar o poveste, o legenda, fara legatura cu realitatea.

| 6684464 a răspuns:

Stii pilda cu semintele?

| Jay1 explică (pentru 6684464):

Vai de voi cărturari şi farisei?

| 6684464 a răspuns:

Scrie in Matei 13.

| Jay1 explică (pentru 6684464):

Mulți sînt chemați dar puțini sînt aleși?

| 6684464 a răspuns:

*facepalm* citeste Matei 13.

| Jay1 explică (pentru 6684464):

Samanta e bună omul e rau

| wpetterssone a răspuns:

Ce dacă creștinii devin atei? Este alegerea lor pentru că resping Adevărul. Oamenii devin atei pentru că nu sunt mulțumiți de învățăturile cultului lor sau au trecut prin evenimente tragice și nu văd viața ca pe ceva bun.

| Jay1 explică (pentru wpetterssone):

Da învățăturile cultului sunt diferite.

| unvecin a răspuns:

În Creștinism există conceptul că Dumnezeu e și judecător. Deci, pentru toate faptele pe care le faci ești responsabil în fața Lui. Și-atunci, ca să scapi de toată treaba asta, negi tot... și pe urmă „poți să faci ce vrei".

Și peste noapte, nenea Ioan devine om de știință... tare priceput în multe teorii care dovedesc totul. Când el, de fapt, a vrut să poată sta cu paharul de băutură lângă el fără să simtă mustrări de conștiință.

| DoctorWh0 a răspuns:

Cum a scris și unvecin, mulți atei devin atei doar ca să scape de idea ca este cineva care vede și știe tot ce faci. Alții devin atei doar ca să scape de toate radetetele care le primesc pentru ca sunt creștini, alți doar ca să fie ei mai smecheri și sa se cheme pe ei însuși oameni de știință.

| suntserios a răspuns (pentru DoctorWh0):

Deci tu, sub orice forma, negi ideea ca exista oameni care gandesc singuri si nu pot crede basmele religioase nu?

| DoctorWh0 a răspuns (pentru suntserios):

Ma mie asta imi place tare tare tare mult. La nebunie. Unde am scris eu ma ca nu sunt oameni care gandesc singuri? Unde? Si dupa aia zici ca tu, un ateu, esti ala care gandeste singur. Pai dragul meu, daca esti ateu atunci inseamna ca nu crezi ca Dumnezeu a facut lumea, si foarte probabil crezi teoria big bang. Pai teoria aia a fost creata de cineva, deci nici tu nu gandesti singur pentru ca altcineva a gandit acea teorie.

| suntserios a răspuns (pentru DoctorWh0):

Simplu. Ai zis ca toti ateii au motive speciale sa fie atei. In perceptia ta, toti fug de ceva, niciunul nu e ateu pentru ca asa gandeste el realitatea.

Teoria big bang ului e sustinuta cu dovezi stiintifice, cu argumente plauzibile, cu lucruri realiste. Nu am acceptat teoria ca atare, am acceptat premiza iar logica mea imi zici ca argumentele sunt plauzibile.

Pe de alta parte, religia zice ca dumnezeu a creat lumea. Punct. Crede si nu cerceta. Omul a aparut brusc, s-a inmultit din incest si aia e. Punct. Crede si nu cerceta.

E greu de acceptat ca acei credinciosi pupa moaste ca asa le zice popa, fac slujbe sa le creasca porumbul in loc sa il ude ca asa zice popa, fac cruce cand le zice popa samd. au o gandire libera

| DoctorWh0 a răspuns (pentru suntserios):

Care is acele argumente plauzibile? Ca asa dintr-o data a explodat nimic si a aparut universul? E plauzibila ca asa zic toti oameni "intelepti" din ziua de azi, nu ca stii tu ca e adevarata.

Simplu. Ai zis ca toti ateii au motive speciale sa fie atei. In perceptia ta, toti fug de ceva, niciunul nu e ateu pentru ca asa gandeste el realitatea.

Da de unde stii tu care e realitatea? Ca asa a zis desteptul de la Discovery?

Treaba cu pupatul de moaste este adevarata, sunt de acord cu tine.

| suntserios a răspuns (pentru DoctorWh0):

Da, ca asa au zis inteleptii.

Da, e plauzibil ca omul sa evolueze din organisme mai primitive.
Nu, nu e plauzibil ca omul sa apara brusc dintr o mana de pamant sau o coasta din alt om.

Sunt oameni de stiinta care studiaza si isi dedica viata sa caute niste raspunsuri. Sunt prezenta suficiente dovezi ale evolutiei organismelor, nu doar a oamenilor. Sunt niste premize realiste.

Popii nu studiaza nimic. Popii repeta ce invata din niste carti inventate. De ce exista atat de multe religii iar teoria evolutiei e una? Pentru ca sunt mai multi care au inventat religii iar teoria evolutiei a fost bazata pe studii. Nu am auzit niciun popa care sa aduca un argument plauzibil si realist ca exista puteri paranormale.

| DoctorWh0 a răspuns (pentru suntserios):

Ma, daca tu crezi ce crezi ca asa au zis "inteleptii", atunci tot ce ai scris mai sus ai scris degeaba. Si tu vorbesti de "gandire libera", cand tu singur te lasi dus de toate prostiile care le pot zice unii oameni. Te rog frumos, sa imi explici si mie cum a aparut universul dupa teoria asta. Vreau sa imi explici de ce crezi ca e posibil ca omul sa evolueze din organisme mai primitive. Ai stat tu miliarde de ani si ai studiat tu exact o maimuta care devenea om? Nu, simplu.