| anonim_4396 a întrebat:

Tot am auzit in ultima vreme atat de la oameni obisnuiti cat si de la medici: "multumeste-i lui dumnezeu ca esti in viata", "multumeste-i lui dumnezeu ca nu esti in scaunul cu rotile". Sunt ateu, nu pot sa renunt la convingerile, mi se pare nedrept sa ma intorc tocmai acum la credinta, dar daca intr-adevar un dumnezeu este responsabil pentru ceea ce mi s-a intamplat simt ca ar trebui sa imi arat cumva recunostinta. exista un ritual sau o rugaciune speciala? ce trebuie sa fac?

11 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Stai linistit! Alea-s prostiile omului. Dumnezeu n-ar face rau unui om. Cum nu face nici bine. Ne lasa sa traim si sa alegem. Apoi ne va judeca. Eu nu cred ca Dumnezeu este cel din Biblie. Biblia este o carte scrisa de alti fraieri ca noi. Lui Dumnezeu ii arati recunostinta sau nerecunostinta prin ceea ce faci.

| danay72 a răspuns:

Poti sa ii multumesti lui Dumnezeu pentru lucrurile bune din viata ta.Nu e nimic special, e ca si cum vorbesti cu un prieten apropiat si ii multumesti pentru tot ce ai.

| relian a răspuns:

Ce trebuie sa faci? Sa gindesti sa intelegi oamenii, lucrurile, fenomenele si apoi vei fi linistit.Acum faptul ca un doctor spne unui pacient sai multumeasca nu stiu cui nu explica nimic nou,ori poate nu iti explici tu faptul cum un doctor poate spune asa ceva. Uite cum stau lucrurile daca nu stiai, de asta vorbeam mai sus despre cunostere.Un medic dupa tine crezi ca e diferit de un popa? Iti spun eu sint amindoi exact la fel, ii deosebeste doar numele si ce fac, cu ce se ocupa, in schimba gindirea lor este exact aceiasi.Doctorii,preotii,politistii si pompierii fac parte din ceiasi categorie de oameni si anume oameni care nu vad, nu aud nici in stinga nici in dreapta, ei merg doar inainte si fac doar ce au invatat la scoala, nimic pe linga.Tu crezi ca un doctor este o persoana inteligenta? Te inseli. poate or fi stiu si eu unu ratacit pe ici pe colo vorba aia exceptia dar majoritatea sint comparabili cu preotii.Deci nu te mai mira ca un doctor spune de dzeu si alte alea.Doctorii invata ceva la scoala, la fel invata si un preot la scoala si ei cu aia ramin, atit n-o sa mai vada nimic merg doar inainte cu ce au invatat, exact ca niste roboti. Uite un alt ex.tot legat de medici.Probabil ai auzit de virusul HIV.Intreaba orice medic i o sa ti se spuna ca da virusl hiv provoaca sida.Nimic mai fals, nimeni nici un doctor in viata lui n-a vazut un virus numit HIV.Cred ca stii ca virusii pot fi observati la microscopul electronic, insa nimeni na reusit vreodata sa vada un virus numit HIV.Dar totusi aproape toata lumea medicala vorbeste si afirma cu tarie ca acest virus exista.ce sa ne mai mire ca ne imbolnavim, ca medicii nu-s capabili sa ne trateze si asa mai departe.Un alt exemplu din aceasta categorie sint pompierii.Ei atit stiu doar sa darime, sa sparga sa faca pagube in mintea lor formindu-se ideea ca a salvat lumea de la disparitie.Am fost de fata la o actiune a pompierilor.Cineva ramae blocat in lift, suna acolo la ma rog dupa mobil, vine pompierii.Astia striga la ala daca e bine daca a patit ceva, respectivul spune ca este bine, doar ca vrea sa iasa afara. Apare un tip care avea cheie de la lift, dar trebuia sa mearga sa o ia stiu si eu 2 minute distanta, dar pompierii ce fac? Sparg usa cu topoarele, zob au facut liftul ala, miera cal si omoara pe ala ei acolo inauntru si uite asa scot omu afara.Deci ce vrei sa le ceri. Unia or sa spuna ca ei fac asta intentionat.Nu este adevarat fac asta ca atit gindesc, atit pot, am vorbit cu ei si i-am vazut ce si cum gindesc.Acelasi lucru il pot spune si de politie.La fel am avut discutii cu ei.Nu oricine poate ajunge politist, sint alesi sa se supuna, sa fie mai slabi de ingeri sa nu zic altceva si asa mai departe.Si nu vorbesc aii de RO ci in general.astia sint oamenii respectivi.Am avut destule experiente cu doctori chiar cu profesori universitari doctori si te asigur cas praf, la pamint.Cum am spus sint si exceptii ca oriunde in lumea vie.Deci totu tine sa cunosti cu cine ai dea face.Si mai afla ca prostia creste proportional ccu cresterea populatie, ca urmare la o populatie de 7 miliarde la ce te astepti? Cind sint locuitori putini normal apare cate un prost pe ici colo si ti se pare ca totul e in regula, dar la 7 miliarde sa te atii. Oamenii atit invata si atit vor sa stie, multi nu-s curiosi nici pe ce lume sint.Ii poti vedea pe youtube si aia asa doar la o strigare scurta, ca nu sta nimeni sai numere ca ar trebui sa existe o meserie pentru asta.Recunostinta ar trebui sa arati umanitati, pentru ca dea lungul timpului individ cu individ sau unia dintre ei au pus putin cate putin si am ajuns noi unde ne aflam astazi.Fiecare curios, om curios a pus o farima de cunostinta la ce vedem astazi.Dzeu ce sa puna? na us nimic ba mai mult a cautat sa ne duca inapoi la scalavagism.Dzeu sint de fapt tot oameni si anume cei religiosi, ala este de fapt dzeu acea grupare de religiosi care trag lumea spre prapastie. Daca doresti sa le multumesti e treaba ta.

| sublime89 a răspuns:

Atat oamenii obisnuiti, cat si medicii, se inseala grav cand iti spun lucrurile astea. Ei asa vorbesc de parca norocul sau intamplarea nu exista. Ar trebui sa-i anunte si pe oamenii de stiinta despre descoperirea asta a lor. Accidentul prin care ai trecut tu de cine a fost provocat? Intreaba-i pe acei medici sa vezi ce o sa spuna. Daca din punctul lor de vedere, nu exista intamplare, atunci inseamna ca tot d-zeu a fost acela care ti-a cauzat acel accident, ceea ce nu ar fi deloc un lucru cu care s-ar putea mandri. Deci daca d-zeu te-a salvat de la scaunul cu rotile, ce rost a avut sa-ti puna viata in pericol in primul rand? Cum te-ai putea acum ruga unui zeu care ti-a provocat un accident, multumindu-i ca nu a fost mai grav de atat, si ca ti-ai revenit? Nu stiu ce mod de gandire ai tu, si cat e de diferit de al meu, dar mie toata povestea asta imi suna extrem de ilogica. Pur si simplu nu pot sa o vad altfel.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am zis ca nu mai intru la categoria asta, dar nu ma pot abtine.

" mi se pare nedrept sa ma intorc tocmai acum la credinta" - Cum spune si proful meu de religie :
" Niciodata nu e tarziu sa te luminezi."

" simt ca ar trebui sa imi arat cumva recunostinta." - Cum am mai zis mai demult, omul il cauta pe Dumnezeu macar odata in viata.

"exista un ritual sau o rugaciune speciala? ce trebuie sa fac?" - Da.
Cum ai spus si tu, se cheama rugaciune.
Sa stii ca Dumnezeu nu asteapta formulari sofisticate ca cele pentru directori si sefi.
Ii vorbesti ca unui prieten fiindca noi trebuie sa-L avem aproape.

Simplu.
Cum simti asa spui.
Vrei sa-i multumesti?
"Stimate
Subsemnatul
As dori aprobarea, cu stima si respect "
Astea nu sunt bune.
"Doamne iti multumesc ca ___, imi pare rau de ___ "
Daca tu te rogi cu sinceritate este mai mult decat orice formulare.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Un om credincioos.este un om nou, un om pocait pentru pacatele facute, mort pentru pacat ne-mai practicandu-le si viu pentru Iisus Hristos si imparatia lui.tu esti ATEU, deci prin definitie mort in pacate.deci Tu esti responsabil pentru starea ta, nu bunul dumnezeu.el a batut la inima ta ca la fiecare in parte.tu nu ai deschis.sa-ti fie de bine si sa traiesti cu tine insuti pana moartea va va desparti.sanatate.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu este nici o rugăciune mai speciala decât să spui un simplu multumesc.
Cea mai speciala rugăciune este cea pe care o spui din suflet cu cuvintele tale.
Si nu spune ca este prea tarziu sa te intorci la credinta, nu exista asa ceva, la Dumnezeu nimic nu e târziu.
Toti oamenii care se indoiesc de existenta lui Dumnezeu si-au facut o imagine proasta despre El, pentru că fac o legatură intre religie si nedreptatile care se intampla.De ce nu putem lasa regulile impuse de religiile lumii si sa nu-l asociem pe Dumnezeu cu ele,pentru că noi oamenii le-am facut.
Eu n-as putea sa cred intr-o existenta fara sens, n-as reusi sa mai traiesc degeaba, de aceia tot ce mi se intampla este datorita convingeri mele si credintei in mine si in Dumnezeu, pentru ca El se afla in fiecare, chiar daca este ateu, crestin ...doar ca nu toti reusesc sa-si dea seama de acest lucru.

| GhostRider02 a răspuns:

Sincer faza cu religia e o prosti exista atatea religii in lumea asta incat nu sti dupa care sa te mai iei.Dar exista un singur D-zeu la care se poate ruga fiecare acasa la masa inainte de culacare fara sa te tot duci din biserica in biserica si sa tot lasi bani ca sa poata popii sa isi sconstruieasca alte biserici tongue

| Therraex a răspuns:

Exista rugaciunea Tatal Nostru.
Ca si crestina... consider ca unele boli sau nedreptati care ni se fac, sunt consecinte a rautatii noastre. Motiv pentru care cred si in karma... ce dai, aia o sa primesti. Iar pentru mine, Dumnezeu este karma.

| T0T a răspuns (pentru Therraex):

Dacă Dumnezeu este karma atunci sunt sigur că Dumnezeu nu există.

| Woosprit a răspuns:

Conform bibliei, dumnezeu iti ofera liberul arbitru deci nu te-ar putea pedepsi/recompensa in viata asta pentru ca ti-ar da impulsuri in realizarea unor actiuni.