| Isaia a întrebat:

Tot citesc in ultimul timp prostii de genul asta care n-au nici un sens:

"Dacă se poate imagina o fiinţă decât care ceva mai mare nu poate fi imaginat, atunci această fiinţă există cu necesitate, iar ea este Dumnezeu."

Cum dracu ajung ei de la daca se poate imagina, la exista cu necesitate? Si apoi cum conclud ca fiinta asta e Dumnezeu si nu altceva? Si care din Dumnezei?

Cica asta ar trebui sa fie dovada logica pentru existenta lui Dumnezeu... Penibil rolling on the floor))

Pai asa putem spune despre orice

"Dacă se poate imagina o fiinţă decât care ceva mai mare nu poate fi imaginat, atunci această fiinţă există cu necesitate, iar ea este un unicorn roz si invizibil. laughing

Sau alta tampenie:

1. Dumnezeu este cea mai mare ființă care poate fi concepută.
2. Dar dacă Dumnezeu ar exista doar în minte atunci ar putea exista o ființă care să fie și concepută (să existe în minte) și să existe și în realitate.
3. Acea ființă ar fi mai mare decât una care există doar în minte.
4. Prin urmare, Dumnezeu trebuie să existe și în realitate.

Voua vi se par logice porcariile astea? Mie nu.

Cum au ajuns ei la "trebuie sa existe si in realitate"?

Nu vad conexiunea logica de la una la alta.

28 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Bine ai ieşit din carapace, Isaia! : ))

| zurick a răspuns:

Nu vezi conexiunea logica pentru ca nu exista.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Ia incepe sa numeri de la -infinit

| Alphawolf a răspuns:

Toate aceste "rationamente" au pleacat de la premise gresite.

"Dumnezeu este cel mai impunător lucru din Univers. Nicio ființă mai puternică nu putea fi imaginată de mintea umană."

Se pleaca de a premisa ca el exista si este fara egal. Normal ca omul sa-i acorde zeului lui maximul care si-l poate imagina. Asa functioneaza subiectivismul.

"Prin umare, dacă Dumnezeu nu există, atunci trebuie să ne gândim la o ființă și mai puternică decât el și care, evident, există. Cum nu a fost posibil, prin definiție, a imagina un lucru mai impozant decât cel mai impunător lucru imaginabil, atunci, Dumnezeu trebuie să existe."

Daca anticipat a fost caracterizat cu maximul, normal ca nu poate exista alta fiinta mai impunatoare decat "el".
"Trebuie sa existe" - O alta premisa gresita. De ce trebuie sa existe?

| Kalla a răspuns:

Ratiunea nu poate sa priceapa ce este credinta.
Si apropo Dumnezeu este unul si Atotputernic. Ceilalti idoli se cheama zei si cativa exista dar nu sunt zei, sunt demoni.Altii ca Zeus, Afrodita etc nu exista.Prietena mea satanista care cica vorbeste cu Horus si cu alti zei (demoni) ca Astaroth spune ca zeii romani si cei greci care sunt aceiasi zei, nu exista.
Prin urmare Dumnezeu este unul si este mai probabil sa nu existam noi decat sa nu existe El.

| Kalla a răspuns:

Am 15 si te rog urat sa nu insulti, din cate vad sunt mai matura eu pentru ca nu ma iau de alte religii.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Kalla):

Cum nu te iei de alte religii, asta ce e "Ceilalti idoli se cheama zei si cativa exista dar nu sunt zei, sunt demoni."?

Răspuns utilizator avertizat
| EnciclopediaProstiei a răspuns (pentru Isaia):

Dar tu de unde stii ca nu exista? cum nu poti dovedi ca exista, nu poti dovedi nici ca nu exista. in concluzie ne pierdem timpul incercand sa modificam perceptii ce oricum nu pot fi schimbate.

| Filip23 a răspuns (pentru Kalla):

Nu da importanta indivizilor ca isaia. E o vorba din popor: nu te pune cu prostu'.

| Mămăligă59 a răspuns (pentru EnciclopediaProstiei):

Nu creeeeeed!
in sfarsit unu intreg la minte

| Kalla a răspuns (pentru Filip23):

Corect.Merci de sfat : )

| Filip23 a răspuns (pentru Kalla):

Asta-i scopu' TPU, sa ne ajutam.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Exista CA necesitate.si nu se refera la orice fel de necesitate.dor la una spirituala.

| Kabuto79 a răspuns:

Nu te supara ca-ti spun dar trebuie sa fi cam... (prefer sa nu o spun) ca sa cauti logica in religie. Un ateu nu o sa inteleaga niciodata...

| Mămăligă59 a răspuns:

rolling on the floor
ma dăsteptule, esti fratiorul ceva mai arogant si tampit al lui moisie?
inteleg ca treaba cu Dumnezeu ti se pare o porcarie. ok, daca nu-ti convine nu te obliga nimeni sa crezi. vii si tu repede sa te plangi de prostia(in opinia ta) oamenilor care cred intr-un Dumnezeu.
pe cuvantul meu daca am vazut vreunu` sanatos la cap la categoria asta laughing

| Alphawolf a răspuns (pentru Mămăligă59):

Nu te supara, dar ar trebui sa analizezi problema cu sanatatea(si nu numai) dintr-un punct de vedere mai obiectiv...

El a atacat argumentele crestine, afirmatiile ilogice. Ti-a scapat!? Daca pentru tine cel nu inchide ochii la afirmatiile ilogice are probleme cu capul, iar cel ce adopta afirmatiile ilogice este sanatos, inseamna ca tu ai ceva probleme...

| Mămăligă59 a răspuns (pentru Alphawolf):

Keep calm, man! cand am zis ca pe la categoria asta nu e niciunul sanatos la cap, nu m-am referit strict la atei, asa cum ai crede. mi se pare de prost gust sa te iei de alegerile altora. vii si incepi sa te iei de crestini/atei pe un site?! hai frate, nu se face asa ceva. e alegerea fiecaruia dintre noi.

| Alphawolf a răspuns (pentru Mămăligă59):

Eu sunt destul de calm. Ti se pare de "prost gust" sa ma iau de alegerile altora? El a atacat propaganda crestina. Nu e de "prost gust" sa se faca propaganda(dar si aia proasta)? Tu vezi doar o latura. Alegerea altora? Ma faci sa rad! Fara propaganda ce alegi? Sau, dintr-o singura varianta ce alegi?

| eu123456789 a răspuns:

Sa inteleg ca nu crezi in Dumnezeu doar pentru ca nu il vezi? Iti vezi cumva si creierul? Cred ca dupa mintea ta (despre care tu nu crezi, in acest caz, ca exista) chiar nu exista. Este logic, nu?

| eu123456789 a răspuns:

Ti-ai vazut creierul cumva? Dupa „mintea" ta nu crezi ca exista pentru ca nu ai vazut-o. Si iti recomand ceva: sinucide-te si apoi o sa iti dai seama ca te inseli. Apropo, trebuia sa scrii retarda, nu retard. Si inca ceva: ce frumos te exprimi!

Răspuns utilizator avertizat
| eu123456789 a răspuns:

Si daca tot iti doresti uite: http://www.evz.ro/......st-10.html

Răspuns utilizator avertizat
| eu123456789 a răspuns (pentru Isaia):

In fine, nu imi bat capul cu un ateu ca tine, (nici macar nu am citit ceea ce ai scris).

Răspuns utilizator avertizat
| eu123456789 a răspuns (pentru Isaia):

Orice ai fi scris, tot nu m-ar fi convins.