| Steregoi a întrebat:

Tot omul cand moare ajunge o bucata de carne si oase si scapa de orice durere si de orice gand chinuitor si se intoarce la starea de nonexistenta in care a fost inainte de a fi conceput. Ce spuneti?

15 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| LOVW a răspuns:

La concepere, când celule sexuale s-au contopit și a ieșit celula ou, acolo Dumnezeu pune un suflet, o viață ( fiindcă dacă nu are nu s-ar mai dezvolta ). Acest zigot va devine embrion, făt și apoi va fi născut. Această viață este ca un abur ca stă puțin și piere, aici luăm decizii, iar cea mai importantă decizie este de a lua decizia de a-L urma pe Hristos. Soarta omului după moarte este hotărâtă de alegerile pe care le face el în timpul vieţii. Dacă încheie un legământ cu Domnul Isus Hristos, păcatele îi sunt iertate şi va primi darul vieţii veşnice, iar dacă nu crede în Hristos, nu se pocăieşte şi nu încheie legământ cu El ca să fie născut din nou, îl aşteaptă o pierzare veşnică de la faţa lui Dumnezeu. Nu crede minciuna cum că treci la nonexistență după moarte, https://moldovacrestina.md/soarta-sufletului-necredinciosilor-dupa-moarte/

https://moldovacrestina.md/mielul-lui-dumnezeu-care-ridica-pacatul-lumii/

| mark2018 a răspuns (pentru LOVW):

Este doar o poveste pioasa cea a lui Iisus.
Daca va face mai fericiti si impliniti, ok treaca mearga.
Dar tineti-o pentru voi si pentru adunarile voastre de suflete ratate.

| LOVW a răspuns (pentru mark2018):

Fiecare crede ce vrea, deși există un adevăr pe care oamenii îl știu mai mult sau mai puțin, pace! : )

| Steregoi explică (pentru mark2018):

******************

| Steregoi explică (pentru LOVW):

Si celulele de reproducere sunt moarte de trebuie sa puna viata in celula ou formata? happy Si la insecte pesti mamifere si pasari si plante cum e? happy

| LOVW a răspuns (pentru Steregoi):

Eu știu că la concepere se pune viață, căci în fiecare lună femeia pierde un ovul ( ar fi un avort dacă în ovul ar fi viață ) și Domnul nu lăsa așa dacă era viață în celula sexuală.

| Steregoi explică (pentru LOVW):

Toate celulele au viata in ele pana cand ele mor. Celula-ou este fuziunea dintre celula masculina si celula feminina. Celula e ca un aparat electric. Cand se strica aparatul nici curentul nu mai actioneaza in el pentru ca circuitul devine deschis in locul de defect al aparatului.

| LOVW a răspuns (pentru Steregoi):

Ce puțin se pune un suflet acolo.

| Steregoi explică (pentru LOVW):

Asa ai vrea tu.

| Steregoi explică (pentru LOVW):

Dumnezeu a conceput o celula-ou vie si a implantat-o in fecioara Maria. Acea celula-ou avea caracteristicile ADN-ului lui Cristos din existenta sa preumana cand s-a materializat in barbat si a mers ca purtator de cuvant al lui Dumnezeu la Avraam cand Avraam i-a dat sa bea si sa manance din acel vitel. In timp ce Cristos crestea Dumnezeu ii amintea prin Duhul Sfant ca el a avut o existenta preumana. Inainte sa ajunga ca celula-ou Cristos a fost intr-un fel ucis de Dumnezeu in cer cu acordul lui Cristos care a fost de acord ca sa fie trimis pe Pamant ca sa se jertfeasca in trup omenesc. Asta ar fi o ipoteza insa mai putin plauzibila. Ar fi mai plauzibila varianta sau ipoteza in care Cristos s-a materializat in barbat undeva pe Pamant si apoi Dumnezeu a cauzat o descrestere a trupului lui Cristos pana la stadiul de celula-ou vie pe care apoi a implantat-o in fecioara Maria si apoi a crescut inapoi la stadiul de barbat matur. Cand Cristos a murit a stat trei zile in mormant. Dupa cele trei zile Dumnezeu a luat trupul lui Cristos si l-a dematerializat si apoi a facut un trup spiritual la fel cum a fost Cristos in existenta sa preumana. Apoi Dumnezeu a transferat in Cristos cel inviat toate amintirile din existenta sa preumana si din viata sa de pe Pamant pana cand a fost ucis de romani la cererea evreilor necredinciosi. Maria a fost o mama surogat pentru celula-ou ce avea sa se dezvolte si sa se numeasca Isus Cristos.

| mark2018 a răspuns:

Esti liber sa crezi ce vrei.
Dar minciunile tale ai putea sa le tii pentru tine fara sa faci propaganda religioasa ieftina pe TPU.

| Steregoi explică (pentru mark2018):

Eu nu vad nici o minciuna in intrebarea asta. Eu nu fac propaganda. Nu ma plateste nimeni ca sa ma exprim liber si nu castig bani pentru asta. Ma exprim liber in timpul meu liber. Nu am prieteni la fel ca foarte multi oameni si este necesar sa-mi exprim undeva gandurile. Nu am prieteni nu pentru ca nu merit sa am prieteni ci pentru ca lumea devine din ce in ce mai necredincioasa si mai egoista.

https://dexonline.ro/definitie/propaganda

"PROPAGÁNDĂ, propagande, s. f. Acțiune desfășurată sistematic în vederea răspândirii unei doctrine politice, religioase etc., a unor teorii, opinii, pentru a le face cunoscute și acceptate, pentru a câștiga adepți. "

Eu nu caut sa castig vreun adept. Cu cat mai putini vor fi mantuiti cu atat va fi pamantul mai liber. Eu nu conving pe nimeni cu nimic. Ceea ce fac e libera exprimare. Fiecare se convinge singur. rolling on the floor

Mi-l inchipui pe Ray stand undeva cu tastatura in mana si oblojindu-si suferinta, si ca sa nu se plictiseasca scrie pe TPU. Si eu fac la fel ca el.

| blackmd a răspuns:

Ceea ce ai spus tu putem găsi și în Biblie în Ecclesiastul 9:10 unde se spune :,, Tot ceea ce mâna ta prinde să săvârşească, fă cu hotărâre, căci în locuinţa morţilor în care te vei duce nu se află nici faptă, nici punere la cale, nici ştiinţă, nici înţelepciune,,.