| MarcelCarp a întrebat:

Toti acesti oameni care se sinucid cu scopul de a omora cat mai multi oameni au o credinta puternica? Nu prea cred ca te-ai arunca in aer doar pentru puterea teritoriala sau economica.

13 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

E fanatism religios. Păcat ca înțeleg greșit ce înseamnă iubirea de Dumnezeu.

| ania a răspuns:

Da,dovedesc că preocuparea pentru destinul etern al sufletului nostru e mai puternică decât dorința după putere teritorială, economică sau decât instinctul de supraviețuire. Păcat că ratează subiectul credinței, pe Creatorul nostru care ne-a dat menirea de a aduce nu moarte ci viață în jurul nostru.

| Divy a răspuns (pentru ania):

E fals, acei oameni sunt pioni aleși cu o deznădejde puternică și fără speranță, care nu-și mai găsesc rostul în a trăi astfel teroriști credincioși îi dau un scop prin sinuciderea proprie și omorârea altora. În fapt persoana respectivă are o credință slabă fiind ușor manipulat de către alții.

| Drimmero a răspuns:

Sunt doar terminati si retardati!

| Mayhem666 a răspuns:

Acei oameni care se sinucid si odata cu moartea lor, iau viata si altor oameni, nu sunt intregi la minte. Daca vor sa se sinucida, sa o faca fara sa omoare si alti oameni nevinovati.

| Deaad a răspuns (pentru Mayhem666):

Ei se sinucid tocmai pentru a lua viata altora.
Se sinucid pentru un scop nobil(spun ei) iar pentru a fi rasplatiti, se duc la Allah.Asta e motivul pentru care isi iau si ei viata alaturi de alte sute de persoane victime ale atentatului.
Este o conceptie tampita, caracteristica religiilor abrahamice.

| Divy a răspuns (pentru Deaad):

Sunt pioni ai teroriștilor, puțini din ei au un scop sau speranță.

| Idris a răspuns:

Vad ca, confundati sinucigasii cu musulmanii. In Islam sinuciderea este interzisa Profetul Muhammed(SAW) a spus ca oricine se sinucide va fi aruncat in focul iadului pentru eternitate.

Daca tot va dati cu parerea faceti-o cu dreptate. Nu confundati o intreaga comunitate pentru faptele anumitor persoane care sustin ca fac parte din acea comunitate.

| Mihαi a răspuns:

Salut!
Acestia nu sunt oameni. Sunt teroristi.
Nimeni nu are niciun drept de a lua viata altui om, mai ales acesta fiind nevinovat. Coranul este o blestematie, iar Mahommed nu a fost profet. A fost inselat si pacalit de diavol, din cate stiu eu.
Dumezeu ii vede pe toti.
O zi buna!

| Idris a răspuns (pentru Mihαi):

Stii gresit si nu stiu din ce surse iti iei tu informatia

| Nomoreregretstb a răspuns:

Yep

| NyctophobicGhost a răspuns:

Unii se arunca chiar cu nerabdare in aer si fara motiv.Nimeni n-are incredere in alea 72 de femei virgine ca o sa ramana asa.
Uff, oare ce fac ale mele in rai? straight face mai ca le-as verifica pe neasteptate.

| diadia27 a răspuns:

Ironia adevarata este faptul ca Islamul interzice sa ucizi...