| BlackSulphur a întrebat:

Toti cresinii sustin faptul ca Dumnezeu l-a creat pe om liber. In acelasi timp, cei care nu-i urmau pe liderii spirituali (si legile divine) erau sortiti mortii. S-a pastrat (si modificat, desigur) aceasta traditie si in ziua de azi, unde exista o "ierarhie" si o "autoritate" bisericeasca. Subliniind faptul ca acesti doi factori sunt de natura religioasa, nu cumva contrazic ideea de "libertate" (in domeniu religios pentru cazul acesta)?

28 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| sublime89 a răspuns:

E imposibil pentru un zeu atotstiutor sa creeze o fiinta libera, deci cu liber arbitru. Un zeu atotstiutor va cunoaste viitorul acelei fiinte pe care o creeaza. Deci i-ar fi imposibil sa o creeze in asa fel incat acel viitor sa nu i se intample.

| AndreiM77 a răspuns (pentru sublime89):

Nimic nu ii este imposibil lui Iehova Dumnezeu.

| sublime89 a răspuns (pentru AndreiM77):

Ma bucur ca i-ai spus pe numele lui evreiesc, asa ca sa nu uitam ca credem in zeul criminal al altui popor. Un zeu care a instigat la violenta impotriva altor popoare, si i-a condus in lupta la propriu pe evrei, prin toate masacrele pe care le-au comis.

| AndreiM77 a răspuns (pentru sublime89):

Tot ce spui, spui numai aberatii.
Toate argumentele tale sunt false.
Iehova nu este un zeu.
Dumnezeu nu inseamna zeu, este inseamna zeilor, deoarece Dumn inseamna stapan.
In plus Dumnezeu este doar un tiltlu ca presedinte, primar sau rege.
Ma bucur ca recunosti numele creatorului universului, Iehova.

| sublime89 a răspuns (pentru AndreiM77):

Tot ce spun eu sunt doar aberatii, dar tu nu ai niciun argument sa ma contrazici, si nicio dovada. Esti bun. Du-te si mai invata cate ceva, cum ar fi pe ce lume traiesti. Uite cine e acest "Iehova" pe care tu-l iubesti asa de mult: http://www.evilbible.com/Murder.htm

| AndreiM77 a răspuns (pentru sublime89):

Stiu cine este Iehova, este numele adevaratului Dumnezeu, care a creat totul, marea si izvoarele de ape.
Acum hai sa o luam logic, avem un corp extraordinar de complex, creierul nu mai spun, oamenii de stinta spun ca este un mister de neelucidat.
Creirul are o capacitate de stocare infinita, este mai rapid decat cel mai performant computer din lume. El proceseaza in fiecare secunda peste 100 de milioane de informatii care sunt percepute de diferite simturi, dar el nu are nicio blocare, s-a descoperit recent ca in fiecare secunda proceseaza peste 100 trilioane de instructiuni pe secunda.
Daca luam ADN-ul din fiecare celula a corpului este asa de lung incat lungimea lui ar fi de la pamant la soare si inapoi. Cat inseamna aceasta? Avand in vedere ca de la pamant la soare sun aproape 150 mil. Km(aproximativ 146 mil.) ar avea o lungime de aproape 300 mil. Km.
ARN-ul ar fi asa de lung incat putem inconjura axa pamantului cu el.
Toate vasele sangvine puse cap la cap una cu alta ar avea o lungime de peste 100 000 de Km.
Pot toate aceste lucruri extraordinare sa apara di pura intamplare, sau sunt opera unui mare proiectant?

| BlackSulphur explică (pentru AndreiM77):

"Acum hai sa o luam logic, blah blah blah science blah blah blah"
Imi pare rau, Andrew, dar ceea ce ai scris tu nu este in niciun caz un argument bazat pe logica, ci o insiruire de informatii care tin de biologie, urmate de o intrebare "Pai cum altfel decat Dumnezeu?!".

| sublime89 a răspuns (pentru AndreiM77):

Izvoarele de ape? laughing Tu ai auzit macar de circuitul apei in natura? Izvoarele nu au nevoie de niciun creator. Asta arata nivelul tau foarte ridicat de ignoranta in legatura cu lumea care te inconjoara. Cum ti-am mai spus, du-te si invata ceva despre realitate, si peste vreo 10 ani mai discutam. Nu mi-ai dat niciun raspuns in legatura cu citatele biblice pe care ti le-am dat. Si nu te pot lasa fara inca o intrebare pe care am mai adresat-o multor crestini cand acestia mi-au spus despre "minunata si complexa viata" pe care ar fi creat-o "marele proiectant". Voi vedeti viata cum vreti s-o vedeti, nu cum e in realitate. Daca ati privi-o intr-un mod obiectiv, v-ati intreba si de ce a creat d-zeu fiintele mai putin "placute", sa zicem asa. De exemplu, de ce a creat d-zeu virusii si bacteriile mortale? Tot din bunatate si iubire? Tot ca sa-si demonstreze talentul de "proiectant"? Si cocosii va bat la logica.

| AndreiM77 a răspuns (pentru sublime89):

De ce a creat bacteriile si virusii?
Bun.
Cand Adam si Eva au pacatuit in gradina Edenului, au devanit imperfecti, si cand spun imperfecti ma refer la toate formele ei. Corpul lor a devenit slab, cu o imunitate slabita.
Dumnezeu nu a creat virusii si bacteriile, si chiar daca le-a creat nu a facut-o cu acest scop, in fond unele bacterii sunt chiar folositoare.
Acum din cauza poluarii excesive a mediului unii virusi au aparut, cum ar fi ebola, dar sa ne gandim acum 70 ani se stia de sida, nici nu era.Dar pe parcursul timpului virusii au aparut.

| sublime89 a răspuns (pentru AndreiM77):

"Adam si Eva au pacatuit". Dovezi?
"Corpul lor a devenit slab" Dovezi?
"D-zeu a creat virusii si bacteriile cu alt scop" Dovezi?
"Din cauza poluarii au aparut virusi" Dovezi?
Tu-ti dai seama ca tocmai ai acceptat teoria evolutiei daca spui ca anumiti virusi apar de-a lungul timpului? Bravo. Esti pe drumul cel bun. Si d-zeu e foarte dragut ca le permite asa ceva.

| AndreiM77 a răspuns (pentru sublime89):

Cu tine lumea nu ajunge la nici-un capat, o ti numai pe ata, dar asta nu inseamna ca este adevarat ce sti.
Tot ce sti este numai un fals, nu sti nimic adavart, imi pare rau ca oameni ca tine care ii duce mintea foarte bine sustin ceva total neadevarat.
Daca vrei dovezi citeste biblia, oricum stiu ca nu o vei citi doarece te crezi prea "inteligent".
Nu merita sa mai cotinuam.

| sublime89 a răspuns (pentru AndreiM77):

Am citit mult din biblie, dar povestile din ea nu sunt sustinute de dovezi. Intr-o carte poate sa scrie orice, asta nu inseamna ca e si adevarat. Afirmatiile extraordinare cer dovezi la fel de extraordinare, care in acest caz lipsesc. Sunt doar dovezi impotriva, nu si pentru.

| AndreiM77 a răspuns (pentru sublime89):

O dovada este ca mesajul Bibiei nu se contrazice in nici un fel.

| sublime89 a răspuns (pentru AndreiM77):

Ti-am aratat acel link cu nenumarate contradictii biblice, dar nu vrei sa-l vezi.

| AndreiM77 a răspuns (pentru sublime89):

Nu am vrut pentru ca nu este in conformiatate cu Biblia si pentru ca eu studiat toate invataturile ei si stiu ce fel de carte este.

| Alcyon a răspuns:

Cati sunt cu adevarat liberi? Platesti taxe si impozite, traiesti intr-un oras poluat si aglomerat, te supui normelor de conduita in societate, te abtii cand seful tipa la tine chiar daca-ti vine sa-i tragi o injuratura, esti nevoit sa-ti suporti vecinii galagiosi si rudele etc; toate astea fiindca stii foarte bine ca daca nu te "conformezi", o sa ajungi sa traiesti intr-un tomberon, in afara societatii happy Libertatea e doar un cuvant frumos, dintr-o carte.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Liber nu esti decat in suflet gagiule.in rest esti un ascultator rob al firii, vietii, taxelor si mortii.

| Aiwendil a răspuns:

Daca nu ai avea parte de libertate nu ai sta sa pui acesta intrebare pe TPU si ai fi facut ceva ce altcineva te-ar fi obiligat cum ar fi sa stai la biserica zi de zi cate 5-6 ore.
In orice domeniu exista ierarhie cum e in biologie unde sunt microorganismele,apoi urmeaza licheni,muschi,apoi ciuperci,plante,pomi,pesti, pasari, mamifere, om, divinitate.De exemplu la mamifere leul mascul e autoritar la turma lui dupa ce isi dovedeste niste calitati si alunga orice mascul se aproprie de el si alege ce femele vrea el.

| Swan39 a răspuns:

Da, foarte "liberi" i-a creat. I-a creat ştiind toate păcatele pe care le vor comite (atotştiutor cum e, acest dumnezeu), nu face nimic pentru a-i opri, dar apoi, desigur, îi pedepseşte pentru asta. Interesantă idee de "libertate". "Sunteţi liberi dar trebuie să faceţi aşa cum dictez eu".

| AndreiM77 a răspuns (pentru Swan39):

Crezi ca Dumnezeu este vinovat pentru suferinta?

| Swan39 a răspuns (pentru AndreiM77):

Nu este vinovat de nimic pentru că nu există.
Dar, teoretic vorbind (de dragul discuţiei) da, ar fi vinovat, având în vedere că este atotputernic şi atotştiutor, deci în momentul în care s-a hotărât să creeze lumea şi tot ce există, ştia că suferinţa va fi prezentă, că oamenii vor păcătui ş.a.m.d. Şi nu numai că ştia că suferinţa şi tot răul vor exista, dar nici măcar apoi nu a făcut şi nu face absolut nimic în această privinţă, nu-şi face simţită prezenţa în niciun fel, după cum bine se poate observa atunci când privim lumea ce ne înconjoară.

| AndreiM77 a răspuns (pentru Swan39):

Sti de ce in momentul in care Adam si Eva au pacatuit nu a facut nimic.
iti fac o ilustrare:
La o ora de matematica profesorul preda o teorie noua la elevi, pentru a ajuta sa rezolve un exercitiu.
In acel moment un elev se ridica din banca si spune ca a gasit o metoda mai buna, mai usoara si mai eficienta pentru a rezolva acel exercitiu.
iti pun intrebarea: Daca profesorul ii spune acelui elev sa se ridice din banca si sa iasa afara, ce crezi ca vor spune restul clasei?
Cu siguranta ca elevul are dreptate si profesorului ii este frica ca elevul are dreptate.
Asa si dumnezeu cand Satan a inselat-o pe Eva si pe Adam el daca ii distrugea pe toti 3, ce ar fi zis ingerii? Ca Dumnezeu nu are dreptate, este rau si crud.
Asa ca la lasa tpe Satan in viata, si sa conduca el lumea o perioada de timp ca oamenii sa vada cum o conduce el, ce mod de guvernare este mai bun, al lui Satan sau al lui Dumnezeu?
Ii fond oamenii nu sunt creati ca sa se conduca, ca sa fise condusi de Dumnezeu.
Acum priveste lumea asta, guvernele le promit oamneilor ca o sa fie mai bine daca il alege pe el, dar nu asa, nici un guvern omenesc nu pot inlatura moartea. bolile si suferinta, doar Dumnezeu.

| Swan39 a răspuns (pentru AndreiM77):

D-zeu a ştiut din momentul în care i-a creat pe Adam şi Eva că aceştia vor păcătui, şi totuşi, a avut tupeul să-i pedepsească pentru că i-a creat păcătoşi, imperfecţi, curioşi. Şi în plus, apoi întreaga omenire a avut de suferit din cauza acestui "păcat strămoşesc".
Şi ce e cu acest satan, până la urmă? Cum de există acesta în ciuda atotputerniciei lui d-zeu? Poate îl întrebăm pe el, să ne ilumineze puţin şi pe noi. Oh, stai, degeaba întrebăm, că oricum nu-şi face simţită prezenţa în niciun fel. Se pare că d-zeu preferă să lasă aşa oamenii "în ceaţă", şi dacă îndrăznesc cumva să se îndoiască de el sau de "învăţăturile" lui, e mare bai.
"nici un guvern omenesc nu pot inlatura moartea. bolile si suferinta" Nu, nu le pot înlătura. Totul are un sfărşit şi nimic nu trăieşte pe veci; aşa funcţionează viaţa. Însă ceea ce au putut face medicina şi tehnologiile din ce în ce mai avansate e să găsească remedii pentru diverse boli, şi astfel să prelungească viaţa. Pot oamenii să tot meargă la biserică şi să se roage până nu mai pot, că asta nu i-a vindecat vreodată de nicio boală şi nici nu o va face.

| AndreiM77 a răspuns (pentru Swan39):

Celule corpuli nostru se regenereaza in continuu si creierul are o capacitate de stocare infinita.
De ce am avea nevoie ca celule sa se regenereza si sa avem o astfel de memorie?

| BlackSulphur explică (pentru AndreiM77):

Nu, nu toate celulele corpului se regenereaza si memoria nu este infinita.

| AndreiM77 a răspuns (pentru BlackSulphur):

Este infinita.

| BlackSulphur explică (pentru AndreiM77):

Nu este infinita, fiecare celula poate contine doar o anumita cantiate de informatie.