| Ager a întrebat:

Cum credeți voi, cine trebuie să aibă o autoritate mai mare din punct de vedere religios (sau mai concret, pe ce ar trebui să ne bazăm credința): pe Biblie, cuvântul lui Dumnezeu, ori pe tradiție?

Răspuns Câştigător
| Nippon a răspuns:

Biblia trebuie sa fie legea dupa care traim. credinta trebuie bazata numai si numai pe Biblie, traditia este modificata si rastalmacita de X-numar de oameni pana iese cum vrea fiecare.

5 răspunsuri:
| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Trebuie sa ne bazam credinta pe cuvantul Prea Sfintei Beri!

| Filip23 a răspuns:

Prin traditie se pot intelege mai multe lucruri (obiceiuri- care nu au nimic de a face cu crestinismul; evenimente, intamplari, scrieri ale unor crestini din vechime- toate astea sunt legate de crestinism).

| ateu123 a răspuns:

Traditia e facuta de om, biblia e facuta tot de om deci in ce sa credem in niste strainii? http://liber-cugetatorii.blogspot.com/

| Ager explică (pentru ateu123):

Da, ai dreptate că Biblia este scrisă de om. Dar, spre deosebire de orice altă carte, este inspirată de Dumnezeu. pentru mai multe detalii http://cespunebibliainrealitate.blogspot.com/

| ateu123 a răspuns (pentru Ager):

Vaticanul a spus ca sa transmis din gura in gura de unde stiu eu ca sa transmis bine?