| EmaS a întrebat:

Totul este predestinat sau exista liberul arbitru?

Răspuns Câştigător
| Esperança a răspuns:

Eu zic că există liberul arbitru,aici pe pământ. Dumnezeu niciodată nu a obligat omul să facă un anumit lucru,tocmai de aceea nu ne-a creat precum nişte roboţi, ci ne-a dat înţelepciune şi minte, acum depinde şi cum o folosim.
Dumnezeu ne pune în faţă binele şi răul, însă alegerea noi o facem!
Este adevărat că El are un plan cu fiecare, dar planul acesta este tot spre binele nostru, pentru a putea fi mântuiţi şi a duce o viaţă binecuvântată!

| cornelmarius a răspuns (pentru Esperança):

Nu exista liber arbitru aici! este o mare amagire! cum poti sa alegi tu intre satana si Dumnezeu, libertatea ai avut-o in starea desavarsita inainte de a veni aicii in pacat! aici ne nastem in pacat, ce libertate sa ai? predestinarea este si dovedita biblic si logic! gandeste-te ca aici venim ca urmare a ceva ce s-a intamplat de aia uni se nasc asa de aia uni sunt doctori si tu nu poti si! pentru ca nu aici a ales ci in preexistenta! aici vi si faci tot ce ai ales acolo!

| Pop_Horea_Ioan_1975 a răspuns (pentru Esperança):

Liberul arbitru este o...iluzie.

77 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

E ca si cum ai intreba pe care din sine (cea din dreapta sau cea din stinga?) se sutine trenul pe calea ferata. Obisnuim sa credem ca adevarul e ceva "liniar", ceva intr-un singur sens, ceva ce trebuie sa tina strict de logica noastra. Insa adesea, Biblia cind vorbeste despre adevar, despre lucruri reale, vorbeste ca si cind s-ar situa pe doua pozitii, ca si cind am avea de-a face cu un adevar, hai sa zicem, "dualist", un adevar care la un moment dat pare a se contrazice pe sine insusi, si de aceea multi cred ca Biblia e o carte plina de contradictii. Insa, daca reusesti sa vezi adevarul ca fiind format din doua elemente (iti dau doar un exemplu, Biblia abunda de ele - mintuirea, ne e oferita de Isus Hristos prin credinta, si nu trebuie sa facem nimic in acest sens, o avem deja, insa nici nu poti ajungi in cer, sa fii mintuit daca tu nu lucrezi la asta prin faptele pe care le faci), atunci incpi sa intelegi ca de fapt adevarul nu e o linie, nu e o poteca, cit e o cale ferata cu sinele ei.
Acum am sa iti expun eu punctul meu de vedere. Desigur ca cei ce merg pe latura celalalta, pe cealalta "sina", ar trebui sa tina seama ca este o parere personala. Oricum, chiar daca logic am o anumita pozitie, nu inseamna ca nu cred ca ambele variante, si predestinarea, si liberul arbitru, nu sunt valabile.
Stim ca Dumnezeu are un control foarte mare asupra vietii noastre, chiar daca unii cred contrariul. Nu noi hotarim unde ne nastem, nu noi ne hotarim parintii, nici macar numele nu suntem in stare sa il alegem fiecare personal. Avem o groaza de lucruri care le mostenim ereditar, societatea din jur ne influenteaza gindirea si capacitatea de a lua decizii intr-un mod mult mai serios decit putem vedea, educatia la fel, anturajul in care traim, prietenii cu cunostiintele, ne determina sau nu sa luam anumite decizii, deci, psihologic vorbind, nu stiu cit de mult suntem noi liberi cind vine vorba de o simpla alegere. Uneori chiar si o mincare care ne indispune ne poate determina sa luam o alegere gresita (faci indigestie, te simti aiurea, si nu mai poti gindi normal ca sa iei cea mai corecta decizie. Ce vreau sa spun eca deciziile noastre, cu care ne laudam noi ca am fii liberi si le luam de unii singuri, sunt de fapt rezultatul a multor factori externi noua, factori care decid intr-o mai mare sau mai mica masura existenta noastra. Si cei mai multi dintre acei factori, sunt la mina lui Dumnezeu, pentru ca El e peste tot le stie pe toate si poate toate, si de aceea, se poate spune ca El decide ce factori vor exista in viata noastra care sa influenteze deciziile noastre. De aceea eu cred cu tarie in predestinare. Asta e baza logica. Insa, daca e sa revin la ce am spus la inceput, trebuie sa trec de logica mea, si sa accept ca adevarul e mai mult decit atit cit cred eu. Pentru ca nu poti pur si simplu sa scoti liberul arbitru, altfel ai avea de-a face cu o lume de robotei in mina lui Dumnezeu, insa liberul arbitru aduce raspunsuri la multe probleme cu care ne confruntam noi astazi (de exemplu, problema suferintei, omul alege gresit, si de aceea are de suferit, si adesea da vina pe Dumnezeu, insa nu vrea sa isi asume responsabilitatea pentru greselile sale si sa recunoasca ca deciziile lui cauzeaza suferinta). De aceea, indiferent care ar fi logica noastra, ar trebui sa ne situam pe o pozitie de mijloc, ca si trenul care merge pe ambele linii, nu doar sa alegem varianta care ne convine noua. Ambele sine sunt importante, si fara o sina trenul deraiaza rapid, si nu mai poate mege mai departe. La fel e si cu viata unui credincios, fara a intelege ca amindoua puncte de vedere sunt valabile, dincolo de orice logica a noastra, nu poate ajunge cu viata sa prea departe.

| Hombre a răspuns:

"Te astept pe cealalt pagina.nr 2", stai cuminte "Alphawolf" va matura cu tine tot universul.winking

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Cu totii intoarcem capul in stanga si in dreapta inainte de a trece strada!

| costis a răspuns:

Si-si. Base si Victoras se pare ca au fost predestinati, iar liber arbitru exista cel putin unul, la Vaslui.

| 4inel a răspuns:

Si una, si alta.
Daca sustii doar liberul arbitru, sustii doar jumatate din Biblie.
Daca sustii predestinarea, sustii doar jumatate din Biblie.
Biblia nu vorbeste doar de predestinare ci si de liberul arbitru.

Cum sunt posibile?
Liberul arbitru este, cum se vede de pe pamant.
Predestinarea este, cum se vede din cer.

| 4inel a răspuns (pentru 4inel):

Teoria complementaritatii spune ca lumina este si lungime de unda si fotononi, cum este posibil una ca asta? Aceasta teorie a fizicii spune ca este posibil ca doua afirmatii aproape diferite sa fie complementare.

La fel este si cu liberul arbitru si cu predestinarea. Deci sunt complementare si sunt adevarate.

| danay72 a răspuns:

Am fost creati cu liber arbitru.Deuteronom30:19

| mona a răspuns:

Totul este predestinat

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns:

Conform religiei totul este predestinat, iahve stie totul daca nu stie un singurul lucru se anuleaza rolu lui de a sti totul
viata fiecaruia a fost construita inainte de nastere, desi iahve a stiut ca voi vi ateu din moment ce stie totul, nu doar ca stie dar el a facut asta inainte de nastere intreun cuvant suntem niste marionete in jocul lui iahve

| Azµre a răspuns:

Liber arbitru!

| Mădă0611 a răspuns:

Exista liberul arbitru, dar nu dat de cine zici.
E tare ca oamenii spun ca dumnezeu nu intervine in alegerile cuiva, dar cand se intampla ceva, bun sau rau, spun "asa a vrut dumnezeu", deci a stiut ca o sa ajungi acolo si l-a pus pe x pe drumul care duce incotro mergi tu.

| zurick a răspuns:

Totul este predestinat.

| M25M a răspuns:

Conform zeului biblic care are anumite atributii totul este predestinat fiindca el stie ce va fi pana la sfarsitul timpului. Chiar daca exista liberul arbitru toate actiunile noastre viitoare sunt deja stiute de El.

| Lizzu a răspuns:

Unii cred ca da, tu poti alege si decide ce sa faci cu viata ta si sa iei pe ce cale doresti.
Atunci ma intreb cum daca ar exista predestinare, atunci am mai fi liberi sa alegem ce dorim noi? Dar cand ne razgandim?

Nu am putea alege ceva daca toate drumurile ne-ar fi ghidate de un plan.
Nu ma pot pronunta ferm in cazul acesta, pentru ca am momente cand simt ca este predestinat, si altele cand ceva imi spune ca totul tine de noi si doar de noi.

E confuz.
Nu stiu daca exista vreun raspuns la intrebarea ta.

| Alphawolf a răspuns (pentru Lizzu):

"Atunci ma intreb cum daca ar exista predestinare, atunci am mai fi liberi sa alegem ce dorim noi? Dar cand ne razgandim?"

Omniscienta si omnipotenta lui Dumnezeu iti poate crea iluzia unui liber albitru cu optiuni si posibilitati infinite - aici intra totul, inclusiv acea nedumerire a ta.

| Lizzu a răspuns (pentru Alphawolf):

Probabil.

| Pop_Horea_Ioan_1975 a răspuns (pentru Alphawolf):

Esti genial...total de acord cu tine...nu-mi vine sa cred ca mai exista oameni carora li sa programat sa stie aceste secrete.

| Alphawolf a răspuns:

Presupunand ca Dumnezeul biblic a creat existenta, conform caracteristicilor lui, logica ne spune ca totul trebuie sa fie predestinat.

| dragos9234 a răspuns:

Liber arbitru.
Dar Dumnezeu n-are nici o treaba cu asta.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Dumnezeu "a predestinat", dacă putem spune aşa, împlinirea scopului său - acest lucru este hotărât şi sigur.
Cât priveşte viaţa noastră, dacă ar fi fost totul predestinat nu s-ar mai putea spune că suntem persoane raţionale, ci doar nişte marionete.

| reihiuke a răspuns:

Amandoua in acelasi timp.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ambele variante merg. depinde de oarta fiecaruia.

| EmaS explică (pentru anonim_4396):

Soarta cum spui tu de multe ori ne-o facem noi. Multe din ceea ce primim noi, sunt consecintele alegerilor noastre.

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Tu stii ceva dar nu suficient: draga mea...destinul este cel pe care il poti schimba cum doresti/il poti influenta..soarta/karma in schimb este suma tuturor consecintelor in cazul deciziilor "gresite"

| EmaS explică (pentru anonim_4396):

Uite iti propun sa faci un test. Daca locuiesti inca la parinti fii atent intr-o zi la toate actiunile tale.La tot ce iti spun parintii si ca in fiecare circumstanta vin doua ganduri:sa asculti ceea ce iti spun ei sau sa faci ceea ce doresti tu.Noi alegem in fiecare moment in fiecare circumstanta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Ce zic eu, ce spui tu. destinul eare multe posibilitati viitoare depinde ce algi si cursul vietii se schimba dar nu cum mult, nu sa te afecteze. soarta reprezinta-momentul in care trebuie sa faci ceva important dar tu cu liberul albitru alegi sa nu-l faci. acel ceva va reaparea in viata ta in cele din urma.

| Hombre a răspuns (pentru anonim_4396):

"destinul este cel pe care il poti schimba cum doresti/il poti influenta..soarta/karma in schimb este suma tuturor consecintelor in cazul deciziilor "gresite". Destinul si soarta sunt sinonime, adica inseamna acelasi lucru. Ce ai spus este o ineptie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde ce intelegi tu prin "predestinat",sau mai bine zis prin "destin". Daca intelegi felul in care urmeaza sa se produca anumite fenomene fizice a caror desfasurare este incadrata in anumite legi, totul este predestinat. Daca intervin insa si cauze aleatorii, nu mai poate fii vorba de predestinare. Daca te referi la "soarta" omului, cred ca nu putem vorbii de predestinare ci de conjunctura socio-fizica si de liberul arbitru care, la randul lui este incorsetat de societatea in care traim.

| EmaS explică (pentru anonim_4396):

Sunt unii care cred ca sunt predestinati sa aiba parte de viata vesnica iar altii de condamnare vesnica. Eu spun ca fiecare avem oportunitatea de a alege locul in care ne vom petrece vesnicia. Tu, ce crezi?

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

EVIDENT! E FOARTE CLARA TREABA! TU DECIZII CE ALEGI! nu lasa pe altii sa-ti spuna in ce directie sa mergi. fii tu.

| Alphawolf a răspuns (pentru anonim_4396):

"EVIDENT! E FOARTE CLARA TREABA! TU DECIZII CE ALEGI!"

Atunci, daca esti sincer cu tine, trebuie sa accepti ca Dumnezeu nu este omniscient. Biblia minte.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Alphawolf):

Decizile tale daca sunt gresite se vor rasfrange asupra ta. esti prea mic sa intru in detalii pe care oricum nu le ai intelege.

| Alphawolf a răspuns (pentru anonim_4396):

Sau trebuie sa accepti... cea mai buna varianta, cea mai potrivita - ca Dumnezeu nu exista.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Alphawolf):

A? incerci sa bulversezi sau sa-ti spui punctul de vedere?

| Alphawolf a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu, dupa judecata ta, nu te vad deloc mare, esti mai mic decat crezi...

| anonim_4396 a răspuns (pentru Alphawolf):

Cu dedicatie
https://www.youtube.com/watch?v=Z4UU4NUZVRE
zi buna. ewsti pe langa subiect.

| M25M a răspuns (pentru Alphawolf):

Vezi, ca daca ai alte informatii si convingeri decat el iti da ignore...deci nu te mai obosi sa-i raspunzi, este atotstiuitor.

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Draga Ema,desi nu suntem de acelasi cult religos,amandoi credem intr-Un Dumnezeu.El singurul este vesnic,iar viata noastra, indiferent ca este aici sau dincolo, nu este vesnica, ci asa cum va vrea El. Dumnezeu nu condamna, El ne arata calea.Noi ne condamnam, prin felul in care itelegem sa traim.

| EmaS explică (pentru anonim_4396):

Draga Metanie, dar acelasi Dumnezeu vorbeste prin Sfanta Carte despre viata vesnica.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Totul e predesstinat si totusi noi suntem cei care decide.GBY

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred ca tati arbitrii sant liberi.da nu tati oamenii sant in schimb. puscariile-s pline.

Răspuns utilizator avertizat
| charleslouboutin a răspuns:

Nu exista nimic predestinat. Totul tine de alegerile pe care le faci. Pot fi bune sau rele.

| anonim_4396 a răspuns (pentru charleslouboutin):

Cea ce este scris sa se intample se va intampla, dar alegerile sunt ale tale

| EmaS explică (pentru charleslouboutin):

Nu exista predestinare, insa Dumnezeu in atotstiinta Lui cunoaste tot drumul vietii tale si stie ce alegeri faci in viata daca vei fi sau nu mantuit.

| Lizzu a răspuns (pentru anonim_4396):

Cum ai putea urma un anumit drum predestinat daca tu poti alege cai total diferite care te -ar putea indeparta de la drumul predestinat? Se bat cap in cap.Ori e una ori e alta...

| anonim_4396 a răspuns (pentru Lizzu):

Faza e ca e predestinat in sensul ca DUmnezeu stie ce urmeaza si alegerea e a noastra.

| Lizzu a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, si daca se intampla sa alegem gresit atunci vine pedeapsa din partea lui in viziunea crestina.

| charleslouboutin a răspuns:

laughing) Se vede ca esti "religioasa". Nu te-am jignit cu absolut nimic, dar va sta voua in caracter sa va atacati aiurea. Eu nu am nevoie sa imi explici tu mie nimic, esti libera sa faci si sa crezi ce te taie capul. Dar tine pentru tine. Eu mi-am exprimat parerea si atat.

| ManStrong a răspuns:

Predestinat inseamna sa nu poti face nimic de capul tau, asa cum trenul este obligat sa mearga pe sine.
Ca Dumnezeu stie dinaint ce vei face, nu inseamna predestinatie.
Daca vezi un cersetor pe strada tu decizi, sa i dai ceva sau sa nu i dai.Sau poti ajuta pe cineva cind i ti cere ajutor sau nu vrei sa ajuti.Decizi de unul singur.
Altfel nici nu ar mai scris in Biblie; Sma Israel=Asculta Israel.
De ce i sa r fi spus sa asculte daca ar fi fost predestinat sa nu se abata?

| EmaS explică (pentru ManStrong):

Si eu cred ca fiecare alege ce si cum sa traiasca. Fiecare alege unde doreste sa isi petreaca vesnicia :in rai sau in iad.,, Iau azi cerul şi pământul martori împotriva voastră că ţi-am pus înainte viaţa şi moartea, binecuvântarea şi blestemul. Alege viaţa, ca să trăieşti, tu şi sămânţa ta,,

| ManStrong a răspuns (pentru EmaS):

Unde; Este hotarit dinainte.In nici un caz in cer.
Cine; Asta este deja libertatea de alegere, vrei sa fii altoit in pom sau nu.
Isaia cap 56.

| HDeNiSaR a răspuns:

Fiind făcuţi după asemănarea lui Dumnezeu, avem capacitatea de a reflecta calităţi divine, cum ar fi iubirea, dreptatea, înţelepciunea şi puterea. De asemenea, Dumnezeu ne-a înzestrat cu voinţă liberă, sau libertate de alegere. Acest dar de la Dumnezeu ne deosebeşte de celelalte creaturi de pe pământ. Suntem liberi să alegem dacă să urmăm sau nu legile morale ale lui Dumnezeu.(Deuteronomul 30:19, 20)Aşadar, întrucât avem libertate de alegere, suntem răspunzători de acţiunile noastre.
Ar fi o dovadă de nedreptate şi de lipsă de iubire dacă Dumnezeu ar stabili înainte de a ne naşte ce vom face în viaţă, iar apoi ne-ar cere socoteală pentru faptele noastre! El nu procedează aşa pentru că „este iubire" şi pentru că „toate căile Lui sunt drepte" (1 Ioan 4:8; Deuteronomul 32:4)
În esenţă, Dumnezeu îi spune fiecăruia prin intermediul Bibliei: „Iată scopul meu cu privire la pământ şi omenire şi iată cerinţele mele ca să dobândeşti viaţă veşnică. Tu eşti cel ce decide dacă vei asculta sau nu de mine".

| angus35 a răspuns:

Intreaba-i pe George Whitefield,David Livingstone, Charles Spurgeon, Jonathan Edwards, David Brainerd, Hudson Taylor si altii si iti vor spune ca exista dubla predestinare.