| EmaS a întrebat:

Totul este predestinat sau exista liberul arbitru?

Răspuns Câştigător
| Esperança a răspuns:

Eu zic că există liberul arbitru,aici pe pământ. Dumnezeu niciodată nu a obligat omul să facă un anumit lucru,tocmai de aceea nu ne-a creat precum nişte roboţi, ci ne-a dat înţelepciune şi minte, acum depinde şi cum o folosim.
Dumnezeu ne pune în faţă binele şi răul, însă alegerea noi o facem!
Este adevărat că El are un plan cu fiecare, dar planul acesta este tot spre binele nostru, pentru a putea fi mântuiţi şi a duce o viaţă binecuvântată!

77 răspunsuri:
| marinelpop a răspuns:

*** w09 1/4 pag. 26 Există destin? ***
Unii cred că ceasul morţii le este fixat de soartă. Alţii consideră că Dumnezeu însuşi l-a stabilit. Se crede că evenimentele importante din viaţă sunt şi ele prestabilite. Dumneavoastră ce părere aveţi?
Cum aţi răspunde la următoarele întrebări: Dacă oricum nu putem face nimic pentru a ne schimba cursul vieţii, dacă acesta e deja stabilit de Dumnezeu sau de soartă, ce rost mai are să ne rugăm? Sau de ce să ne mai luăm măsuri de protecţie? De ce să nu conducem sub influenţa alcoolului sau de ce să purtăm centura de siguranţă?
Biblia nu încurajează nici pe departe un asemenea comportament care ne pune în pericol viaţa. Ea nu susţine credinţa în soartă. De exemplu, israeliţilor li s-a spus să-şi ia măsuri de precauţie în multe situaţii. Întrucât casele lor aveau acoperişul plat li s-a poruncit să construiască în jurul lui un parapet de protecţie. De ce ar mai fi dat Dumnezeu această poruncă dacă unei persoane i-ar fi fost scris să moară căzând de pe acoperiş? (Deuteronomul 22:8)
Dar cum stau lucrurile în cazul celor ce îşi pierd viaţa în dezastre naturale sau în alte împrejurări tragice pe care nu le puteau prevedea? Departe de a susţine că aşa le-a fost sortit, scriitorul biblic Solomon ne spune că ‘timpul şi evenimentele neprevăzute ne ajung pe toţi’ (Eclesiastul 9:11). Oricât de stranii ar fi împrejurările în care au loc, evenimentele tragice nu sunt hotărâte de destin.
Unii consideră totuşi că această idee nu este în armonie cu ce a spus Solomon mai înainte: „Pentru orice lucru este un timp fixat, da, un timp pentru orice lucru de sub ceruri: un timp pentru a te naşte şi un timp pentru a muri" (Eclesiastul 3:1, 2). Avea Solomon o concepţie fatalistă despre viaţă? Să analizăm mai îndeaproape cuvintele sale.
El nu a spus că naşterea şi moartea ne sunt hotărâte dinainte. Ideea pe care a dorit să o transmită este că nesfârşita lor succesiune este cursul obişnuit al evenimentelor pentru omul imperfect, aşa cum se întâmplă de altfel cu numeroase lucruri din cotidian. Există în viaţă suişuri şi coborâşuri, „este. . . un timp pentru a plânge şi un timp pentru a râde", a mai spus Solomon. Aceste realităţi cotidiene, precum şi nenorocirile care lovesc fără veste fac parte din viaţă, iar asta e valabil pentru ‘orice lucru de sub ceruri’ (Eclesiastul 3:1–8; 9:11, 12). Prin urmare, Solomon ne îndeamnă să nu ne lăsăm atât de absorbiţi de activităţile de zi cu zi, încât să uităm de Dumnezeu (Eclesiastul 12:1, 13).
Deşi are autoritate asupra vieţii şi morţii, Creatorul nu ne stabileşte destinul. Biblia spune că Dumnezeu ne arată tuturor calea spre viaţă veşnică, dar nu ne obligă să mergem pe ea. Cuvântul său spune: „Oricine vrea, să ia apa vieţii fără plată" (Revelaţia 22:17).
Trebuie deci să vrem ‘să luăm apa vieţii’. Viitorul nu ne este stabilit dinainte. Felul în care gândim şi alegerile pe care le facem ne influenţează decisiv cursul vieţii.

| charleslouboutin a răspuns:

laughing) Se vede ca esti "religioasa". Nu te-am jignit cu absolut nimic, dar va sta voua in caracter sa va atacati aiurea. Eu nu am nevoie sa imi explici tu mie nimic, esti libera sa faci si sa crezi ce te taie capul. Dar tine pentru tine. Eu mi-am exprimat parerea si atat.

| ManStrong a răspuns:

Predestinat inseamna sa nu poti face nimic de capul tau, asa cum trenul este obligat sa mearga pe sine.
Ca Dumnezeu stie dinaint ce vei face, nu inseamna predestinatie.
Daca vezi un cersetor pe strada tu decizi, sa i dai ceva sau sa nu i dai.Sau poti ajuta pe cineva cind i ti cere ajutor sau nu vrei sa ajuti.Decizi de unul singur.
Altfel nici nu ar mai scris in Biblie; Sma Israel=Asculta Israel.
De ce i sa r fi spus sa asculte daca ar fi fost predestinat sa nu se abata?

| EmaS explică (pentru ManStrong):

Si eu cred ca fiecare alege ce si cum sa traiasca. Fiecare alege unde doreste sa isi petreaca vesnicia :in rai sau in iad.,, Iau azi cerul şi pământul martori împotriva voastră că ţi-am pus înainte viaţa şi moartea, binecuvântarea şi blestemul. Alege viaţa, ca să trăieşti, tu şi sămânţa ta,,

| ManStrong a răspuns (pentru EmaS):

Unde; Este hotarit dinainte.In nici un caz in cer.
Cine; Asta este deja libertatea de alegere, vrei sa fii altoit in pom sau nu.
Isaia cap 56.

| mihaelaaaaaaaea a răspuns:

Liber arbitruu.

| HDeNiSaR a răspuns:

Fiind făcuţi după asemănarea lui Dumnezeu, avem capacitatea de a reflecta calităţi divine, cum ar fi iubirea, dreptatea, înţelepciunea şi puterea. De asemenea, Dumnezeu ne-a înzestrat cu voinţă liberă, sau libertate de alegere. Acest dar de la Dumnezeu ne deosebeşte de celelalte creaturi de pe pământ. Suntem liberi să alegem dacă să urmăm sau nu legile morale ale lui Dumnezeu.(Deuteronomul 30:19, 20)Aşadar, întrucât avem libertate de alegere, suntem răspunzători de acţiunile noastre.
Ar fi o dovadă de nedreptate şi de lipsă de iubire dacă Dumnezeu ar stabili înainte de a ne naşte ce vom face în viaţă, iar apoi ne-ar cere socoteală pentru faptele noastre! El nu procedează aşa pentru că „este iubire" şi pentru că „toate căile Lui sunt drepte" (1 Ioan 4:8; Deuteronomul 32:4)
În esenţă, Dumnezeu îi spune fiecăruia prin intermediul Bibliei: „Iată scopul meu cu privire la pământ şi omenire şi iată cerinţele mele ca să dobândeşti viaţă veşnică. Tu eşti cel ce decide dacă vei asculta sau nu de mine".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Lizzu):

Faza e ca e predestinat in sensul ca DUmnezeu stie ce urmeaza si alegerea e a noastra.

| Lizzu a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, si daca se intampla sa alegem gresit atunci vine pedeapsa din partea lui in viziunea crestina.

| zurick a răspuns:

Totul este predestinat.

| simanapeace a răspuns:

Eu cred ca o parte din oameni sunt alesi, iar restul au liber arbitru

| cornelmarius a răspuns (pentru Esperança):

Nu exista liber arbitru aici! este o mare amagire! cum poti sa alegi tu intre satana si Dumnezeu, libertatea ai avut-o in starea desavarsita inainte de a veni aicii in pacat! aici ne nastem in pacat, ce libertate sa ai? predestinarea este si dovedita biblic si logic! gandeste-te ca aici venim ca urmare a ceva ce s-a intamplat de aia uni se nasc asa de aia uni sunt doctori si tu nu poti si! pentru ca nu aici a ales ci in preexistenta! aici vi si faci tot ce ai ales acolo!

| Pop_Horea_Ioan_1975 a răspuns (pentru Esperança):

Liberul arbitru este o...iluzie.

| Pop_Horea_Ioan_1975 a răspuns (pentru PaulBeatbox):

Subscriu.

| Pop_Horea_Ioan_1975 a răspuns (pentru Alphawolf):

Corect, subscriu la cele zise de alphwolf.

| Pop_Horea_Ioan_1975 a răspuns (pentru Alphawolf):

Esti genial...total de acord cu tine...nu-mi vine sa cred ca mai exista oameni carora li sa programat sa stie aceste secrete.