| Zazen a întrebat:

Traficul de persoane, o metodă,, morală" impusă de Yahwe, apoi transcrisă in biblie?
http://www.youtube.com/watch?v=PbQf8beH3Uk&feature=youtu .be

7 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Aiurea! Acolo spune clar cum poate fi pedepsit un om care face asa ceva. Prin chiar acea pedeapsa foarte aspra la vremea aceea se facea educatie. Nu scrie nicaieri ca ai voie sa faci trafic de finte vii. Iar 50 de sicli de argint era o suma imensa de care nu dispunea oricine. Daca nu avea banii el putea fi pedepsit si in alte feluri si chiar vandut ca sclav.

Răspuns utilizator avertizat
| Salontanul a răspuns (pentru Zazen):

A apuca-o si a te culca cu ea sunt activitati care se petrec cu forta in orice societate. Explica-mi mie care societate este mai dreapta? Stii vre-una? Si acolo zice ca in cazul acesta ca trebuie sa plateasca despagubiri familiei si sa o ia de nevasta. Deci nu zice "ba, ia violtai-le voi pe toate" ci zice ca in cazul in care ai faptuit asa ceva sa fii pedepsit bine. O pedeapsa mare este si aceea ca-l obliga s-o ia de nevasta. El traia cu amintirea greseli sale sub ochi toata viata.
In alta ordine de idei cand scrii ceva gandeste ca poti sa-l jignesti pe un om spunandu-i : "Gandeste nu numai respiră". Se pare ca educatia ta lasa de dorit si ai carente mari. In acesta situatie am sa te blochezi pentru a-mi elibera raza vizuala de nesimtiti.

| Elvina a răspuns:

Nu e vorba de trafic de ființe umane, ci de faptul că atunci era o rușine ca o fată să nu se căsătorească virgină. Plata și ulterior căsătoria se făcea pentru a șterge păcatul comis.

Răspuns utilizator avertizat
| Elvina a răspuns (pentru Zazen):

Eu ți-am zis cum era pe vremea aceea, nu mă jigni te rog, căci eu nu am făcut asta cu tine.

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Desigur ca este important sa intelegi ceea ce citesti in Biblie, Iahve nu a permis traficul cum zici tu,, ca s-au intamplat cateva cazuri, de viol, au fost pedepsite, nicidecum nu se facea trafic. Daca a tolerat Dumnezeu ca unii sa aiba mai multe sotii, a fost pentru ca sa se inmulteasca poporul, dar de la inceput nu a fost asa. Geneza 2:23, 24. Deci nu poarta vina IAH pentru mojiciile cauzate de Satan ce conlucra cu omul neascultator.La fel este si azi. Regatul lui Dumnezeu va elimina, lucrarile diavolului in curand,.