| ArseniePapacioc a întrebat:

Trebuie sa am binecuvintarea Duhovnicului pentru a ma ruga in Psaltire?

Răspuns Câştigător
| milan9 a răspuns:

Absolut! Este necesar să ai binecuvintarea duhovnicului atunci când vrei să citeşti psalmi, ţinând cont că unii sunt de blestem faţă de "toate puterile întunericului"!
Prezenţa lor în Vechiul Testament (psalmii-psaltirea) se explică prin faptul că scrierile Vechiului Testament au un "profil" puţin diferit faţă de ceea ce avem în Noul Testament!

Deci ai grijă de cine te iei şi cu cine vrei să ai de-a face, aşa, din proprie iniţiativă! Dar vezi să nu te copleşească, şi asta fără să-ţi dai seama cum şi când...

12 răspunsuri:
| costis a răspuns:

In Psaltire sunt si cateva mici rugaciuni, care urmeaza catismelor. Cred ca cele mai multe sunt adaugate de Sf Vasile cel Mare.

| danay72 a răspuns:

Matei6:6-8

| Alphawolf a răspuns:

Da, dar nu doar al lui, ci si a mamicii, bunicii si catelului. Toma 6:6-6

| casablanca40 a răspuns:

Si Duhovnicul nu ar trebui sa aiba si el binecuvantarea cuiva sau cu el vorbeste direct domnu?

| ArseniePapacioc explică (pentru casablanca40):

El are deja binecuvintarea Domnului!

| casablanca40 a răspuns (pentru ArseniePapacioc):

Si l-a intrebat pe Dumnezeu daca poate sa-l binecuvinteze sau cum? El vorbeste direct cu domnu si noi apoi cu el?
Cum pot sa devin duhovnic?

| ArseniePapacioc explică (pentru casablanca40):

Trebuie sa urmezi facultatea de teologie.

| RAY a răspuns (pentru ArseniePapacioc):

Daca urmezi acea facultate esti sfant, unde scrie asa ceva in nt

| casablanca40 a răspuns (pentru ArseniePapacioc):

Scrie undeva in biblie ca, ca sa poti sa dai sfaturi trebuie sa urmezi o anumita facultate, mai precis " Facultatea de teologie"? De ce trebuie sa urmezi o facultate pentru ca sfaturile tale sa aiba o anumite valoare? Ce baza biblica are notiunea de duhovnic, si unde scrie ca trebuie sa fii urmat o facultate pentru ca sfaturile tale sa dobandeasca o anumita valoare?

| ArseniePapacioc explică (pentru casablanca40):

Poti tu sa fi medic fara facultate? Dai medicamente gresite la oameni!

| tasmania a răspuns:

E foarte recomandat.

| gratian a răspuns:

Da