| DanM1990 a întrebat:

Trebuie sa existe intermediari intre om si Dumnezeu?

Răspuns Câştigător
| milan9 a răspuns:

@VelaJohnny_ a uitat sa mentioneze un detaliu important: sa mentioneze din ce secta face parte...
A nu pleca urechea la toate ineptiile si magariile sectelor este in lumea in care traim un sport, pe care din pacate este necesar sa-l deprindem... sad

Ori..., gruparea iehovista este cunoscuta pentru politica de a-si sustine TEORIILE STRANII chiar daca asta presupune SA CALCE IN PICIOARE BIBLIA! sad
Cum altfel poate fi inteleasa neobrazarea de a FALSIFICA textul sacru?

Intermediari i-a lasat Dumnezeu Fiul (Mantuitorul) pe APOSTOLI, pe EPISCOPI si pe PREOTI:

- NOUL TESTAMENT despre preoţi:
1). -Iacov 5, 14 :"Este cineva bolnav între voi? Să cheme PREOŢII BISERICII (categorie aparte deci) şi să se roage pentru el, ungându-l cu untdelemn in numele Domnului."
2). - Timotei 5, 17:"Preoţii, care îşi ţin bine DREGĂTORIA, să se învrednicească de îndoită cinste, mai ales cei care se ostenesc cu cuvântul şi cu învăţătura."
3). - I Timotei 4, 14: "Nu fi nepăsător faţă de HARUL CARE ESTE ÎNTRU TINE, care ţi s-a dat prin proorocie, cu punerea mâinilor MAI-MARILOR PREOŢILOR (transmiterea SPECIALĂ a harului- făcută doar în cazul preoţilor)."
4). -I Petru 5, 1-2: "Pe PREOŢII CEI DINTRE VOI (doar unii aveau această misiune harică, nu toţi!) îi rog ca unul ce sunt împreună preot şi martor al patimilor lui Hristos si partas al slavei celei ce va să se descopere. Pastoriţi turma lui Dumnezeu, dată în paza voastră, cercetând-o nu cu silnicie, ci cu voie bună, după Dumnezeu, nu pentru câstig urât, ci din dragoste."
5). -Tit l, 5: "Pentru aceasta te-am lăsat în Creta, ca să îndreptezi cele ce mai lipsesc şi să aşezi PREOŢI PRIN CETĂŢI (doar unii erau numiţi preoţi), precum ţi-am rânduit."
6). -Ioan 20, 21-23:,,Şi zicând acestea, a suflat asupra lor şi le-a zis: LUAŢI DUH SFÂNT; Cărora VEŢI IERTA PĂCATELE se vor ierta şi cărora le veţi ţine, vor fi ţinute."
7). - Timotei 5, 22: "NU-ŢI PUNE MÂINILE DEGRABĂ PE NIMENI (gest prin care episcopii transmiteau harul), nici nu te face părtaş la păcatele altora. Păstrează-te curat. (consacrarea preotului era o acţiune HARICĂ- transmitere de HAR)"
8). -I Tim.1, 14:,, Comoara cea buna ce ti s-a incredintat, pazeste-o cu ajutorul Sfântului Duh, care sălăşluieşte întru noi."
9). -Faptele Apostolilor l4.23:,,Şi hirotonindu-le preoţi in fiecare biserică, rugâdu-se cu postiri, i-au încredinţat pe ei Domnului în care crezuseră."
10). -II loan 1.1:,,Preotul, către aleasa Doamnă (Biserica) şi către fiii ei, pe care eu îi iubesc întru adevăr şi nu numai eu, ci şi toţi care au cunoscut adevărul."
11). -I Timotei 6, 20:,, O, Timotei, păzeşte comoara ce ţi s-a încredinţat, depărtându-te de vorbirile desarte şi lumeşti şi de împotrivirile ştiinţei mincinoase."
12). -Fapte 11, 30 :..."Ceea ce au şi făcut, trimiţând preoţilor prin mâna lui Barnaba şi a lui Saul."
13). -I Timotei 5, 19;,, Pâră împotriva preotului să nu primeşti, fără numai de la doi sau de la trei martori."
14). Şi cuvântul lui Dumnezeu creştea, şi se înmulţea foarte numărul ucenicilor în Ierusalim, încă şi mulţime de preoţi erau supuşi credinţei.
15). -Fapte 20.17:,,Şi trimiţând din Milet la Efes, a chemat la sine pe preoţii Bisericii."
16).-Evrei 7,24:,,Aici însă, Iisus, prin aceea că rămâne în veac, are o preoţie netrecătoare (veşnică)".
17). – Evrei 6, 2:..."A învăţăturii despre botezuri, despre punerea mâinilor (ritual de transmiterea a harului preoţilor), despre învierea morţilor şi despre judecata veşnică."

- NOUL TESTAMENT despre episcopi (mitropolitul şi patriarhul având tot harul de episcopi, diferenţa de titulatură ţinând doar de organizare administrativă):
1). -Fapte 20, 28:,, Drept aceea, luaţi aminte de voi şi de toată turma, întru care Duhul Sfânt v-a pus pe voi episcopi, ca să păstraţi Biserica lui Dumnezeu, pe care a câstigat-o cu însuşi sângele Său."
2). -I Timotei 3, 2:,, Se cuvine, dar, ca episcopul să fie fără de prihană, bărbat al unei singure femei, veghetor, înţelept, cuviincios, iubitor de străini, destoinic să înveţe pe alţii."
3). -I Timotei 3, 6: "Episcopul să nu fie de curând botezat, ca nu cumva, trufindu-se, să cadă în osânda diavolului."

NOUL TESTAMENT despre diaconi:
1). -I Timotei 3, 10:,, Dar şi aceştia să fie mai întâi puşi la încercare, apoi, dacă se dovedesc fără prihană, să fie diaconiţi."
2). -I Timotei 3, 8-9 :,, Diaconii, de asemenea, trebuie să fie cucernici, nu vorbind în două feluri, nu dedaţi la vin mult, neagonisitori de câştig urât, păstrând taina credinţei în cuget curat."
3). -I Timotei 3, 12:,, Diaconii să fie bărbaţi ai unei singure femei, să-şi chivernisească bine casele si pe copiii lor."
4). -Faptele Apostolilor 6, 6: "Pe care i-au pus înaintea apostolilor, şi ei, rugându-se şi-au pus mâinile peste ei ( i-au hirotonit diaconi)." Etc...

| EmaS a răspuns (pentru milan9):

Eu sunt penticostala, daca la mine te refereai. Singurul mijlocitor intre Dumnezeu si om este Isus Hristos, nu Sfintii. Orice vom cere in numele lui Isus vom primi. A ne ruga unii pentru altii este o datorie. Sigur ca sunt prezbiteri care vor face ungerea celor bolnavi cum este scris in Cuvant. " Este vreunul printre voi bolnav? Sa cheme pe prezbiterii bisericii; si sa se roage pentru el, dupa ce-l vor unge cu untdelemn in Numele Domnului. Rugaciunea facuta cu credinta va mantui pe cel bolnav, si Domnul il va insanatosi; si, daca a facut pacate, ii vor fi iertate." Iacov 5; 14-15

| VelaJohnny a răspuns (pentru milan9):

Milan, stie ca-s martor al lui Iehova, nu ar avea nici un rost. laughing De ce nu te bati tu cu pumnii in piept in raspunsuri gen „In primul rand vreau sa precizez ca sunt ortodox convins si practicant..." daca tot imi sugerezi mie sa fac asta. Si 1 Timotei 2:5, 6, citat de mine, citat de EmaS, de ce nu-l iei in calcul? Unde scrie de preoti/diaconi ca sunt mediatori/intermediari/mijlocitori in Biblie? Scrie ca sunt ajutoare pentru crestini, e adevarat. Dar preotul nu e in stare sa fie mijlocitor intre tine si Dumnezeu, cum am precizat mai sus de ce. Un om pacatos sa reprezinte alt om pacatos in fata lui Dumnezeu, suna cam absurd. Isus a fost fara de pacat, deci are autoritate. Repet versetul, Milan „Caci este un singur Dumnezeu si este un singur mijlocitor intre Dumnezeu si oameni: Omul Isus Hristos". Arata-mi un verset unde scrie ca un mitropolit/preot/diacon este mijlocitor intre un frate de-al lui de credinta si Dumnezeu, nu versete unde scrie de insarcinarile pe care le au de indeplinit si necesitatea de a fi pastori spirituali. Ai spus „ ineptiile si magariile sectelor" si stii bine ca cultul din care fac parte nu e secta vreunei religii, daca stii intr-adevar ce inseamna termenul „secta", pentru ca eu vad ca il folosesti in mod eronat, avand in vedere ca cunosti deja istoria organizatiei mele religioase. Apoi, ce „magarie"? Ce „politica de a-si sustine TEORIILE STRANII chiar daca asta presupune SA CALCE IN PICIOARE BIBLIA"? Intreci masura cu nesimtirea si calomnia Milan. Eu vin cu un verset biblic, unde scrie clar ca doar Isus e mijlocitor intre om si Dumnezeu, vin cu mai multe versete care clarifica mai mult subiectul discutat, comentez pe baza lor, si spui ca calc Biblia in picioare si discut „teorii" straine (cauta si termenul „teorie" pe google sa-i vezi definitia, si pe el il folosesti aiurea din cate observ), in timp ce tu vii cu versete care nu spun deloc ca vreun om e mijlocitor intre om si Dumnezeu, ci vorbesc despre datoriile celor ce sunt pastori spirituali. Biblia spune clar „este un singur mijlocitor intre Dumnezeu si oameni: Omul Isus Hristos" iar eu asta voi crede, indiferent daca tu si altii ve-ti considera ca calc Biblia in picioare pentru ca sustin ceea ce sustine si ea, si ca vorbesc prostii. EmaS a avut aceeasi opinie, la fel a sustinut si ea, acelasi verset, acelasi punct de vedere. Ori nu-i stii cultul din care face parte, astfel incat nu te poti lua de cultul ei, ori ti s-a pus pata pe martorii „iehovisti". Oricum, cuvintele tale demonstreaza intoleranta religioasa si nesimtire. Am mai discutat cu tine lucruri de genul, stiu ca si de data asta stau de vorba cu un perete, dar fata de cei care vor citi raspunsul tau denigrator si calomniator sa vada apararea mea in fata cuvintelor tale. O seara buna!

| VelaJohnny a răspuns (pentru EmaS):

Cred ca pe mine m-a avut in prim-plan cand a scris raspunsul laughing dă-i pace, e incapatanat si nu te v-a asculta. Ma bucur ca nu-s singurul de aici care sustine invatatura asta a Bibliei.

| EmaS a răspuns (pentru VelaJohnny):

Dumnezeu este un Dumnezeu sfant. Inainte cei care se atingeau de un mort erau necurati. Cum poti sa crezi ca Dumnezeu ar cere sa pupi niste moaste?! El doreste sa ne inchinam in Duh si Adevar! Din pacate in biserica ortodoxa aluneca spre paganism. Numeri 19,, Cine se va atinge de un mort, de trupul unui om mort, si nu se va curata, pangareste Cortul Domnului; acela sa fie nimicit din Israel. Fiindca nu s-a stropit peste el apa de curatare, este necurat, si necuratia lui este inca peste el.,,

| Holiday a răspuns (pentru EmaS):

Si voi cui naiba dati zeciuiala? Te pomenesti ca direct spiridusului ca saracu` are nevoie de bani...

| DanM1990 explică (pentru EmaS):

E drept ca in Biserica Ortodoxa e o moda ca oamenii sa se imbulzeasca si sa ne impinga la cozi pentru a atinge moaste. Dincolo de faptul ca ar trebui sa le veneram sau nu, modul de manifestare al credinciosilor lasa total de nedorit.

In schimb, la cultele neoprotestante lucrurile sunt complet diferite. Am participat odata acum 2 saptamani, si am vazut multe lucruri care niciodata nu le vom intalni la ortidocsi.

| EmaS a răspuns (pentru DanM1990):

Noi slujim unui Dumnezeu al orânduielii şi păcii – organizare fără conflict, ca în univers şi în trupul uman (1 Corinteni 14:33)
Neorânduiala se asociază cu pasivitatea şi păcatul (Amos 3:9; 6:1)

| milan9 a răspuns (pentru VelaJohnny):

Scuze pentru incisivitatea adevarurilor, dar tocmai calcase-si in picioare Biserica lui Hristos...
Referitor la MIJLOCIRE, mesajul DE MAI JOS nici nu ar trebui sa ti-l adresez tie (lucru care, spui tu, te deranjeaza) pentru ca ultima data ai facut abstractie de el...

| milan9 a răspuns (pentru VelaJohnny):

Referitor la termenul de MIJLOCIRE...
Mijlocitor mai poate fi numit şi cel care se roagă lui Dumnezeu pentru altcineva. Iată şi din Sfânta Scriptură mărturii în acest sens:
- „În numele lui Hristos, aşadar, ne înfăţişăm ca MIJLOCITORI, ca şi cum Însuşi Dumnezeu v-ar îndemna prin noi. Vă rugăm, în numele lui Hristos, împăcaţi-vă cu Dumnezeu!" (II Corinteni, V, 20)
- „Şi a venit un alt înger şi a stat la altar, având cădelniţă de aur, şi i s-a dat lui tămâie multă, ca s-o aducă împreună cu RUGĂCIUNILE TUTUROR SFINŢILOR, pe altarul de aur dinaintea tronului. Şi fumul tămâiei s-a suit, din mâna îngerului, înaintea lui Dumnezeu, împreună cu rugăciunile sfinţilor." (Apocalipsa, VÎII, 3-4)
- "Vă îmbrăţişează Epafras, care este dintre voi, rob al lui Iisus Hristos, pururea LUPTÂND PENTRU VOI ÎN RUGĂCIUNILE SALE, ca să staţi desăvârşiţi şi plini de tot ce este voinţa lui Dumnezeu." (Coloseni, IV, 12).
- Iacov cap.5, 16:,, şi vă rugaţi unul pentru altul, ca să vă vindecaţi, că mult poate rugăciunea stăruitoare a dreptului." (Trebuie menţionat că drepţii din cer nu sunt oameni morţi! Ei "trăiesc" în imediata apropierea a lui Dumnezeu şi se pot ruga Lui, asemeni îndemnului apostolului Iacov!)

- „De aceea şi noi, din ziua în care am auzit aceasta, nu încetăm să ne rugăm pentru voi şi să cerem să vă umpleţi de cunoaşterea voii Lui, întru toată înţelepciunea şi priceperea duhovnicească" (Coloseni, I, 9)

- "Şi când a luat cartea, cele patru fiinţe şi cei douăzeci şi patru de bătrâni au căzut înaintea Mielului, având fiecare alăută şi cupe de aur pline cu tămâie care sunt rugăciunile sfinţilor."...

- Alte citate asemănătoare: (Coloseni, IV, 12), (Coloseni, I, 9),. (Apocalipsa, V, 8), etc.

| milan9 a răspuns (pentru EmaS):

NU ESTE ADEVARAT! sad Ca dovada, iata... Nu exista nici o slujba, serviciu divin in care rugaciunile prin care sfintii sunt chemati la o impreuna rugaciune alaturi de noi inaintea lui Dumnezeu sa depaseasca 1% din continut. In orice Liturghie ortodoxa vei intalni referiri la sfinti sub 1% INCLUSIV in ziua cinstirii Sf. Parascheva.   Si atunci, de ce ne adresam oare prin acuzatii nedrepte?

| VelaJohnny a răspuns (pentru milan9):

Ciudat, nu crezi? laughing Biblia spune ca numai Isus e mijlocitor. Tu spui ca si oamenii. Versetele aduse ca argument pentru a-ti sustine ideea nu spun ca si oamenii pot fi mijlocitori. Invataturile astea intra in conflict cu Biblia si tu nu-i dai Bibliei castig de cauza in asta? In fine, nu-i treaba mea, credinta fiecaruia. Ca si concluzie a ce am observat pana acum, se face favoritism, ignorandu-se versete biblice pentru a nu iesi in pierdere invataturi ortodoxe. Nu se ia in calcul intreaga Biblie cand se sustine ceva, ci se ignora partile explicite ale ei, ramanand cele interpretabile drept fundamentul invataturilor. Am inteles destule, multumesc de informatii! happy Am inteles mai bine si de unde ura asta pentru martorii lui Iehova pe care o nutresti tu si multi capi religiosi. O seara buna Milan, nu ma mai obosesc sa discut cu tine, mi-ai demonstrat destule in discutia asta.

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

"Mijlocirea" despre care este vorba în textul din Timotei se referă la JERTFA pe CRUCE A MÂNTUITORULUI. Cuvantul "mijlocitor" poate avea insa sute de sensuri, referitoare la vreo "intermediere"
intre sute de lucruri diferite. Dar unii sectanti nu au trecut prin scoala, nu au auzit de "polisemia" cuvintelor.
Poate da guvernul o lege pentru a se intoarca sa studieze mai multa literatura... sad

Mijlocitor mai poate fi numit şi cel care se roagă lui Dumnezeu pentru altcineva ("şi vă rugaţi unul pentru altul, ca să vă vindecaţi, că mult poate rugăciunea stăruitoare a dreptului." - Iacov cap.5, 16 ), şi cu atât mai mult, mijlocitori pot fi numiţi preoţii, cei care au fost aleşi de Fiul lui Dumnezeu pentru cu o misiune cu totul specială!

Creştinii cunosc faptul că sfinţii nu sunt altceva decât oameni drepţi care pot şi ei la rândul lor, de acolo de unde sunt, să se roage lui Dumnezeu pentru semenii lor. O "mare" nesfârşită de minuni dovedeşte realitatea acestui lucru.

| EmaS a răspuns (pentru milan9):

Dragul meu roaga-te cum vrei si cui vrei, eu nu am nimic impotriva. Fiecare face ce vrea cu viata lui si cu sufletul sau. Eu doar am scris ce scrie in Biblie si modul in care i-a invatat Domnul Isus pe ucenici. Alegerea iti apartine.Nu este scris nicaieri in Biblie ca ar trebui sa aducem inchinare Mariei. Nimeni si nici ea insasi nu si-a acordat vreo denumire inaltatoare si nu a pretins inchinare. Apostolii au trait in timpul Marie si chiar dupa moartea ei, dar nu au scris vreun indemn de venerare si in general nici nu au pomenit-o. Omul este raspunzator pentru tot ce face pe pamant cat timp traieste. Deci Maria nu este cu nimic vinovata ca dupa moartea ei a fost inaltata de oameni pana a ajuns sa fie considerata un adevarat idol, venerata si slujita ca si cum ar fi Dumnezeu. Cum s-a ajuns la acesta denigrare a Mariei care in loc sa fie pretuita pentru credinta ei si rolul unic pentru crestinatate, a fost si este considerata capabila de a abate pe credinciosi de la inchinarea cuvenita Domnului? https://www.facebook.com/....../photo.php

| milan9 a răspuns (pentru EmaS):

Nu sunteti din ortodoxie- prin urmare nu aveti de unde sa stiti ca in Ortodoxie termenul "INCHINARE" NU inseamna "divinizare", ci doar "CINSTIRE", "respect"...

DAca un neoprotestant considera ca nu poate aduce Maicii lui Dumnezeu un simplu respect,... atunci ca stiti ca ma abtin... sad sad

| EmaS a răspuns (pentru milan9):

Nu sunt in ortodoxie dar acolo am fost si de acolo am plecat la o relatie reala si autentica cu Domnul Isus, mantuitorul meu.
Este greu sa inteleaga un om ca tine care nu este nascut din Dumnezeu prin Duhul Sfant cum stau lucrurile duhovnicesti, pentru ca nu poti sa vezi prin ochii spirituali. Nu am nevoie de ortodoxie ca sa inteleg Biblia ci de Duhul Sfant. Am toata admiratia pentru Fecioara Maria ea este un exemplu de credinta pentru mine. Ea a fost o femeie care a facut din slava lui Dumnezeu ratiunea ei de a fi transpus acest lucru in propria ei viata. Maria s-a concentrat asupra slavirii lui Dumnezeu si acest lucru vreau sa il fac si eu. Te intreb esti tu nascut din nou asa cum ii spune Domnul Isus lui Nicodim? Daca nu, inseamna ca ai nevoie de o nastere din nou ca sa poti intra in Imparatia lui Dumnezeu. Nu te insela singur, este vorba de o vesnicie intreaga.

| milan9 a răspuns (pentru EmaS):

"relatie reala si autentica cu Domnul Iisus" NU PUTETI AVEA in afara Bisericii LUI.
El s-a Intrupat ca sa intemeieze Biserica iar dv ce ati facut v-ati nascut in Biserica DAR ATI PARASIT-O. Pacat de Mantuitorul pe care l-ati tradat... sad

Aveti nevoie de Duhul Sfant spuneti. Si credeti ca il veti intalni in manifestarile haotice descrise in acele manifestari ale cultului penticostal? sad Va inselati. Puteti avea inima incalzita de sentimente frumoase, inaltatoare, dar nu confundati asta cu Duhul Sfant. Ar fi o mare inselare.
Indreptati-va draga doamna pana nu intrati nepregatita in vesnicie... sad

| EmaS a răspuns (pentru milan9):

Duhul Sfant il trimite Domnul Isus, nu mi-l da biserica, nici preotul (care este si el un om plin de slabiciuni si greseli), atunci cand il unge pe bebe cu ulei si spune :luati Duh Sfant. Duhul Sfant este parte din dumnezeire si numai Domnul Isus Il poate da. Asta bineinteles, daca omul a avut o intalnire cu Mantuitorul, a avut o intoarcere la Dumnezeu s-a pocait si a primit iertarea prin sangele Domnului Isus. Trebuie sa parasesti pacatul sa fii curatit ca apoi sa fii umplut de Duh Sfant. Si apoi tu esti un om nou cele vechi s-au dus. Nu poti sa mai traiesti in pacat, consumand alcool, tutun, frecventand cluburi, practicand adulterul, etc...

33 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Raspunsul il gasesti in Sfanta Scriptura in 1Timotei 2; 5,, Caci este un singur Dumnezeu si este un singur mijlocitor intre Dumnezeu si oameni: Omul Isus Hristos,
care S-a dat pe Sine insusi ca pret de rascumparare pentru toti,,

| DanM1990 explică (pentru EmaS):

Si atunci, Ioan 20, 21-23, la ce anume se refera? Biblia e o carte misterioasa, nu cred ca poate fi inteleasa cu mintea umana. Doar cu harul lui Dumnezeu putem afla adevarul.

| EmaS a răspuns (pentru DanM1990):

Este foarte simplu. Prin propovaduirea lor oamenii se intorc la Dumnezeu si pacatele lor sunt iertate. La fel este inteles gresit acest text de catre unii:Iacov 5:20,, Să știți că cine întoarce pe un păcătos de la rătăcirea căii lui, va mântui un suflet de la moarte și va acoperi o sumedenie de păcate."ine întoarce pe altul de la rătăcire nu primește ca și recompensă iertarea la,, o mulțime de păcate".El a făcut ceea ce l-a îndemnat Hristos să facă.Ca să se înțeleagă ce păcate sunt acoperite, să privim spre cele două persoane. Care din ele are păcate neiertate sau neacoperite, cel rătăcit sau cel care l-a întors pe cel rătăcit? Evident că cel rătăcit. Atunci, dacă el este întors la Dumnezeu, nu va primi el iertarea? Absolut.Și atunci, acele păcate ale lui sunt acoperite sau iertate. Singurul care are putere sa ierte pacatele este Domnul Isus Hristos- Mielul lui Dumnezeu care ridica pacatul lumii. (Mat 26, 28) Acesta este sangele Meu, sangele legamantului celui nou, care se varsa pentru multi, spre iertarea pacatelor. Isus a platit pentru toate pacatele - trecute, prezente, viitoare.

| Popcorncubranza a răspuns:

Se numeste LSD

| danay72 a răspuns:

Conform Bibliei, Isus este mijlocitor intre noi și Dumnezeu. 1ioan2:1,2

| RAY a răspuns:

Dumnezeu nu cunoaste limba romana asa ca are nevoie de traducatori, normal ca nu ai nevoie de asa ceva, iisus nu a facut religii manipulatoare

| Holiday a răspuns:

Da. Trebuie sa existe unii care sa traga foloasele de pe urma prostirii cu povesti religioase. Altfel s-ar fi dus naibii toata afacerea demult.

| VelaJohnny a răspuns:

Mereu au fost, si a fost nevoie de intermediari, de ce nu ar mai fi nevoie? Conform Bibliei, singurul intermediar e Isus Cristos in prezent. In trecut erau profetii si marii preoti de la Templu (daca nu am uitat de cineva).

| DanM1990 explică (pentru VelaJohnny):

Ma refer aici la altii, in afara de Isus happy

| VelaJohnny a răspuns (pentru DanM1990):

Isus a dat o invatatura importanta in Matei 23:8, 10

„Dar voi să nu vă numiţi Rabi, fiindcă unul singur este învăţătorul vostru, în timp ce voi toţi sunteţi fraţi. (...) Şi să nu vă numiţi «conducători», pentru că unul singur este Conducătorul vostru, Cristosul."

Conform acestor versete, intre crestini nu exista o ierarhie, toti sunt egali, deoarece sunt frati intre ei. Chiar versetul 12 din acelasi capitol spune „Cine se înalţă va fi umilit şi cine se umileşte va fi înălţat."

Deci, daca toti crestinii sunt egali, nu exista o ierarhie, cineva superior intre ei, poti spune ca pot fi crestinii intermediari intre Dumnezeu si alti oameni/crestini? Am vrut sa scot ideea asta in evidenta, deoarece sunt persoane care sustin ca sunt oameni care sunt intermediari intre om si Dumnezeu.

1 Timotei 2:5, 6 as zice ca e concluzia potrivita la acest subiect „Căci unul este Dumnezeu, unul este şi Mijlocitorul între Dumnezeu şi oameni: omul Hristos Iisus". Motivul? Urmatorul verset explica: „care s-a dat pe sine ca răscumpărare corespunzătoare pentru toţi — despre aceasta se va depune mărturie la timpul fixat".

| VelaJohnny a răspuns (pentru VelaJohnny):

Reformulez, daca toti crestinii sunt egali, nu exista o ierarhie sau cineva superior intre ei, poti spune ca pot fi oamenii intermediari intre Dumnezeu si alti oameni? Scuze pentru greseala happy

| Mașka98 a răspuns (pentru VelaJohnny):

Ioan 14:6, 14: „Isus i-a spus: «Eu sunt calea, adevărul şi viaţa. NIMENI nu vine la Tatăl DECAT PRIN MINE. Dacă veţi cere ceva în numele meu, voi face»".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

NU.IisuS Hristos este usa.nu intermediarul.Credinta este cheia

Răspuns utilizator avertizat
| Idris a răspuns:

Depinde la ce te referi atunci cand spui intermediari. Daca te referi la faptul ca avem nevoie de altcineva pentru a duce rugile noastre la Dumnezeu, sau avem nevoie de un "sfant" care sa puna o vorba buna pentru noi ca el este ascultat mai mult de Dumnezeu, atunci cred ca nu ar trebui sa existe nici un intermediar. Daca ar trebui sa existe, atunci ce l-ar face pe acel intermediar mai bun decat noi care respectam si noi tot ceea ce am primit de la Domnul nostru? Deci repet, ma refer doar la intermediar in contextul explicat in acest text.