| CinevaAnonimă a întrebat:

Trupul nostru este templu al Duhului Sfânt. Deci, dacă îmi fac tatuaje, fac blasfemie?

14 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Confirm creștinismului ipocrit, este pacat, dar de ce? Daca vechea lege a schimbat-o iisus de ce unele legi mai sunt valabile? Tot iisus spune ca nu se va schimba niciodata., ceea ce scrie acolo in biblie se referea la sacrifici, nu la tatuaje

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

E ca și cum ai picta grafitti pe un templu.

Răspuns utilizator avertizat
| Panamax a răspuns:

Doar iti bati joc de el.

| Legion7X a răspuns:

Sunt interzise biblic

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Să nu vă faceți tăieturi în carne pentru un mort și să nu vă faceți slove săpate pe voi. Eu sunt Domnul." (Levitic 19:28)

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

De ce legea asta mai este valabila? Ca voi spuneti ca iisus a schimbat legeq.

| h379m3973423 a răspuns (pentru anonim_4396):

Dar știi de ce Dumnezeu dintr-o dată a dat o grămadă de sărbători și porunci de genul poporului ales? De ce i le-a dat lui Moise și nu lui Avraam?
Multe dintre ele nu au nici o legătură cu o viață sănătoasă, de exemplu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde ce fel de tatuaje faci.
In rest nu are de ce sa fie păcat, cine zice ca este?
Dumnezeu?
Păi are si El cateva daca nu chiar unul e pe coapsa Lui: https://www.google.com/amp/s/www.bible.com/ro/bible/191/REV.19.16.VDC

Sunt cativa creștini care asociază tatuajele de azi cu Levitic 19:28, dar ei nu au înțeles mai nimic din acel verset, ca doar ce acolo se refera la cicatrici, nu tatuaje, si nu orice cicatrici, ci cele făcute din prea mare durere, atât de mare încât se lasă cu sânge.

| pacatosulBogdan a răspuns:

Daca am scrie cu graffiti pe peretele Bisericii ar fi tot blasfemie si necinstire a unui locas sfant. Trupul si sufletul sunt biserica pe care trebuie s-o pastram curata si care este pentru Domnul, caci nu ne apartinem, ci am fost castigati cu pret! Zorzoanele, impodobirea si sulemenirea sunt si reflexe ale mandriei, pacat de moarte.

| h379m3973423 a răspuns:

Cineva nu a înțeles aluzia.
Nu se referă la cum arată sau cum este trupul ci ce face acesta. Duhul Sfânt dă oamenilor daruri pe care aceștia le folosesc să aducă rod. Deci se referă la practică, la ce face omul efectiv.

Dacă tu stai și nu faci nimic, ba din contră... mai și păcătuiești în prostie, ce imagine în lume oferi? De om botezat în Duhul?

Este un contrast. dacă știi Biblia, între morminte văruite și templul lui Dumnezeu.

| alidenbealidenbi a răspuns:

Leviticul 19:28b:"să nu vă faceți tatuaje. Eu sunt Iehova."

| Lusiaa a răspuns:

Nu,stai calm.Atata timp car nu faci nimic care sa ti dauneze corpului, sa ti afecteze sanatatea e totul in regula! Cerneala tatuajului intra in piele dar nu ti face nici un rauhappy