| anonim_4396 a întrebat:

O întrebare inspirată dintr-o altă întrebare de la această categorie...

Dacă trupul ne este templu al Duhului Sfânt, de ce în ortodoxie persoanele de gen feminin aflate în acea perioadă din lună sau care au născut sunt considerate necurate? Și la fel și bărbații în anumite zile...

De ce persoanele aflate în aceste situații sunt oprite de la Sfânta Împărtășanie?

23 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Dupa legea lui Moise femeile in aceasta periosda nu aveau voie sa mearga la cortul intalnirii dar in Noul Testament nu este o astfel de interdictie iar atunci cand femeia cu o scurgere continua, maladiva dw sange il ainge pe Mantuitorul Hristos acesta nu o cearta ci o vindeca.Matei 9:22

| anonimg a răspuns:

Pentru că ortodoxia nu are legătură cu Biblia decât în mod parțial.
Ai mâncat vreodată o mâncare în care chiar și dacă îi puneai sare tot nu ar fi fost bună? La fel este și ortodoxia: oricâtă sare i-ai pune, este fără gust; o amestecătură de doctrine neinteligibile; o amestecătură de legi ale vechiului testament care și-au găsit împlinirea la cruce și nu mai trebuiesc practicate, și învățături omenești, tradiții ale "sfinților părinți" cum le numesc ei.
Ortodoxia și-a ales niște legi din vechiul testament și unele din noul testament, și spune astfel că întreaga Biblie trebuie respectată. Dar acest mod de interpretare a Bibliei este greșit. Ortodoxia oprește intrarea femeilor în perioada lor în biserică și împărtășirea lor, dar în schimb folosește tămâia și consumă carne de porc; ba încă face și pomană unui mort, aprinde lumânări, și face multe alte lucruri nescripturistice.
La fel este și catolicismul, pentru că ortodoxia a luat naștere din catolicism, atunci când niște conducători catolici nu s-au mai înțeles între ei (în marea schismă: https://ro.m.wikipedia.org/wiki/Marea_Schism%C4%83 ).
Deci nu trebuie să ne mirăm de lucrurile neinteligibile ale acestor două confesiuni creștine.

| Celcestietot a răspuns:

Barbatii nu sunt considerati necurati in anumite zile, ei sunt perfecti orice ar face. Nici nu ar mai trebui sa iti pui o asemenea intrebare cand stii ca femeia este samanta diavolului...

| anonim_4396 explică (pentru Celcestietot):

Levitic 15

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, dar la barbati nu este in anumite zile, femeia este 'blestemata' aproape pe viata, calendaristic laughing!

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu stiai ca ai pacatuit cand mi-ai dat acest verset, esti constienta de asta?

| LaraClarice a răspuns (pentru Celcestietot):

Dar cum ai ajuns la concluzia asta?!
Daca nu ar exista femeie, ar mai exista copii? Si cum i-ati face, v-ati f@@e in c#r?

| Celcestietot a răspuns (pentru LaraClarice):

Chill, misandro, am dat un raspuns pur biblic. Mie nu imi vii cu un comentariu de copil de 12 ani, care pe deasupra mai este si nesimtit. Si asa ca sa iti raspund, dar sigur ca ar mai exista, nu avem nevoie neaparat de asemenea femei (care sa ne scoata ochii) pentru a perpetua specia (de-a lungul timpului chiar voi (cele ca tine) ati depins de barbati pentru supravietuirea de zi cu zi), in schimb, voi aveti nevoie de barbati ca sa va transmiteti genele, gandeste-te putin la asta...

| LaraClarice a răspuns (pentru Celcestietot):

Femeile au depins de bărbați pentru ca asa le-a fost impus de la inceputul timpurilor.
In ce priveste perpetuarea speciei, cred ca e nevoie de ambele sexe.
,, voi aveti nevoie de barbati ca sa va transmiteti genele, gandeste-te putin la asta...". Dar voi nu aveti? Repet, cum va înmulțiti fara noi?

| Celcestietot a răspuns (pentru LaraClarice):

Gresesti - ai o atitudine de feminazi si in momentul asta vezi rosu in fata ochilor. Pacat ca pe editori ii doare in cür si acorda monede ca la loterie.

| LaraClarice a răspuns (pentru Celcestietot):

Tu stii mai bine.

| Celcestietot a răspuns (pentru LaraClarice):

Corect.

| Dismally a răspuns:

Barbatii in ce zile sunt "necurati"?

| CodrutElian1990 a răspuns:

Eu nu m-am impartasit niciodata. Nu am auzit pana acum ca barbatii au zile in care sunt considerati necurati. O spun asta fara ironie: chiar nu stiu.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Le consider ceva aiurea.

| halogen001 a răspuns:

Scrierile religioase sunt povesti primitive, puerile, absurde, fara sens create de oameni pentru care a minti, a prosti si a insela alti oameni e ceva firesc. Dumnezeu e un personaj inexistent de poveste a carui putere, intelepciune si iubire pentru om se materializeaza prin faptul ca e invizibil si lasa oamenii pe care ii iubeste in intunericul nestiintei si primitivismului, sa moara de foame, de frig, de boli, in accidente si in razboaie. Prin urmare nu se poate pretinde corectitudine, dreptate si adevar de la niste scrieri religioase dogmatice si misogine.

| romeo78 a răspuns:

Sângele era folosit în ritualuri prin sacrificarea unui animal.
Iar, referitor la interzicerea de la sfânta împărtășanie, din păcate, persoanele care au interzis acest lucru nu pot fi întrebate.
O presupunere, poate fi legată de igienă și sănătate.
Așa cum circurcumcizia a fost privită cu interes, dar și curiozitatea faptului că numai la 8 zile se poate face. În epoca modernă sau făcut experimente și s-a dovedit că doar în a opta zi sângerarea este foarte mică.
Același lucru cu interzicerea.
Toate acestea provin din o epocă când noțiunile de igienă, curățenie, sănătate erau inexistente. Ce să mai vorbim despre celelalte metode prin care se feresc în prezent femeile să se murdărească când sunt pe ciclu. Atunci erau inexistente!

| Panamax a răspuns:

Omul l-a creat pe Dumnezeu dupa chipul si asemanarea sa.
Incult,razbunator,avar,ucigas,arogant,egoist,manios, manipulator, rigid etc.
Cunostintele in domeniul medical erau destul de limitate acum cateva mii de ani, si Dumnezeu stia chiar mai putin decat oamenii.
De aceea au aparut multe tampenii legate de asa zisa curatenie.

| SingleForOne a răspuns:

O idee ar fi ca se refera la primul pacat comis de Eva, iar Dumnezeu a "blestemat-o" prin durerile nasterii, dupa cum scrie in Gen 3:16, si sa-si asculte si urmeze barbatul, pentru ca Dumnezeu i-a dat porunca lui, primului.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Aceste invataturi au luat nastere din simplul fapt ca oamenii au pierdut din vedere adevarul. Invataturile de genul tin de lumea asta si nicidecum de ceva divin si asta pentru ca ele tin de exteriorul cel mort.
Trebuie sa fi de-a dreptul orb sa crezi ca o femeie care este la menstruatie sau care a nascut este necurata in fata lui Dumnezeu doar din aceste motive. Doar nu acestea il impiedica pe om sa ajunga la Dumnezeu. Pana la urma sunt niste lucruri complet normale si naturale.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Raspunsul il găsesti chiar in întrebarea ta, mai exact vrea sa zică că templul tau trebuie sa fie curat atat pe interior cat si pe exterior.
Desigur, am putea spune că igiena este mai mult decat importanta, ca ea ne permite sa ne desfasuram intr-un mediu curat si sănătos.
Gandeste-te numai la primii creștini care luau cina in necuratie.
Ce li se întâmplau acestora?
Se îmbolnăveau, asta faceau.
„Vorbiţi copiilor lui Israel şi... Curăţaţi-vă**, cei ce purtaţi vasele lui יהוה YaHWeH!
Dumnezeu ne avertizează de acest mare pericol: De a nu contacta microbii si bacteriile.
De exemplu, o practica la fel de periculoasa poate fi si cea de a saruta o icoană, pentru ca multi au sarutat-o
si multi au contiminat-o cu microbi si bacterii.
"Cat despre fricosi, SCARBOSI partea lor e..."

| marinaru777 a răspuns:

Cred ca atunci se elimina niste toxine din organism nu stiu intreaba un doctor si iti v a raspunde ce se intampla medical

| IonutSiAtat92 a răspuns:

Prietene,ai gresit directia boss.Vezi ca internetul a fost creat de atei, in general satanisti laughing M-ai disperat si m-ai umplut cu notificarile tale legate de dumnezei.Nu stiti cum sa mai fraieriti oamenii sa vina la biserica sa va decarteze bani? Nu stiai ca internetul este o unealta a diavolului?