| Raducu2169 a întrebat:

Un coleg care merge des la biserica mi-a spus ca daca faci sex si nu esti casatorit nu te mai poti spovedii 7 ani. In opinia mea cred ca este mai mare pacat sa furi, sa nu crezi in religia ta sau sa nu faci rugaciuni decat asta cu sex-ul. Astept raspunsuri. Ofer FUNDA!

Răspuns Câştigător
| AC4S4 a răspuns:

Biblia nu e o carte de "ce sa faci si ce sa nu faci". Nu se numara poruncile pastrate si cele incalcate si se pun in balanta.

Iacov 2: 10 "Fiindcă oricine păzește întreaga Lege, dar se împiedică într‑o singură poruncă, s‑a făcut vinovat de încălcarea tuturor poruncilor."

Biblia vorbeste rau despre relatiile sexuale din afara casatoriilor. Nefiind ortodox nu stiu daca nu mai ai voie sa te spovedesti 7 ani, dar cred ca e o minciuna.

10 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Conform Bibliei faptul de a avea relatii inainte de casatorie, este pacat. 1corinteni6:9,10

| milan9 a răspuns:

Va fi o oprire de la impartasanie (este incalcata una din cele porunci) dar de spovedit te poti spovedi. Chiar acesta este si scopul spovedaniei, de a veni in intampinarea omului care doreste sa se ridice neintarziat din cadere...

| xerxes1 a răspuns:

Crestinii au luat din Biblie doar ce le-a convenit. Legile mai incomode le-au lasat evreilor sa se spele pe cap cu ele.

| VelaJohnny a răspuns:

Procedeaza in urmatorul fel data viitoare: cand cineva iti mai zice ceva despre crestinism, doctrine, invataturi, chestii de genul, spune-i sa iti arate in Biblie unde scrie ideea respectiva. Daca nu iti poate arata cu Biblia, inseamna ca e o minciuna.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Conform Bibliei te poti casatori si la 16 ani. In Biblie NU este specificata varsta la care sa-ti incepi viata sexuala. Iar daca o incepi e bine sa te si casatoresti SAU sa ramai permanent cu partenera pana la moartea unuia dintre cei doi parteneri. Dupa care vaduva/vaduvul se poate recasatori. Deci NU vad o problema sa poti sa fi sfant si in acelasi timp sa poti avea parte de sex maxim. Cat despre "cei 7 ani pana la marturisire" NU scrie nicaieri in Biblie.

| CinevaAnonimă a răspuns:

Ai voie, chiar trebuie sa te spovedesti, doar ca preotul ar putea sa te opreasca de la impartasanie pentru o perioada. Cauta pe google despre pacatele care opresc de la sfanta impartasanie.

| xerxes1 a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Adica un popa bortos decide cand poti sa faci sex?

| CinevaAnonimă a răspuns (pentru xerxes1):

Nu decide nimeni. Esti liber sa alegi.

| xerxes1 a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Multumesc.Ma simt mai linistit acum.