| andri22 a întrebat:

Ce credeti despre a merge la biserica si a sta acasa? ofer funda dar astept mai multe raspunsuri

Răspuns Câştigător
| greenakaweed a răspuns:

Nu trebuie sa mergi la Biserica pentru a crede in Dumnezeu. Nu trebuie sa vada nimeni si nu trebuie sa demonstrezi nimanui credinta ta. Trebuie sa stii doar tu de ea. Poti sa te rogi si sa crezi in Dumnezeu de absolut oriunde, nu trebuie sa mergi la Biserica pentru asta. Totusi exista unele momente ale anului cand ar trebui sa mai trecem si pe acolohappy

15 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Este important sa faci parte din biserica Domnului Isus, El este Capul Bisericii iar noi suntem trupul.Ca trupul sa functioneze in armonie este nevoie de toate madularele.Fiecare madular are rolul sau.In biserica avem partasie unii cu altii, Ii aducem slava lui Dumnezeu, ne rugam impreuna si rugaciunea in comun are mai multa putere.Asa cum daca pui mai multe lemne pe foc el este mai mare! Biserica este Trupul lui Hristos. Efeseni 1:22-23 spune: "El I-a pus totul sub picioare, si L-a dat capetenie peste toate lucrurile, Bisericii, care este trupul Lui, plinatatea Celui ce implineste totul in toti". Trupul lui Hristos este format din toti credinciosii incepand cu ziua Cincizecimii si pana la momentul Rapirii Bisericii.

| doctorandus a răspuns:

Daca iti place la biserica si te simti bine acolo, du-te la biserica, daca nu, stai acasa.

| milan9 a răspuns:

Dumnezeu nu este un Dumnezeu indiferent şi ignorant. El este un Dumnezeu personal, Care S-a revelat, S-a descoperit oamenilor, pentru ca aceştia să-L poată cunoaşte, să poată răspunde invitaţiei Lui, să poată avea o relaţie personală cu El.

În discreţia Sa, Dumnezeu rămânând discret, El este totuşi Sursa vieţii, a fericirii şi a veşniciei noastre. În această ipostază El poate fi îmbrăţişat sau poate fi refuzat. Discreţia şi delicateţea Lui, de a nu copleşi libertatea omului, rămâne singurul Său "defect"...

| codrut a răspuns (pentru milan9):

Ai dreptate, acuma sunt crestin :X, Dumnezeu este minunat! Mi-a spus de ce a inecat o intreaga populatie, era beat, o baut cu ingerii, apoi s-a dus la PC, si i-o aparut un mesaj, si n-o vazut bine ce scrie, si i-o dat OK. Si acolo scria: ''Oamenii au devenit rai, si fara de Dumnezo, ii anihilam ca pe niste sobolani, fara sa tinem cont de copii, virgine, animale''? si el n-o vazut bine, si o dat OK, dar era beat, il intelegem.

| milan9 a răspuns:

Să ajungi la biserică atunci când preotul slujeşte Sfânta Liturghie (servicul divin de mulţumire şi recunoştinţă pentru viaţa şi darurile de care ne bucurăm), este pentru un creştin, O ADEVĂRATĂ DATORIE morală.

Esențială nu este atât împlinirea rugăciunilor și punctualitatea intervenției divine, ci garanția că sufletul respectiv rămâne în "sfera" de siguranță a providenței divine, care rânduiește diferite modalități de formare spirituală a persoanei umane - adevăratul scop al existenței umane!

| milan9 a răspuns:

Dumnezeu nu este un Dumnezeu indiferent şi ignorant. El este un Dumnezeu personal, Care S-a revelat, S-a descoperit oamenilor, pentru ca aceştia să-L poată cunoaşte, să poată răspunde invitaţiei Lui, să poată avea o relaţie personală cu El.

În discreţia Sa, Dumnezeu rămânând discret, El este totuşi Sursa vieţii, a fericirii şi a veşniciei noastre. În această ipostază El poate fi îmbrăţişat sau poate fi refuzat. Discreţia şi delicateţea Lui, de a nu copleşi libertatea omului, rămâne singurul Său "defect"...

| milan9 a răspuns:

Să poți ajunge la biserică atunci când preotul slujeşte Sfânta Liturghie (servicul divin de mulţumire şi recunoştinţă pentru viaţa şi darurile de care ne bucurăm), este pentru un creştin, o binecuvântare dar și O ADEVĂRATĂ DATORIE morală.

Ce te costă? Un sfert de oră sau mai mult din timpul dăruit de Un părinte Ceresc și o lumânare pe care s-o aprinzi în cinstea străbunilor tăi; nimic mai mult;

Esențială nu este atât împlinirea rugăciunilor și punctualitatea intervenției divine, ci garanția că sufletul respectiv rămâne în "sfera" de siguranță a providenței divine, care rânduiește diferite modalități de formare spirituală a persoanei umane - adevăratul scop al existenței umane!

| PreaDulcePreaFin a răspuns:

Biserica e o inutilitate, daca vrei sa crezi in zei imaginari, o poti face si acasa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mult mai bine este sa stai acasa!

| Wehes a răspuns:

Biserica = loc unde preotii se imbogatesc.
Si cred ca ti-am impartasit parerea mea.

Răspuns utilizator avertizat
| Neberius13 a răspuns:

Nu cred in nici o zeitate deci presupun ca e o pierdere de timp sa mergi la biserica

| Strikey a răspuns:

E alegerea fiecaruia. Dumnezeu nu te obliga si nu trece de voia ta. Dar problema ta este daca vrei sau nu sa te mantuiesti.

Răspuns utilizator avertizat