| SaveTheNature a întrebat:

Un indiciu bun ca exista Dumnezeu, este faptul ca foarte multi se impotrivesc conceptiei ca El exista.
voi ce parere aveti?

32 răspunsuri:
| Rapplex a răspuns:

E normal ca cineva care face o afirmaţie să şi poată să demonstreze ceea ce susţine, iar până acum, nimeni nu a făcut asta, în cazul zeului creştin. Observ că vrei să favorizezi ideea existenţei lui Dumnezu, dar nu e de ajuns ca dovadă o simplă negaţie. Până la urmă, cei care-i neagă existenţa au tot dreptul să facă asta, fără a fi obligaţi să vină cu dovezi, fiindcă e practic imposibil să ai dovezi despre un lucru care nu există.

| SaveTheNature explică:

12 raspunsuri dintr-un foc la miezul noptii.
Si sunt raspunsuri prin care se NEAGA existenta lui Dumnezeu.
Practic inexistenta a ceva, atrage neutralitate. Insa aici nu e nicidecum vorba de neutralitate.

| BlackSulphur a răspuns (pentru SaveTheNature):

Atunci eu ma apuc sa neg pe Odin, asta-i un indiciu ca el exista? Nu, inseamna ca tu ai probleme grave cu ratiunea...

| Dandanache a răspuns (pentru SaveTheNature):

Vad ca nu iese socoteala. Sper ca nu mi-ai numarat, din graba, si mie raspunsul. Eu nu neg ca Dumnezeu exista. Eu neg rationamentul, care este complet gresit.

| GenOm a răspuns (pentru SaveTheNature):

Nu te mai face de râs, te rog. Întocmai, se neagă EXISTENȚA lui Dumnezeu, nu se neagă Dumnezeu. Nu se neagă ideea sau conceptul de Dumnezeu, fiindcă ele există, datorită credincioșilor; IDEEA de Dumnezeu există și împotriva ei luptă ateii anti-teiști (care reprezintă doar o parte din mulțimea ateilor).
Mai clar de atât nu pot să fiu decât printr-o schemă pe care n-am de gând să ți-o fac, fiindcă nu vreau să te jignesc.

| SaveTheNature explică:

Eu de ex ..chiar nu ma obosesc sa dovedesc cuiva ca Mos Craciun nu exista. E o pierdere de timp.
Insa ateu fiind ce faci?
Intri pe TPU. la sectiunea religie, si incepi sa infirmi existenta cuiva. Nu e o pierdere de timp? La ce sa iti pierzi timpul pe "banalitati", copilarii, si basme?

| Inferno a răspuns:

Aveam sase ani cand mi-am spus asta prima data..., dar nu este adevarat.

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Absurd...

NOname
| NOname a răspuns:

Logica creştină? : ))

| doctorandus a răspuns:

In logica rationamentul asta se numeste non sequitur.

| Dandanache a răspuns:

Numarul crestinilor care se impotrivesc conceptiei ca lumea a fost creata din nimic este mai mare decat al ateilor. Big-Bangul este astfel validat ca fapt cert. Q.E.D.

| Zenithf a răspuns:

Eu zic ca, pana si ateii, cand au ceva pe inima spun "oh Doamne", sau "la dracu". Ciudat sa invoce ceva inexistent.
Totusi, acest lucru nu este un indiciu al existentei Lui, ci doar un lucru ciudat.
Existenta Lui este o proba de credinta.,, Avraam a crezut pe Dumnezeu, şi aceasta i s-a socotit ca neprihănire.``
Romani 4:3.
Deci, nu cautati dovada existentei Lui, ci cautati sa primiti darurile Duhului Sfant, dupa cum zice Biblia, ca apoi, prin roadele unei vieti sfintite de prezenta Lui, sa fiti voi dovada - lumina pentru altii.

| doctorandus a răspuns (pentru Zenithf):

Daca un ateu e bun la suflet si face binefaceri celor din jur/nevoiasilor nu mai zici ca e dovada vie ca nu exista Dumnezeu. Asta se numeste ipocrizie.

| Zenithf a răspuns (pentru doctorandus):

Cei credinciosi fac dovada credintei lor traind dupa credinta lor. Cei necredinciosi fac dovada lipsei lor de credinta, conformandu-se altor criterii: etica, lege, drepturile omului. Existenta lui Dumnezeu nu poate fi nici dovedita, nici infirmata, de credinta sau lipsa de credinta a oamenilor. Am gresit in raspunsul meu anterior, sper ca acum sa fi eliminat greseala, sa nu se inteleaga altceva.

| RAY a răspuns:

Orice copil din lumea asta va inventa tot felul de basme,motive pentru a isi sprijni convingerile lucru dovedit in multe cazuri,desi printesa x nu putea comunica copilu o auzea,simnti,mirosi, supus copilu unui serii de intrebari el cu convingere a respins toate argumentele care erau impotriva existentei ca finta, ba chiar si dupa personajul in cauza ea fost aratat nu a ezitat, exact acelasi lucru se prezinta si personalor religioase acelasi simntiri ca ale unui copil, asta nu-i un argument de luat in calcul 2, 1 miliarde de crestini resping pe brahma deci el exista nu, sti cei culmea voi singuri sunteti impotriva predicilor lui iisus prin comportamentul vostru pacatos, crestini cu numele nu credeti deloc in dumnezeu basme daca ati crede ati citi biblia si ati pune-o in aplicare

| DarkOrbitMoon a răspuns:

In niciun caz.

| Lizzu a răspuns:

Nu e un indiciu deloc bun si nici convingator...

Tu ai spus. E doar o conceptie ca dumnezeu exista. Nu e nimic palpabil,e doar o dorinta a sinelui omului.

--Daca eu ma impotrivesc faptului ca oxigenul exista peste tot in jur iar el sigur exista (fiind dovedit) atunci nu stiu de ce m-as mai impotrivi daca mi se pune in fata ochilor dovada ca oxigenul exista.
Nu as mai avea ceva de comentat, as accepta ca el exista.

--Din moment ce existenta lui dzeu e doar o CONCEPTIE, cum tu ai zis, adica o credinta afirmata cu tarie de adeptii religiilor, atunci eu am libertatea de a ma impotrivi la nesfarsit pentru ca nu am dovada existentei asternuta in fata. Daca as avea-o nu ar mai fi doar o conceptie ci un adevar si l-as accepta.

Conceptiile nu sunt adevaruri absolute universal recunoscute, de asta le spune si numele.
Ele sunt liber interpretabile de fiecare om in parte dupa mintea si personalitatea lui.
Unii sunt de acord cu o anume conceptie, altii nu.

-Eu sunt de acord ca prajitura cu frisca e muult mai buna decat prajitura cu cacao. Iar tu vii si spui contrariul.
Niciodata oamenii nu vor cadea de acord la unison cu o anume conceptie.

| Lizzu a răspuns:

Vad ca ai pus o intrebare din lipsa de somn... ca sa vezi cate raspunsuri negative si cate pozitive primesti... faci recensamant?

-Cand pui intrebari astepti raspunsuri ca sa afli si viziunea celorlalti oameni, parerea mea, si sa o confrunti cu a ta.
Nu ca sa te convingi de parerile negative la adresa unui ceva in care tu crezi...

E de prost -gust, imi pare rau sa-ti spun.
Simt ca-mi pierd timpul degeaba raspunzandu-ti la intrebari.N-o s-o mai fac.

| ErrorFound a răspuns:

Un indiciu bun ca rinocerii zburatori roz cu dungi cacanii exista, este faptul ca foarte multi se impotrivesc conceptiei ca ei exista.

Ce zici, mai pare logic?

| HueyFreeman a răspuns:

Cum ai putea sa te impotrivesti cuiva infinit?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Parerea mea este ca incepi sa nu mai gandesti normal daca ai facut asta vreodata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da-mi exemplu de 50% dintre acesti oameni

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca nu s-ar obosi niste dastepti,rationali, si teligenti, sa duca o lupta acerba impotriva a nimic. dracul bate razboi, unde cetatea e mai puternica.le-ar place lor sa nu fie Dumnezeu, iad si judecata.dar nu e cum vrea omul ci cum Doreste Domnul.asa ca vor nu vor, lupta lor e aici unde se mint singuri, ca Dumnezeu nu este.se vor duce la el chemati fiind.ori va veni el pe pamant cum a promis si atunci se vor vedea face to face.si deja stim cat sant de viteji.

| Scarbo a răspuns:

Zi ceva logic.

| AlexeHellsing a răspuns:

Se poate să ai dreptate, dar convingerea mea este că Dumnezeu ni se revelează prin Creația Sa și prin Harul pe care l-au primit mulți oameni de la El. Sper că te-am ajutat.

| Mikhtarian a răspuns:

Sti cum e, cand minti dar tu stii ca nu-i asa, te impotrivesti foarte tare crezand ca-l minti si pe altul ca sa nu fi prins.
Nu poti nega adevarul niciodata.

| Ichnat a răspuns:

Ceee? Daca mai multi oameni zic ca nu exista muste care au aripi de meltal si sug toata apa lumii, inseamna ca acea musca exista? big grin

| Crâstoşelul a răspuns:

rolling on the floor))))))))).

Fără supărare, dar de data asta m-ai făcut să cred că eşti idiot complet.

| Fantastic7 a răspuns:

Da, clar, acum că mi-ai deschis ochii, ar trebui să încep să cred în zăi şî dumniezăi, pentru ca mulţi se împotrivesc concepţiei că el există...acum totul e atât de limpede! :o

| tranquilaaa a răspuns:

Da, ai dreptate. Adica de ce sa te impotrivesti atata unui lucru care, dupa tine " nu exista"? Daca nu exista atunci de ce se incapataneaza toti ateii sa arate acest lucru? Parerea mea este ca acei oameni sunt dezorientati, dar undeva in interiorul lor exista o boaba de credinta. Parerea mea, zic!

| adrian1419 a răspuns:

Asta nu dovedeste nimic tu nu crezi ca el nu exista atunci e argument ca el nu exista

| AndeT a răspuns:

Nu este logic ce spui tu, nu satisface cautarilor ratiunii