| Allrc24Orthodox a întrebat:

Un lucru interesant observat de mine la atei este faptul ca ei se simt revoltati peste masura nu neaparat de Dumnezeu ci de regulile si normele care vin odata cu credinta. Daca stii ca exista Dumnezeu asta nu te face credincios. Si diavolul site ca exista Dumnezeu dar in mandria si aroganta lui a ales sa nu i se inchine ba mai mult sa fie peste El. Cel mai daunator lucru pentru credinta este mandria,stima de sine exacerbata. Ateii sunt un fel de Mourinho sau Cristiano ronaldo sau un exemplu mai de pe la noi un fel de mircea badea.

Ceva gen:
copiltime outata vreau si eu niste bomboane.
tata:-nu iti cumpar nu iti fac bine.
copil:-nu ma iubesti
tata:-bine iti cumpar...
copil:-ma simt rau. e vina ta nu trebuia sa imi cumperi.
Oricum ai dao tot nu esti multumit.

La fel si cu ateii sunt nemultumiti de tot ce exista, sunt nemultumiti de truda care trebuie depusa pentru mantuire sunt revoltati ca Dumnezeu nu ne-a iertat pur si simplu, sunt nemultumiti pentru ca nu pot face ce vor in tihna etc.

44 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| shadovv a răspuns:

Etica ortodoxa este cea mai buna etica! E perfecta! Orice societate care s ar baza pe ea ar fi superioara.

| Allrc24Orthodox explică (pentru shadovv):

Asa este. Ortodoxia este Biserica Domnului Iisus Hristos. Oricine este in afara ei traieste in minciuna

| Inferno a răspuns:

Mda,total eronat.

| charonmario a răspuns (pentru Inferno):

Eronat din contra perfect adevarat

| Inferno a răspuns (pentru charonmario):

Spune macar un lucru adevarat, daca sunt asa multe.

| Allrc24Orthodox explică (pentru Inferno):

Nu vei gasi in veci dovezi ale existentei lui Dumnezeu de genul: a patrat +b patrat= Dumenzeu. DUMNEZEU SE SIMTE CU SUFLETUL SI CU INIMA. SUFLETUL E CU MULT PESTE TOATA STIINTA

| charonmario a răspuns (pentru Inferno):

Ma omule Dumnezeu se reveleaza dar fa tu primul pas acceptand_ul ma dupa ce ca e gratis mantuirea mai faceti si mutre ca stiti voi uneori am impresia ca voi va credeti Dumnezeu vai de voi va fi daca nu acceptati pe Christos amar si jale

| Dumnezău a răspuns (pentru Allrc24Orthodox):

Ahem,asa sunt si leprechaunii.Nu-i simti matematic,ii simti direct cu sufletelul ce calatoreste imaginativ prin mirobolantele meleaguri rustice ale Irlandei si ii viseaza pe omuletii aceia in frac verde si melon,care au galeti,la propriu, de aur. Logica ta are niste carente prapastioase tare, Mufasa.

Cred ca stii cine e Mufasa, nu? Uite, si pe el il simt cu sufletul.Chiar i-a explicat lui Simba ceva despre existenta vesnica prin stele. Uita-te la scena, e profunda.

| OOOLEOOO a răspuns:

Si daca dumnezeul tau este fals?

| RAY a răspuns:

Ramai tu cu credinta ta si lasane pe noi in pace sau toata lumea e obligata sa creada in ce crezi tu?

| DyNo a răspuns:

Omule, Satan din legende, chipurile credea in Dumnezeu, in existenta lui, ca i se credea superior, este alta treaba... Un ateu nu crede nici in Satan, nici in Dumnezeu, in nici un zeu, e chiar asa greu de inteles?
Truda depusa pentru mantuire? Ce truda? La scoala am fost invata ca oricat de rau ai fi, chiar daca esti si cel mai neavenit criminal poti sa castigi raiul, daca ai credinta. Ti se pare o truda?
Pe scurt, habar nu ai ce este acela un ateu, nu poti intelege un ateu decat daca ca si el, si tu nu esti un ateu, deci nu poti intelege, asa ca nu-ti mai bate capul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sau mai spun faza cu daca Dumnezeu ne-a facut liberi atunci de ce ne pedepseste cu iadul, chiar am stat si m-am gandit si e doar o presupunere, eu zic ca ne bagam singuri in iad, de ce? fiindca Dumnezeu ne pune doar un semn, gen Atentie pe aici nu se trece, doar ne atentioneaza nu ne obliga, si ma gandesc ca fiecare fapta pe care o facem va avea repercusiuni asupra intregii planete, de exemplu eu vin de la servici si il injur pe vecinu, apoi dupa ce vecinu s-a suparat si isi injura copilul, apoi copilul din cauza asta se ia de altii copii la scoala si tot asa continua pana ce va face cineva un bine si se va opri, sper ca am explicat bine, ma gandesc ca noi influentam intreaga lume fara sa ne dam seama thinking

| Allrc24Orthodox explică (pentru anonim_4396):

Asa este. ai perfecta dreptate. e ca un domino. e mare pacat exemplul negativ pe care il dai altor oameni. una e sa cazi tu alta e sa cada altii din cauza ta. Niciodata nu raspunzi raului cu rau caci se propaga mai tare. Imagineazati 2 oameni foarte orgoliosi care se cearta nici unul nu cedeaza se va ajunge invariabil la ceva urat(crima, vatamare corporala etc.) cel mai intelept cedeaza.

| iKeel a răspuns:

Eu m-am convins că există satana... După o întâmplare nefericită... M-am convins. Există fantome, există Dumnezeu, există dracu. Tot. Doar dintr-o întâmplare mi-am dat seama.

| Allrc24Orthodox explică (pentru iKeel):

Poti detalia? daca vrei iti las id.

| SilentNoteA a răspuns (pentru iKeel):

Nu vrei sa ne dezvalui si noua?smug

| iKeel a răspuns (pentru SilentNoteA):

Nu, mersi, lumea va zice că sunt nebun, îi povestesc doar lui.

| iKeel a răspuns (pentru Allrc24Orthodox):

Lasă id-ul... Trimite-mi mesaj şi dă-mi-l.

| SilentNoteA a răspuns (pentru iKeel):

Aaa...scuze am crezut ca te referi la mine

| iKeel a răspuns:

Da, lasă id-ul de mess. Să îţi povestesc.

| SilentNoteA a răspuns (pentru iKeel):

Nu mai folosesc yahoo. Poti sa imi trimiti mesaj in privat.Sincer chiar m-ai facut curioasa.

| iKeel a răspuns (pentru SilentNoteA):

Ţi-am trimis mesaj.

| casablanca40 a răspuns:

Suntem nemultumiti de voi si de convingerile voastre si nu presupusa existentei unui Dumnezeu. Puteti sa credeti in ce vreti voi, dar nu ne incadrati si pe noi in religia voastra. Exista o posibilitate a existentei unui Dumnezeu, orice ateu recunoaste asta, dar acest Dumnezeu este doar unul creator, iar orice asa zisa "dovada" ale existentei unui zeu crestin este ambigua si extrem de controversata. Nu exista dovezi concrete ale existentei zeului crestin.

| Allrc24Orthodox explică (pentru casablanca40):

Nu mai bagati pe gat la scoala evolutionismul. distruge mentalitati te transformi in animal

| casablanca40 a răspuns (pentru Allrc24Orthodox):

Nu ma intereseaza daca se studiaza evolutionismul in scoli, daca nu convine religie voastre ar putea sa il si scoata, nu am nimic impotriva. Orice se opune religiei voastre trebuie inlaturat. Problema este ca acum numai puteti cu forta, a venit democratia dehh. Pana acum nu am intalnit teoria evolutiei la scoala, dar nu asta este problema. Biologia se bate cap in cap cu religia. Biologia ne spune despre protozoare, celenterate, spongieni, moluste, artropode, pesti, amfibieni, reptile, pasari, mamifere, omul. Evolutia nu este studiata ca o teorie in scoli, este chiar o ramura a biologiei.

| RAY a răspuns (pentru Allrc24Orthodox):

Nu distruge nici o mentalitate da ce aia din vest sunt distrusi?

| Allrc24Orthodox explică (pentru RAY):

Prin evlutionism automat omul capata alta insemnatate pur si simplu este convins ca nu este altceva decat un animal inteligent cu norme morale impuse de societatea in care traieste.

| RAY a răspuns (pentru Allrc24Orthodox):

Si nu e asa?

| Allrc24Orthodox explică (pentru RAY):

E mult mai mult de atat. incet incet omul uita de misiunea sa pe pamant si ajunge sa se complaca in scopul unui animal:nastere, inmultire, moarte.

| RAY a răspuns (pentru Allrc24Orthodox):

Ce misiune de a pupa icoane, moaste, a crede in ceva ce nu exista, a ignora stiinta

| Allrc24Orthodox explică (pentru RAY):

Tu vezi unde a ajuns stiinta omenirea? poluare, boli, stres, in curand vom ajunge niste roboti

| Allrc24Orthodox explică (pentru Allrc24Orthodox):

A adus*

| RAY a răspuns (pentru Allrc24Orthodox):

Vad lumea monderna apropo de ce te folosesti de ea?

| Inferno a răspuns (pentru Allrc24Orthodox):

"Tu vezi unde a ajuns stiinta omenirea?"
Daca-ti spun ca exista si o parte buna in stiinta, n-ai sa ma crezi fiinda esti un refractar. Mi-as racii gura degeaba.

| Iiulia a răspuns (pentru casablanca40):

Asta pentru ca daca ar veni Dumnezeu, ne-ar spune si ne-ar dovedi ca El are puterea, ca ne este superior si ca in mainile Lui sunt vietile noastre, atunci toata lumea ar crede in El. Trebuie sa vrem si noi, si sa facem si noi ceva pentru a crede in El.

| casablanca40 a răspuns (pentru Iiulia):

Daca ar veni zeul musulman si s-ar arata, ai crede in el? 'Numai unul este Dumnezeu! " - Deci daca este numai unul de ce nu luati in considerare ca zeul lor sa fie adevarat? Exista o posibilitate ca zeul vostru sa fie o deghizare a lui Sathan, iar ei sa urmeze de fapt "adevarata cale"
. Proabil imi vei spune " Dar eu il simt, simt iubire, pace, simt ca el este calea! ". Problema este ca si musulamnii simte acelasi lucru. Cumva sentimentele voastre sunt mult mai importante, si reprezinta o dovada de necombatut a existentei zeului crestin?
Acelasi efect au toti zeii asupra omului : aduc pace, liniste, siguranta. Ar insemna asta ca toti sunt adevarati? Nu, ar insemna de fapt ca toti sunt FALSI,. Credinta intr-o pastaie ma poate aduce la acceasi valoare spirituala cu a crestinilor. Este oare aceasta pastaie asemenea Dumnezeului tau? Sunt ele de fapt unul si acelasi lucru?
De unde provin aceste sentimente daca indiferent oricarui zeu te rogi, rezulta acelasi lucru? Eu sunt de parere ca are legatura cu mintea umana. Credinta in oriCINE iti imfluenteaza pozitiv starea sentimentala. De ce oamenii recurg la credinta? Pentru ca au fost indoctrinati, pentru ca au intalnit greutati in viata lor, pentru ca nu au reusit sa-si explice anumite fenomene meteorologice, pentru ca suntem slabi si avem nevoie de protectie. Increderea in sine poate fi dobandita prin credinta, iar omul de asta are nevoie cel mai mult, de incredere in sine.

| Allrc24Orthodox explică (pentru casablanca40):

Dar minunile cui i le atribui?

| casablanca40 a răspuns (pentru Allrc24Orthodox):

Exista 2000 de zeitati, iar fiecare are sansa de a fi cel adevarat. Asta inseamna ca exista o sansa de 0.02% ca zeul tau sa fie cel care face minunile. Aceste "minuni" nu exista numai in crestinism. Daca o minune ii se intampla unei persoane care crede in Allah, asta reprezinta o dovada irefutabila ca Allah exista? Nu. "Minunile" nu au legatura cu zeul in care crezi, ele se intampla peste tot pe glob. Gandeste-te ca acum 2000 de ani fulgerul, ploaia erau considerate minuni iar oamenii se inchineau la acestea, si erau atribuite unor zei. De ce acum nu ar putea fi la fel?

Răspuns utilizator avertizat
| SilentNoteA a răspuns:

Dehhh.Ce incerci sa faci, sa convertesti ateii la crestinism? Nu cred ca sunt revoltati de asa zisele reguli ale crestinismului(putin ii doare pe ei), cred ca sunt revoltati deoarece majoritatea oamenilor sunt ca niste sclavi tinuti in catuse de biserica, care il asteapta pe Dumnezeu sa le puna "pita" pe masa. Daca te deranjeaza ateii de ce nu ii lasi in "plata domnului " si sa iti vezi de treaba? Nu le esti superior lor si ei nu iti sunt superior tie(in afara faptului ca ei au propria lor individualitate si nu stau la mila Domnului sa le rezolve problemele). Iubeste-ti aproapele caci asa spune Doamne Doamne.(Acum pun pariu ca o sa vii cu o replica de genul:"Dar eu ii iubesc si vreau sa ma asigur ca revin pe calea mantuirii".