| anonim_4396 a întrebat:

Un om pios stătea de vorbă cu Dumnezeu şi i-a spus:
"Doamne aş vrea să ştiu cum e Raiul şi cum e Iadul."

Dumnezeu l-a condus pe om către două uşi. A deschis una dintre uşi iar omul a privit înăuntru. În mijlocul încăperii se afla o mare masă rotundă. Pe masă se afla un vas mare cu tocană, care mirosea atât bine îi lăsă omului gura apă.

Oamenii care stăteau la masă erau slabi şi bolnăvicioşi. Păreau a fi înfometaţi… Ţineau linguri cu mânere foarte lungi care le erau legate de braţe şi deşi puteau ajunge la vas pentru a le umple cu tocană, din cauza mânerelor mai lungi decât propriile mâini, nu puteau duce la gură lingurile pline…

Omul pios s-a înfiorat la vederea suferinţei lor. Atunci Dumnezeu a spus: "Acum ai văzut Iadul"

Au mers apoi către cealaltă cameră şi au deschis uşa… Arăta la fel ca şi prima. Se găsea acolo o masă mare şi rotundă cu un vas mare de tocană care îţi lasă gura apă. Oamenii de la masă erau echipaţi cu acelaşi gen de linguri dar aceştia păreau bine hrăniţi şi durdulii, râdeau şi vorbeau între ei. Omul pios a spus: "nu înţeleg"

"Este foarte simplu" a spus Dumnezeu. "Este nevoie însă de abilitate. Aceşti oameni sănătoşi au învăţat să se hrănească unul pe celălalt, în timp ce ceilalţi se gândeau doar la ei înşişi"
comentati cu totii fiindca toti santeti teligenti. ori, doar cei din rai sunt?

Răspuns Câştigător
| lifeForJesus a răspuns:

Multumim frumos pentru postare...asa e si in viata de zi cu zi, ne gandim doar la noi si nu la aproapele nostru!
E-ul ii omoară pe uni...
God bless you!

15 răspunsuri:
| FucktheSystem a răspuns:

Da, știu povestea din clasa a5a deși nu știu de ce îmi aminteam decât de orez.
Oricum prin cap încă de atunci mi-a trecut o idee. Dacă îți e foam ești nu ești prost bătut în cap bagi fața în vas și mănânci, nu e prea dificil.

| William a răspuns (pentru FucktheSystem):

Nu poti sa bagi fata in vas si sa mananci fiindca vasul e in centrul mesei si ai nevoie de o lingura mai lunga decat mana ta ca sa ajungi la el. Sau daca esti girafa poti sa faci si cum zici tu.

| FucktheSystem a răspuns (pentru William):

Și pe masă ești inapt și nu poți să te urci?

| William a răspuns (pentru FucktheSystem):

Pai si daca te urci pe masa ca sa ajungi la vas te pui in genunchi si te apleci nu? Asta voiai tu sa imi explici?

| FucktheSystem a răspuns (pentru William):

Exact. Și dacă nu merge nici așa te arunci în vas și înoți în mâncare. Prost să fi să mori de foame când ai mâncarea în față din cauza tacâmurilor.

| William a răspuns (pentru FucktheSystem):

Da dar tu stii ca era doar o metafora. In iad nu e nicio masa si nicun vas cu mancare. Ce trebuie sa invatam noi din aceasta poveste este ca oamenii care toata viata se gandesc decat la ei si cum sa le fie lor bine ajung sa nu aiba nimic iar cei care se ajuta unul pe celalalt ajung sa aiba tot ce isi doresc si chiar mai mult.

| FucktheSystem a răspuns (pentru William):

Nu, de fapt reiese că doar dacă ești prost bătut în cap și nu-i ajuți pe alții rămâi cu nimic, altfel tu iei totul și proștii rămân cu nimic.

| anonim4565 a răspuns:

Calumea chestia asta

| Paulla a răspuns:

Tu spui că fiind egoistă dacă prin absurd m-aş afla într-o situaţie ca asta aş muri de foame? Greşit. E în interesul meu să hrănesc pe altcineva, cu condiţia să-mi returneze favorul. În concluzie, pot ieşi bine din situaţia asta fără să mă gândesc la altcineva decât la propria persoană.

| morningstar a răspuns:

Frumos, chiar imi place. O istorioara din care invatam ca avem nevoie unii de altii pentru a creste in credinta.

| Woodenpints91 a răspuns:

Şi ce-i aşa de greu să apuci lingura unuia dintre cei de la masă şi să mănânci tu cu ea?

| Urzi23 a răspuns (pentru FucktheSystem):

FucktheSystem a răspuns:
Da, știu povestea din clasa a5a deși nu știu de ce îmi aminteam decât de orez.
Oricum prin cap încă de atunci mi-a trecut o idee. Dacă îți e foam ești nu ești prost bătut în cap bagi fața în vas și mănânci, nu e prea dificil.

rolling on the floor

ai uitat de concurenta care te miluieste cu lingura pe circa de te lasa lata si te alegi si cu slanina in pod,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

| MMihai a răspuns:

Nu am avut nenorocirea să fac religie la școală, că pe atunci nu se făcea religie la școală, dar dacă te apuci să scrii din cărțile de religie ești mare!

| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Nu-mi place tocana :-&

| DorelSudoru a răspuns:

Nu-mi place tocana