| beligan a întrebat:

Un om poate avea in stapanire si ca,,avere' pe alt om pe veci?

Biblia si Yehova, spun ca DA!
http://www.youtube.com/watch?v=9aW-ZHmjWuQ
...,,ii puteti lasa mostenire copiilor vostri după voi,ca pe o mosie si puteti sa-i tineti astfel robi pe veci " indemna Yehova!
Este scris CLAR in biblie, nu in alta parte!

13 răspunsuri:
| kamykaze88 a răspuns:

Primu rand esti martor, apoi conceptia martorilor e la fel de bolnava ca si ale altor religii cum sa personifici entitatea absoluta si pe langa asta sa-l faci si mascul. Si chestia cu masculul o dispretuiesc la toate religiile. Dumnezeu nu este nici mascul nici femele este un absolut care noi oamenii maimutele proaspat iesite din pesteri nu putem sa percepe energia care o emana El. Noi suntem niste primate care presupunem si ne dam in cap din gelozie si egoism. Inca ne propulsam cu "besini" si suntem smecheri plus mai avem curajul uni dintre noi sa zicem sa suntem singuri in univers rusine ma!

| beligan explică (pentru kamykaze88):

Nu stiu ce sa zic! ceea ce ai scris mi-ai adresat mie?
Esti cu totul,, pe langă'' dacă ai facut asta!
Nu ai,, inteles''nimic!
Despre ce,, martor''vorbesti, ce mascul, cine a afirmat ca suntem singuri in univers? la ce te referi?

| kamykaze88 a răspuns (pentru beligan):

Martor a lui Iehova?

| beligan explică (pentru kamykaze88):

Woow,ai dat-o in bară rău de tot.
Omule,in primul rand eu nu apartin absolut nici unei religii,secte,dogme!
In al doilea rand,nu trebuie sa aderi catre aceste,, căi''pentru a crede intr-o forta universala, intr-o inteligenta universala!
Ai auzit de fizica quantica?
Eu in acel clip exact,, poantele''lui Yehova am vrut sa le scot in evidenta! nicidecum ca sunt nu stiu ce martor de al lui!
Multi văd, putini pricep!

| RAY a răspuns (pentru kamykaze88):

E deist crede intr-un creator aparut din nimic care a creat big bang apoi sa pensiont pe caz de neexistenta

| kamykaze88 a răspuns:

Cand am vazut numele Yehova mi-a cazut fata urasc numele asta. un zeu rau si gelos

| beligan explică (pentru kamykaze88):

Din pacate nu este numai Yehova,dupa el,,urmează'' si alti zei : Elohim, Adonai, Sabaoth, El Shadai, Eli, etc.etc. aceste nume sunt date de triburile evreiesti! care luati separat,au cu totul alt,,comportament''unul fata de celalalt!
Cum iudeo-crestinusmul de poate asocia aceste,, comportari''diferite la Divinitate, ca fiind a a unuia singur?
Divinul poate fi dual, azi este intr-un fel, maine in alt fel? NICIDECUM!
Religiile si sectele iudeo-crestine au luat totul la,, pachet'' si au declarat ca acesta-i Domnul! FALS!

| Xenya a răspuns:

Egoism,rautate sunt lucrurile care il caracterizeaza pe Yahova, a demonstrat asta si acum in acest videoclip.
Este adevarat ca cei care cred in aceasta "religie" nu sunt de acord cu primire de sange strain in caz de operatie si necesitate de sange?

| beligan explică (pentru Xenya):

Yehova este Dumnezeu pentru intreaga religie iudeo-crestina, indiferent de confesiune!

Răspuns utilizator avertizat
| beligan explică (pentru U2lrish):

,,Variante a unicului Dumnezeu''?
Bă nene,tu te auzi?
Da ce Dumnezeu exista in variante? de unde ai mai scornit tampenia asta?
Dumnezeu este CocaCola light,in doze,in pet,cu arome de lamaie,etc?
Divinul este Divin,fara variante sau multiplicări!
Aceste variante au fost,,variantele'' triburilor jidovenești ai acelor timpuri, acele triburi care traiau in corturi, au scornit tampenia asta de,, variante''! Traim in sec XXI, ce naiba! chiar a disparut complet ratiunea din mintile oamenilor?

Răspuns utilizator avertizat
| beligan explică (pentru U2lrish):

Din pacate cei care incearca sa,,dreagă busuiocu'' au multe erori!
VT,de ce crezi ca este asa de greu de inteles?
Se descrie viata si evenimentele triburilor jidovenesti,ghidati de zeii salbatici ai acelor triburi! Crime,violuri, pruncucideri, blesteme, amenintari, pedepse, si legi stupide! In rest ...interpretari cu caru'