| Shambler a întrebat:

Uitati niste versete chiar din Biblia cre(s)tina care spune adevarul pe fata:

Levitic 25:44-46
44 Daca vrei sa ai robi si roabe, sa-i iei de la neamurile cari va înconjoara; de la ele sa cumparati robi si roabe.
45 Veti putea sa-i cumparati si dintre copiii strainilor cari vor locui la tine, si din familiile lor, pe cari le vor naste în tara voastra; ei vor fi averea voastra.
46 Îi puteti lasa mostenire copiilor vostri dupa voi, ca pe o mosie; si puteti sa-i tineti astfel robi pe veci. Dar cît despre fratii vostri, copiii lui Israel, niciunul din voi sa nu stapîneasca pe fratele sau cu asprime.

Adica dumnezeul "iubitor si iertator" pe nume yahve accepta ca Neamurile (adica Gentilii) sa fie cumparati ca sclavi de catre poporul sau, evreimea.

Ei bine, ce parere aveti acum, crestinilor?

23 răspunsuri:
| xerxes1 a răspuns:

Crestinismul este doar un test de inteligenta.
Avem 2 miliarde de persoane care l-au picat.

| VelaJohnny a răspuns:

Confunzi sclavia braziliana cu sclavia conform Legii lui Moise. Sclavii aveau drepturi si libertati conform Torei, nu erau tratati ca animalele pentru munca. Sclavii erau doar niste slujitori mai devotati. Nimeni nu era facut sclav fortat, ci doar daca ramanea dator fara posibilitatea de a se achita de datorii, daca nu erau trecute cu vederea datoriile, trebuia sa devina sclav, pana cand reusea sa se achite.

Exodul 21:16 „Dacă cineva răpeşte un om şi îl vinde — sau este găsit în mâna lui —, să fie omorât negreşit."

Leviticul 25:47-52 „Dar dacă mâna locuitorului străin sau a locuitorului temporar care locuieşte la tine se îmbogăţeşte, iar fratele tău a ajuns sărac lângă el şi trebuie să se vândă locuitorului străin sau locuitorului temporar care stă la tine sau unui membru al familiei locuitorului străin, 48 în cazul lui, după ce s-a vândut, să rămână valabil dreptul de răscumpărare. Poate să-l răscumpere unul dintre fraţii lui. 49 Poate să-l răscumpere unchiul lui sau fiul unchiului lui, sau poate să-l răscumpere orice rudă de sânge, cineva din familia lui.
Sau dacă propria lui mână se îmbogăţeşte, să se răscumpere singur. 50 Să socotească împreună cu cel ce l-a cumpărat de la anul în care s-a vândut lui până la anul Jubileului, iar preţul cu care s-a vândut să se împartă la numărul de ani. Timpul cât stă la el să-i fie socotit aşa cum se socotesc zilele de muncă ale unui lucrător tocmit. 51 Dacă mai sunt mulţi ani, atunci, din preţul iniţial care i-a fost plătit când a fost cumpărat, să dea înapoi ca preţ de răscumpărare suma cuvenită potrivit numărului de ani rămaşi până la Jubileu. 52 Dacă până la anul Jubileului nu mai rămân decât puţini ani, să facă socoteala şi să plătească preţul răscumpărării lui potrivit numărului de ani. "

Leviticul 25:39, 40 „Dacă fratele tău sărăceşte lângă tine şi trebuie să ţi se vândă, să nu-l pui să facă o muncă de sclav. 40 Să fie la tine ca un lucrător tocmit, ca un locuitor temporar. Să-ţi slujească până la anul Jubileului."

Sau daca cineva fura si nu putea sa despagubeasca victima conform legii, trebuia sa devina sclav

Exodul 22:2, 3 „(Dacă un hoţ este prins în timp ce sparge o casă şi dacă este lovit şi moare, nu este vină de sânge pentru el. 3 Dar, dacă soarele a strălucit peste el, atunci este vină de sânge pentru el.)
El trebuie să dea despăgubire. Dacă nu are nimic, să fie vândut pentru lucrurile pe care le-a furat. "

Exodul 21:20 „Dacă un om îşi loveşte sclavul sau sclava cu un băţ, iar sclavul moare sub mâna lui, să fie răzbunat negreşit."

Exodul 21:26, 27 „Dacă un om loveşte ochiul sclavului său sau ochiul sclavei sale şi îl face să-l piardă, să-l lase să plece ca om liber, drept despăgubire pentru ochiul său. 27 Dacă face să cadă dintele sclavului său sau dintele sclavei sale, să-l lase să plece ca om liber, drept despăgubire pentru dintele său."

Exodul 21:2 „Dacă cumperi un sclav evreu, el să fie sclav şase ani, dar în al şaptelea an să plece liber, fără să plătească nimic. "

Deuteronomul 15:13, 14 „Şi când îl vei lăsa să plece de la tine ca om liber, să nu-l laşi să plece cu mâna goală. 14 Să-i dai cele necesare din turma ta, din aria ta de treierat şi din teascul tău de ulei şi de vin. Aşa cum te-a binecuvântat Iehova, Dumnezeul tău, aşa să-i dai."

Ai grija, pe viitor bazeaza-te pe intreaga Biblie, si incearca sa intelegi cat mai bine cum stau lucrurile. Cum ti-am zis, comparai sclavia Biblica cu sclavia braziliana, in care oamenii erau facuti sclavi cu forta, pe viata, maltratati, tinuti fara mancare. Conform Bibliei nu trebuia sa iti maltratezi sclavul, trebuia dupa 7 ani sa-l lasi liber, si atunci sa fi generos cu el. Conform cu Iov 31:13, 14 sclavii aveau toate drepturile, insa aveau obligatia sa fie supusi stapanilor. „Dacă n-am vrut să-l judec cu dreptate pe sclavul meu
sau pe sclava mea când se judeca cu mine, atunci ce voi face când se va ridica Dumnezeu? Când el va cere socoteală, ce-i voi răspunde?"

| xerxes1 a răspuns (pentru VelaJohnny):

Jubileul pica o data la 50 de ani.
Daca iti bateai sclavul pana il desfigurai si mai traia o zi stapanul nu era pedepsit.
Ai inceput si tu sa tii cu ursul.

| VelaJohnny a răspuns (pentru xerxes1):

„Jubileul pica o data la 50 de ani." - da, dar atunci toti sclavii trebuiau eliberati, fie ca erau de cateva luni. De asemenea, dupa 6 ani de munca oricum erau eliberati, deci nu prindea nimeni 50 de ani de viata de sclavie, decat daca fura la greu, si cred ca mai degraba ajungea ucis cu pietre dupa mai multe spargeri, sau intra la greu in datorii. In rest, nu.
Legat de batutul pana la desfigurare, spune acolo ca daca i-ai produs o paguba gen un dinte, ochi, etc, trebuia eliberat, nu e deloc incurajata violenta asupra lor oricum, stai linistit. Stiu ce zici, daca murea pe loc se cerea sa plateasca scump pentru el, dar daca supravietuia bataii, nu se cerea plata prin judecatori pentru actiunea lui. Oricum, in ochii lui Dumnezeului Bibliei nu era egal cu zero fapta stapanului care provoca moartea sclavului dupa cateva zile.

Geneza 9:6 Dacă cineva varsă sângele omului, şi sângele lui va fi vărsat de om, căci Dumnezeu l-a făcut pe om după chipul său.

Psalmul 11:5 „Iehova îl cercetează atât pe cel drept, cât şi pe cel rău
şi sufletul Său îl urăşte negreşit pe cel ce iubeşte violenţa."

Scopul meu in legatura cu raspunsul era sa arat ca Biblia nu promoveaza un punct de vedere extremist cu privire la sclavie, dupa cum a tras concluzia userul cu intrebarea, nu incercam sa fiu ipocrit sau ceva.

| xerxes1 a răspuns (pentru VelaJohnny):

Doar sclavii evrei erau eliberati dupa 6 ani.

| AlexeHellsing a răspuns:

Dar știi ce însemna sclavia la evrei? Nu știi, normal că nu știi, fiindcă vă place să luați din Scripturi doar ce vă convine.
Deuteronom 23, 15-16
Deuteronom 21, 10-14
Levitic 25, 49
Deuteronom 15, 13-18
Levitic 25, 40-41
Aceasta este scalvia pe care a îngăduit-o Dumnezeu în Vechiul Testament. Nici nu se putea compara cu sclavia popoarelor din acea vreme și până la 1862 dHr.

| Shambler explică (pentru AlexeHellsing):

Deuteronom 23,15 Să nu dai înapoi stăpânului său pe un rob* care va fugi la tine după ce l-a părăsit.
16 Să rămână la tine, în mijlocul tău, în locul pe care-l va alege el, într-una din cetăţile tale, unde îi va plăcea: să nu-l asupreşti*.
De ce sa-l omoare daca e bun ca sclav?

Deuteronom 23, 10 Când vei merge la război împotriva vrăjmaşilor tăi, dacă Domnul îi dă în mâinile tale şi vei lua prinşi din ei,
11 poate că printre cei prinşi vei vedea o femeie frumoasă şi vei dori s-o iei de nevastă.
12 Atunci s-o aduci înăuntrul casei tale. Ea să-şi radă capul şi să-şi taie unghiile,
13 să-şi lepede hainele pe care le purta când a fost prinsă, să locuiască în casa ta şi să plângă* pe tatăl şi pe mama ei o lună de zile. După aceea, să te duci la ea, să-i fii bărbat şi ea să-ţi fie nevastă.
14 Dacă nu-ţi va mai place, s-o laşi să plece unde va voi, dar nu vei putea s-o vinzi pe argint, nici să te porţi cu ea ca şi cu o roabă, pentru că ai înjosit-o*.
Adica o Gentila sa devina fara voia ei sotia unui evreu imputit. Misto!

Nu inteleg de ce imi dai acest verset care nu are nicio legatura cu gentilii, ci numai cu evreimea "Levitic 25, 49".

Iar la Deuteronom 15, 13-18, aici e tot vorba de evrei, nicidecum de Gentili sau Neamuri, fii atent la versetul 12: Dacă* unul din fraţii tăi evrei, bărbat sau femeie, se vinde ţie să-ţi slujească şase ani, în anul al şaptelea să-i dai drumul de la tine şi să fie slobod.

Dar fii atent la aceste versete: "6 Dacă însă robul tău* îţi va zice: ‘Nu vreau să ies de la tine’, pentru că te iubeşte, pe tine şi casa ta, şi se simte bine la tine,
17 atunci să iei o sulă şi să-i găureşti urechea de uşă şi să-ţi fie rob pentru totdeauna. Tot aşa să faci şi cu roaba ta." A gauri urechea e ca la dobitoace, deci tot Goyim.
Levitic 25 40 Ci să fie la tine ca un om tocmit cu ziua, ca un venetic; să stea în slujba ta până la anul de veselie.
41 Atunci, să iasă de la tine el şi copiii lui care vor fi* cu el şi să se întoarcă în familia lui, la moşia** părinţilor lui.

Aici vorbeste despre evrei, dar in schimb...
Levitic 25, 44 Dacă vreţi să aveţi robi şi roabe, să-i luaţi de la neamurile* care vă înconjoară; de la ele să cumpăraţi robi şi roabe.
45 Veţi putea să-i cumpăraţi şi dintre copiii străinilor care vor locui la tine şi din familiile lor pe care le vor naşte în ţara voastră; ei vor fi averea voastră.

E clara treaba, mi-ai dat versete si crezi ca ma poti prosti cu argumente puerile. Crestinism = Indoctrinare, Moarte, Distrugerea Neamurilor.
HAIL SATAN!

| Shambler explică (pentru AlexeHellsing):

Mda, tipic JewPU sa-mi stearga raspunsul, dar nu-ti fa griji, evreii si toate creatiile lor vor fi anihilate odata pentru totdeauna! HAIL SATAN!

| AlexeHellsing a răspuns (pentru Shambler):

1. Nu înțeleg cine trebuie să omoare pe cine.
2. Nu scrie nicăieri că o ia fără voia ei.
3. Am dat versetele care caracterizează scalvia practicată de poporul evreu. N-am spus nici o secundă că m-ar interesa părerea ta. Poți să plângi cât vrei, dar asta nu va schimba că în fața Scripturii părerea ta e 0 (zero). Numai bine!

Și am o rugăminte către toți sataniștii acestei comunități. Cum eu nu vă văd rostul întrucât, după cum am mai afirmat, satanismul este un nonsens creat din frică pentru a manipula frica și de a uni prin frică, aș vrea să mă cinstițți cu un ignore ca să scap de posibilitatea de a intra în discuții inutile.

| AlexeHellsing a răspuns (pentru Shambler):

Yesss... poate după "anihilare" te lași și tu de fumat...

| anonim_4396 a răspuns (pentru Shambler):

Il pupi in c u r pe satana, ucigatorul de oameni si tatal minciunii, in speranta ca iti va oferi un loc caldut, poate prea caldut in iad, dar tu suferi de sindromul victimei care se indragosteste de agresor; ar trebui sa-ti faci o programare la un doctor psihiatru bun!

| Shambler explică (pentru AlexeHellsing):

Feeling's mutual, nici eu nu stiu ce rost are crestinismul sincer, mi se pare un si mai mare nonsens. Aaa de fapt stiu ce rost are, sa subjuge intreaga omenire de Gentili, sa-i foloseasca ca sclavi, si in final sa distruga toata planeta. Nu ai aruncat un ochi sa vezi ce a facut crestinismul in cei 2000 de ani ai sa-i? Au ditrus sistematic orice invatatura data de Zei oamenilor (un prim exemplu ar fi Biblioteca din Alexandria, cred ca stii si tu de asta), au infiintat Inchizitia, etc. etc. Continua sa sustii "programul" asta crestinesc, sa vedem ce beneficii "reale" iti aduc. Nu, n-am sa dau ignore, ma amuza prea tare raspunsurile tale, tipic unui xin.

Apropo, tu nu meriti sa ai "Black" in nume, e o blasfemie adusa Adevaratului Intureic.

| AlexeHellsing a răspuns (pentru Shambler):

Biblioteca din Alexandria a fost distrusă de neglijența umană, învață să deosebești riturile creștine, acei presupuși zei n-au fost zei dacă n-au fost în stare să-și apere învățătura de la pieire și profilul meu rămâne așa până când satana se va gândi să facă ceva în privința asta. Roagă-l frumos să intervină pe încornoratul neîncornorat să se trezească din beția și ipotența în care zace de 2000 de ani și să facă ceva în ceea ce privește această "blasfemie".
Te rog, m-ai gândește-te la ignore... ne-ai face un serviiu și nouă și comunității.

| Shambler explică (pentru AlexeHellsing):

Uite sa-ti spun care e diferenta dintre satanismul spiritual si crestinism:

1. In crestinism esti fortat sa te botezi prin nenumarate mijloace, la unele esti botezat din pruncie, la altele cum ar fi neoprotestantism esti amenintat ca intri in "focul iadului", iar la satanism ai libertate deplina, nu esti fortat in niciun fel sa faci initierea.

2. In crestinism, esti mereu indemnat sa-l cauti pe "dumnezeu", iar Satan si ceilalti demoni vin la tine direct in cazul in care nu sunt ocupati.

3. In crestinism, trebuie sa tii diferite "posturi", alta dogma (adventistii de ziua 7-a) te obliga sa fii vegetarian, dar in satanism NU AI NICIO RESTRICTIE, omul este omnivor inca de la creatie.

4. In crestinism esti invatat sa intorci si celalalt obraza, sa-ti iubesti dusmanii si alte procarii de genul...EI BINE! In satanism, oricine iti face rau TREBUIE PEDEPSIT, nu ucis, ci doar pedepsit. Iertarea e doar pentru cei slabi si nici nu e de mirare ca altii mai puternici decat voi va calca in picioare.

5. In crestinism, este bine daca esti sarac, si mai pe deasupra sa-ti dai si ultimul banut saracilor si bisericii (cel mai bun exemplu e in Romania), in schimb la satanism, nu vei avea niciodata parte de saracie, daca ajungi avansat, banii deja cresc in copac pentru tine.

6. In crestinism, poti sa te rogi zi si noapte lui "dumnezeu" si dupa aia sa nu se intample nimic, ba mai mult, capeti si cateva boli, iar astea s-ar putea sa fie mortale. In satanism nu exista notiunea de "sa fii bolnav", in timp te insanatosesti, dar daca reusesti sa faci si MO, poti ajunge la zeificare.

Nu intreba vreun satanist modern al lui LaVey despre toate astea, ei se roaga in secret tot lui yahve iar asta o sa-i vina de hac. Eu vorbesc despre satanism spiritual ca prima religie antica ce precedeaza iudaismul si crestinismul cu mii de ani.
Poti face orice rit crestin vrei, dar n-o sa te ajute cu absolut nimic.
Sieg Heil! Heil Satan!

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca ar fi s-o luam asa, jehowa a omorat 5 milioane de oameni in biblie (exceptand potopul), in timp ce Satan doar 15 oameni. Unde e logica si dreptatea? De ce se arunca totul asupra lui Satan cand El este de fapt cea mai blanda Zeitate?

| anonim_4396 a răspuns (pentru AlexeHellsing):

Nu mai logic ar fi sa dai tu ignore oricarui Satanist pe care-l "depistezi" aici? Sau iti plac astfel de polemici, esti masochist, iti place sa-ti vezi dumnezeul ranit si distrus? Si dupa cum vezi numele categoriei este "Religie" nu "Religie crestina", a 2 a se practica in scoala, apropo.

| AlexeHellsing a răspuns (pentru anonim_4396):

Satanismul nu este religie cât este nonsens. Dumnezeul distrus? Zise cel care se presupune că se închină îngerașului asuprit de Dumnezeul meu.

| Shambler explică (pentru AlexeHellsing):

Din nou, ai vreo dovada in afara de "sfanta biblie"?

| AlexeHellsing a răspuns (pentru Shambler):

Tu ai vreo dovadă înafară de ceea ce zici tu?

| Shambler explică (pentru AlexeHellsing):

Da. Ai aruncat, sa zicem, o geana la ce se intampla in lume? Ce s-a intamplat mai ales in ultimii 2000 de ani? Nu-ti recomand cartile de istorie, sunt pline de jeguri jid@nesti. Totul e controlat de evrei, TOTUL. Tu nu faci parte din conduita lor, desi le aperi dumnezeul lor. Daca vrei am sa fac maine un post cu ce scrie in jegul lor numit Talmud si ce parere are de Neamuri.

| SergiuMT a răspuns (pentru AlexeHellsing):

Stiu foarte bine ce insemna sclavia la evrei, diferenta e daca vrei sa accepti adevarul sau nu! Multi sunt tentati numai pe lege. Trebuie sa intelegem faptul ca nici macar un om nu a putut tine legea in totalitate! Cum am zis, Domnul Isus a venit sa schimbe toate lucrurile. Eu citesc toata Biblia, dar trebuie sa facem o oarecare diferenta intre Vechiul Testament/ Legea si Noul Testament/ Evanghelia. Legea ne arata faptul ca suntem pacatosi, asa cum nu de putine ori zice Pavel.

| SergiuMT a răspuns:

Dumnezeu poate sa faca ce vrea cu oamenii! El este creatorul si chiar in Biblie zice: "Nu pot oare Eu sa fac ce vreau cu ce este al Meu?" (pilda lucratorilor la vie). Dumnezeu alesese poporul Israelit ca sa fie cel salvat, dar din cauza necredintei lor a ales sa mantuiasca si restul popoarelor si ar trebui sa fim recunoscatori de acest lucru! Tu ai luat un text din Vechiul Testament, dar Domnul Isus a venit pe pamant sa schimbe totul! Nu ca sa fie un asupritor, caci daca era un asupritor, degeaba a mai murit! Si degeaba ne mai incredem noi in El! Dar, Isus Cristos a spus ca una dintre poruncile importante este sa iti iubesti aproapele ca pe tine insuti (iar aproapele inseamna orice om)! Deci nu e bine sa se mai practice slavismul! Viata de crestin nu este prospera cum gresesc multi invatand acest lucru in Bisericii, trebuie sa purtam in fiecare zi crucea lui Cristos, dar Vechiul Testament este diferit de Noul Testament (evanghelia)! Chiar Domnul Isus cand a spus faptul ca Legea s-a dat din cauza nestapanirii poftelor lor (israelitii).

| Shambler explică (pentru SergiuMT):

YHVE nu a creat nimic. E doar o forma mentala creata de evrei in care crestinii o alimenteaza. La fel ca a doua venire a lui nazarinean. Atunci cand acestea vor atinge apogeul, la fel cum este scris in Talmud: "Fiecare evreu va avea cate 2800 de sclavi."