| Amphytrion a întrebat:

Puteti crede ca inteligenta universului,forța creeatoare a tot ce există a putut da asemenea,, porunci" vreodată?
Uitati ce,, spune"biblia :
leviticul 25:44 Dacă vrei să ai robi şi roabe, să-i iei de la neamurile care vă înconjoară; de la ele să cumpăraţi robi şi roabe.
45 Veţi putea să-i cumpăraţi şi dintre copiii străinilor care vor locui la tine şi din familiile lor, pe care le vor naşte în ţara voastră; ei vor fi averea voastră.
46 Îi puteţi lăsa moştenire copiilor voştri după voi, ca pe o moşie; ȘI PUTEȚI SĂ-I ȚINEȚI ROBI PE VECI.

22 răspunsuri:
| milan9 a răspuns:

Aceasta "frica" nu este decat teama de NErecunostinta, teama de a nu dezamagi pe Cel care ne doreste intr-un anume sens parteneri de "dialog", de viata vesnica.
"Frica" nu trebuie sa devina nici teroare si nici constrangere...
Si realitatea este ca suntem liberi, cu responsabilitati dar fara constrangeri... happy

| Amphytrion explică (pentru milan9):

Ce,,libertate'' vezi tu cand Yahwe ameninta că daca nu-i indeplinesti,, ordinele'' iti vei manca proprii copii? biblia o descrie CLAR fara interpretari, fara sintagme de,, e o taina'', fara alte tertipuri! Leviticul 26:29 Veţi mânca până şi carnea fiilor voştri, veţi mânca până şi carnea fiicelor voastre. http://www.youtube.com/watch?v=_6qqGo-wmdk

| milan9 a răspuns (pentru Amphytrion):

Un singur rasspuns multumitor pot gasi: faptul ca in VEchiul Testament unele cuvinte nu au fost deloc inspirate de Dumnezeu ci de nationalismul sovin al evreilor de atunci...

| Amphytrion explică (pentru milan9):

,,Unele cuvinte ''? ai idee cate,, cuvinte'' nu sunt deloc inspirate de Dumnezeu in aceasta carte?
Cum se poate numii o carte care iudeo-crestinismul o declara ca fiind,, sfanta'' TOTUSI, sa nu fie inspirata in totalitate ( parerea mea, deloc) de Dumnezeu? Deja incep sa scarțâie multe in dogma iudeo-crestina, chiar si pentru habotnici!

| ksuper31 a răspuns:

Au scos si adaugat multe fraze din biblie,de aceea nu e bine ca crezi tot ce citesti,niciodata.Din fericire, mai exista unele pasaje pe care nu le-au putut atinge, din fericire.
"Degeaba citesti mii de carti, vezi mii de filme, daca nu reusesti sa treci totul prin propriile filtre."

| Amphytrion explică (pentru ksuper31):

Cumpoate fi denumita,,carte sfanta'' o carte din care a fost scos si adaugat tot felul de aberatii,falsificata,care a fost tradusa si interpretata in sute de feluri,de sute de oameni anonimi, Ce fel de,, filtre''iti trebuiesc ca sa intelegi ceva concret si coerent dintr-o carte care a trecut prin asemenea,, transformari''in decurs de sute de ani. La inceput, prostimii ii era si interzis sa o vada, nicidecum sa o citeasca (oricim nu stiau sa citeasca decat 5% din populatie)

| ksuper31 a răspuns (pentru Amphytrion):

Nici Papa nu este ceea ce cred multi.
Pentru a ne putea controla a fost nevoie sa ne schimbe putin viziunea asupra lumii.
Intr-adevar, ma indoiesc ca Dumnezeu ar Fii spus sa inrobim oameni.Lumea stie ca Bibila este cartea Lui Dumnezeu, deci corecta si adevarata, dar in realitate, majoritatea lucrurilor de acolo sunt mari falsuri.

| Amphytrion explică (pentru ksuper31):

,,Majoritatea lucrurilor de acolo sunt mari falsuri''
Este de apreciat faptul ca,, vezi'' ceea ce altii nu văd! Foarte bine -RESPECT!

| Amphytrion explică (pentru ksuper31):

Unul din marile falsuri a bibliei, este cum ne este descris ca Yahwe este Dumnezeu si ca ameninta oamenii cu pedepse CANIBALICE! DA!
Urmaraste : Leviticul 26:29 Veţi mânca până şi carnea fiilor voştri, veţi mânca până şi carnea fiicelor voastre. http://www.youtube.com/watch?v=_6qqGo-wmdk

| ksuper31 a răspuns (pentru Amphytrion):

Vorbeam despre Illuminati/masoni/satanisti sau cum mai vrei tu sa le zici.
Ma depaseste chestia cu Yahwe.Nu am citit toata biblia ca sa comentez, am citit o mica parte din vechiul testament si cateva parti din Apocalipsa.

| casablanca40 a răspuns:

Nu prea are importanta ce contine Biblia. Ea a fost scrisa intr-o perioada violenta a istoriei noastre si consider ca "invataturile " sale sunt valabile strict doar pentru aceea perioada.

| ksuper31 a răspuns (pentru casablanca40):

Prezentul este cel mai violent moment al istoriei noastre.

| casablanca40 a răspuns (pentru ksuper31):

Nu sunt de acord cu afirmatia ta.

| ksuper31 a răspuns (pentru casablanca40):

Razboiul din ziua de azi nu se da pentru anumite teritorii sau tari, se da chiar pentru TINE.Nu e vorba de arme sau orice fel de armament.Tu decizi daca traiesti in dragoste sau frica.
I hope you understand what I tried to say.

| Amphytrion explică (pentru ksuper31):

Iubirea nu a fost, si nici nu va fi vreodata compatibila cu FRICA!
Se resping reciproc. Religiile indeamna spre credinta cu iubire, DAR prin frica de Divin sau de satan. NU SUNT COMPATIBILE!

| Amphytrion explică (pentru casablanca40):

Daca,,invataturile''bibliei sunt strict pentru aceea perioada ( tu spui ) cum iti explici ca iudeo-crestinii cred ca biblia totusi este o carte care este compatibila si zilelor nostre, si va fi in vecii vecilor, deoarece ( spun ei ) a fost inspirata de YAHWE cel vesnic!

| ksuper31 a răspuns (pentru Amphytrion):

Sunt de acord intr-o mica parte.Religia de azi indeamna spre iubire, dar induce frica, ceea nu este deloc corect.Majoritatea cred ca Dumnezeu este mosul rau cu baston si barba care asteapta sa te pedepseasca la cea mai mica greseala.Este total fals, Dumnezeu este un 'tip' cool, care se joaca si iarta pe toti si toate, cel putin eu stiu asta.
P.S: am spus "traiesti in dragoste SAU in frica"

| Zamolxe777 a răspuns:

Leviticul 11:44? De unde ai luat? Ca nu scrie asa ceva niciunde in leviticul 11:44

| AragorN88 a răspuns (pentru Zamolxe777):

Leviticul 25:44

| Amphytrion explică (pentru Zamolxe777):

Scuze : leviticul 25:44

| R0VER a răspuns:

Tu intrebi: "Puteti crede ca..."?

- da, cred. si?

datoria ta, e sa primesti salvarea ce ti s-a dat (prin moartea Fiului Celui ce a dat porunca), nu sa te cramponezi in cele ce nu le intelegi. asta - pana nu e prea tarziu.

| Amphytrion explică (pentru R0VER):

In ce,,fel''ai raspuns,dai dovada CLARA de ignoranta! Ignoranta este un element pe care se bazeaza dogmele religioase si,, rezultatele'' apar imediat.
Ignorantul CREDE,(chiar daca este ilogic sau imoral ) in ceva ce a fost sugestionat ca TREBUIE sa creada, altfel va fi,, pedepsit'' si infricosat! Descatuseaza-ti mintea din lanturile fricii, apoi vei vedea TOTUL cu alti ochi!