| anonim_4396 a întrebat:

Un subiect foarte interesant TPU, si as vrea sa aflu parerile si la altii. Azi la munca dand din una in alta cu" colegii la munca am inceput sa vorbim de extraterestii. In grup sunt si religiosi si atei ca mine (cei religiosi nu sunt extremisti, gata nu crezi in dzeu dar faci bine oricum te duci in iad). Parerea mea e ca nu suntem singurii in univers, e imposibil la cat de mare e, si inca nu i-am gasit un capat, sa numai fie alte tipuri de viata sau alta planeta care are viata. Dar multi spun ca si in ziua de azi sunt extraterstii pe pamant dar sunt tinuti secret, nu stiu de ce nu prea cred dar fiecare cu ce stie. In grup fiecare cu gandurile sale, dar am cazut ca un comun acord, fiind, atata timp cat religia va fi la putere, chiar si maine daca vine o nava extraterestra, va fi tinuta ascunsa chestia. Dece? cum ar fi sa vina sa zica "a pai noi vam creat, si vam lasat aici sa vedem daca va puteti imulti adapta etc" SAU sa vina si sa zica "pai nu suntem "credinciosi", credinta asta apartinand oamenilor de pe Pamant. Pai nu toti oamenii religiosi ar luao razna? ar incepe sa omoara, sparga, fura si altele de nervi si ca au fost prostiti? Oricum vor ramane cei absurizi care o vor tine ca dzeu oricum exista dar ce stiu ei si restul. Eu zic ca e interesanta chestia, ce ziceti?

5 răspunsuri:
| Pricked a răspuns:

Eu zic să te uiţi la War of the Worlds. Subiectul e aproximativ acelaşi cu relatarea ta de mai sus.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu cred ca exista extraterestri(dupa parerea mea extraterestri au fost creati de catre marea arta cinematografica-la fel ca vampirii, varcolacii...si alte specimene)iar oamenii incep sa creada cam in tot ce este prezentat la tv!(+nu exista argumente, documentare, DOVEZI CLARE (pe care sa se bazeze aceste argumente, documentare) care sa ne confirme existenta extraterestrilor!

Daca consider ca exista ''viata'' in spatiu?
Desigur ca exista-dar cel mai probabil este mult prea neevoluata-bacterii, procariote si eucariote...nimic mai mult, mai evoluat...

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Asta am uitat sa specific mda, chiar daca cred ca e viata in spatiu cu siguranta nu cred ca-s omuleti verzi sau alte prostii. dracu stie poate arata chiar ca noi nu avem de unde sti. si niici daca vom stii vreodata, in viata noastra

| zahre a răspuns:

Mai,nu stiu ce sa zic.Consider ca oamenii n-ar mai trebui sa-și puna astfel de întrebari-daca cunosti mai putine, esti mai fericit.Niciodata nu ni se va spune adevarul, pentru ca ar fi niste consecinte dezastruoase:imagineaza-ti, oamenii normali(ca mine si ca tine)sa stie despre existnta altor fiinte.Ar fi o tragedie, s-ar instala panica, lumea n-ar mai crede in nimic...
Oricum, e o chestie foarte interesanta, și-mi pare rău ca îți raspund prea puțini ultilizatori TPU la întrebarea asta...

| anonim_4396 explică (pentru zahre):

Si mie, daca punea o poza cu una cu silicoane si intrebam daca le plaece, erau vreo 100 de raspunsuri in primele 5 min, asta e lumea