| Kaleo a întrebat:

Un tanar (evident agramat si incult) afirma ca Horus a fost nascut dintr-o fecioara. Ce parere aveti, era sau nu zeita Isis "fecioara"? :)
Pentru ca acelasi "dottore" face o comparatie intre Horus si Isus, cine ne poate spune perioada in care a "trait" Isis? :)
PS: penibilul personaj nu e nici original, desi zice ca "azi" s-a hotarat sa faca o comparatie. Plagiaza cu nesimtire, ca tot e la moda zilele astea:
http://www.tpu.ro/......intea-lui/

Răspuns Câştigător
| martzian a răspuns:

Legenda ne spune ca Isis era vaduva lui Osiris, care a fost ucis de fratele lui. Apoi povestea cu falusul de aur.

Analogia e ridicola si o poate face doar cineva care scrie pe un blog ce are greseli de ortografie chiar si in titlu... happy

19 răspunsuri:
| monstrulet a răspuns:

Vad ca te plictisesti rau.

| Kaleo explică (pentru monstrulet):

Raspuns gresit. Poti sa suni un prieten. happy

| monstrulet a răspuns (pentru Kaleo):

Crezi ca suntem la "Vrei sa fii crestin?"

| Kaleo explică (pentru monstrulet):

Nu. Suntem la o alta emisiune, numita: "vrei sa fii dottore"? happy

| Seby90 a răspuns:

In multe religii, chiar aparute inaintea lui isus, sunt mentionati un fiu de zeu nascut la 25 decembrie dintr-o fecioara care strabatea lumea lung si lat facand minuni cu 12 discipoli / apostoli care a fost omorat evident reinviind dupa 3 zile. Dar are dreptate persoana aceea inculta si agramata, religia crestina seamana foarte mult cu cea babiloniana si egipteana antica. Iti sugerez sa te uiti la zeitgeist. Merita.

| TheTigerX a răspuns (pentru Seby90):

Zeitgeist?
..trist

| Seby90 a răspuns (pentru TheTigerX):

Da scuze, o sa citesc biblia si presupun ca atunci o sa ma iei in brate sau ceva.
Plm parca imi pasa de opinia ta.

| TheTigerX a răspuns (pentru Seby90):

Poi frate, in zeigteist vorbeste mult despre cum manipuleaza religia pe om (printre alte bazaconii)
e interesant ca ca prin acest documentar "extraordinar" au reusit de fapt doar ca sa manipule si ei lumea!

| Seby90 a răspuns (pentru TheTigerX):

E si mai interesant ca ai urmarit doar partea de religie. Hai sa iti zic ceva, esti manipulat atunci cand ti se zice "daca nu crezi in dumnezeu ajungi in iad" sau atunci cand esti omorat pentru ca spui ca pamantu e rotund sau ca se invarte in juru soarelui, nu cand ti se afiseaza niste dovezi in fata si tu esti pus sa crezi ce vrei. Prietene, una e sa oferi o opinie si una e sa o bagi pe gat, cum fac astia cu religia, preotii sau cum s-or numi.

| TheTigerX a răspuns (pentru Seby90):

Omorat ca spui ca pamantul e rotund, auzi la elhee hee
Nu iti baga nimeni religia pe net, ti se pare, traiesti intr-o lume democratica(deocamdata) unde ai dreptul sa alegi!
Eu din cate vad tu cauti religia (altfel n-ai mai sta pe TPU) la aceasta categorie

| Kaleo explică (pentru Seby90):

"In multe religii, chiar aparute inaintea lui isus, sunt mentionati un fiu de zeu nascut la 25 decembrie dintr-o fecioara care strabatea lumea lung si lat facand minuni cu 12 discipoli / apostoli care a fost omorat evident reinviind dupa 3 zile." - Ce-ar fi sa imi arati unde ai gasit tu 25 decembrie ca data nasterii lui Isus? Si ia hai sa discutam putin pe acele "multe" religii... Vino cu exemple. happy

| Kaleo explică (pentru Seby90):

"zeitgeist" - Pana si Basescu e mai credibil. Sau, nah, sa iti fac pe plac, penibilul de "dottore"... laughing

| Purec a răspuns (pentru Kaleo):

"Si ia hai sa discutam putin pe acele "multe" religii... Vino cu exemple"

El vad ca nu ti-a dat exemple, asa ca vin eu cu un mic exemplu. Citeste tot, nu trisa, si spune-ne daca iti pare ceva cunsocut. Apoi daca esti dispus sa comuni fara sa jignesti ( iti sta in caracter sa faci asta) iti pot oferii multe alte lucruri cred eu interesante, plus o carte foarte buna

| i86e2 a răspuns:

Mie mi se pare mai similară povestea cu a lui Hercule, născut din fecioara Alcmena, care a fost însămânțată de Zeus. Practic, și Hercule și Isus sunt semizei, adică au tatăl zeu și mama om.

| Kaleo explică (pentru i86e2):

"Mie mi se pare mai similară povestea cu a lui Hercule, născut din fecioara Alcmena, care a fost însămânțată de Zeus. Practic, și Hercule și Isus sunt semizei, adică au tatăl zeu și mama om" - Comparatia e caraghioasa si doar daca ai vorbit cu musteriul din titlu o poti face.

Isus nu este "semizeu". Mama lui Heracle nu este fecioara, nici nu a zamislit de la Duhul Sfant - ci prin unirea cu Zeus. Pe scurt, legenda spune ca s-a culcat cu ea... Zeus nu este Dumnezeu, ci o prapadita de inchipuire idolatrico-poetica, de care oamenii s-au lecuit... happy Ti se pare similara pentru ca nu cunosti suficient.

In alta ordine de idei, vei gasi falsuri (incomplete si care nu au tupeul de a merge atat de departe cu presupusul). Ele nu au decat menirea de a discredita persoana Mantuitorului, dar ele au fost prevestite.

| Raynn a răspuns:

Doar pentru ca el are alta credinta decat tine iti permiti sa il faci agramat si incult?

| Kaleo explică (pentru Raynn):

Nu ma refer la credinta lui, ci la faptul ca nu stie sa scrie. Si nici nu citeste, iar pentru asta nu trebuie sa fim "dottore" ca sa ne prindem.