| KodrutZ a întrebat:

Una scurta pentru credinciosi - sinteti de acord cu inlocuirea religiei crestine/teologiei din forma actuala in care e prezentata in scoli cu ISTORIA TUTUROR RELIGIILOR si transformarea ei in disciplina obligatorie, in paralel cu INTERZICEREA oricarei forme de prozelitism in scoli (indiferent de cult)? De ce da/de ce nu?

49 răspunsuri:
| KodrutZ explică (pentru NOname):

Iar la biserica trebuie lasat cu draga inima. Nu de alta, dar sint mari sanse sa faca ceea ce tu nu prea poti. Din bun simt si din ce amenda ti-ai lua dupa aia...winking

| danut a răspuns:

Absolut NU!

| Wøodenpints a răspuns:

Eu nu înțeleg de ce trebuie să fie ăsta un obiect studiat în școală. E treaba fiecăruia ce prieteni imaginari are. Oricum religia învățată în școală nu-ți folosește la nimic în viață.
Părerea mea este că ar trebui să se bage obiecte cu adevărat folositoare. Se discută prea mult dacăsă se predea sau nu religia în școli.
Să bage naibii o oră de gastronomie. Majoritatea care termină liceul ajung niște inapți care nu știu nici măcar să întindă pateul pe pâine. Își handicapează ficatul cu fastfood și zacuscă. Să-i învețe cum să facă o ciorbă, nu sinoadele ecumenice.
Să-i învețe să bată un cui, să schimbe un bec, să împingă o roabă... orice ar fi mai util decât să le bage pe gât niște convingeri religioase.

NOname
| NOname a răspuns (pentru Wøodenpints):

Subscriu.

| dragos38 a răspuns:

Daca tot e vb ca, religia va deveni obtionala eu as fi de acord ca materia ''religie'' sa fie inlocuita cu astronomie la nivel liceal, sau inventica sau alte materii stintifice in ciuda faptului ca patriarhul Romaniei a spus ca religia nu poate fi inlocuita cu nici o alta stiinta.E uite poate fi inlocuita.

| KodrutZ explică (pentru danut):

Ar fi magic daca ai si detalia un pic.

| KodrutZ explică (pentru Wøodenpints):

Nu mai exista orele alea misto in generala de chestii utile? Fetele au facut bucatareala si baietii am facut si croitorie si timplarie. A fost chiar misto. Si asta la o scoala generala normala. Unde tocmai se introdusese si religia, ca tot vine vorba... doar ca asta se intimpla prin 1992-1994.

| KodrutZ explică (pentru dragos38):

Lol, e "optionala" nu "obtionala". Geez! In rest, de acord. Plus ca daca religia e stiinta, si eu sint muma padurii.

| Wøodenpints a răspuns (pentru KodrutZ):

Când am fost eu îl generală, pe la începutul anilor 2000, deja se băgase informatica în locul orelor de atelier confused
Apoi, la liceu, am avut profil tehnic cu o zi de mecanică în atelier pe săptămână, da în 4 ani nu ne-a învățat în ce parte de deșurubează o piuliță.
E bine că la facultate am învățat să dau și eu corect la lopată, probabil asta îmi va folosi laughing

| danut a răspuns (pentru KodrutZ):

Scurt caci timpul costa bani. laughing
Istoria religilor nu este una simpla si nici accesibila tuturor, putem distinge o istorie a religilor traditionaliste, o istorie a religilor protestante si una a religilor neo protestante. De asemenea putem deosebi o istorie a religilor DE STAT si una a religilor PERSECUTATE sau interzise de STAT si asta NUMAI privind religile CRESTINE. Ce fel de istorie s-ar face in scoli, una ortodoxa sau catolica sau una neoprotestanta? O religie a HUGHENOTILOR, una a Valdeenzilor sau una a Vaticanului? Poate una in care se va spune cum Preoti ORTODOCSI ii tarau prin puscari pe neoprotestanti si ii tineu cu piciorele prinse in butuci cu lanturile in carcere cu apa pana la genunchi unde le putrezeau carnea sau pe greco catolici prin lagarele de concentrare unde munceau pana isi dadeau sfarsitul. Crezi ca asta e istoria care se va preda in scoli, eu nu cred. Mici detalii, cam neplacute dar reale.

| KodrutZ explică (pentru danut):

Istoria ar trebui sa fie una pe cit posibil impartiala. Iti dai seama ca nu s-ar intra in detalii de genul celor mentionate de tine si foarte probabil se vor ignora religiile ancestrale sau treburi mai noi cum ar fi biserica si legionarii, modul in care s-au nascut diverse culte/secte cum ar fi scientologia, al caror sef a recunoscut ca religiile sint unelte de prostit fraierii... si tot asa. Dar parca as prefera o istorie predata cu picioarele decit indoctrinare in favoarea unui singur cult...

| danut a răspuns (pentru KodrutZ):

"Istoria ar trebui sa fie una pe cit posibil impartiala"
Scrisa de cine?
"Dar parca as prefera o istorie predata cu picioarele decit indoctrinare in favoarea unui singur cult..."
Tot la prozeletism s-ar ajunge, daca vrea cineva religie sau istorie religioasa sunt scoli specializate sau cel mai bine, acasa sau la biserica.

| KodrutZ explică (pentru danut):

Istorie fara dogme, la asta ma refeream. E ca si cum ai zice ca daca studiezi chimia se ajunge sa inveti sa faci bombe. Bine, normal ca sint de acord ca cel mai bine acasa sau la biserica... dar trebuie' sa le dam ceva si celor care oracaie atita ca fara religie in scoala vine apocalipsa. laughing

| danut a răspuns (pentru KodrutZ):

Apocalipsa nu vine caci apocalipsa inseamna descoperire, Sfarsitul omenirii vine in schimb iar lupta pentru indoctrinare in scoli arata cum "drumurile" omenirii se indreapta foarte repede, urgent putem spune catre sfarsit.

NOname
| NOname a răspuns:

Http://www.gandul.info/......a-13925819

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu,pentru ca mi se incalca libertatea de a invata despre cultul meu religios, si mi s-ar baga pe gat alte culte pe care nu vreau sa le practic, insa nu sunt de acord cu religia materie obligatorie, de ce sa oblig pe cineva sa creada in ce cred eu?

| KodrutZ explică (pentru anonim_4396):

Nu ai inteles absolut nimic. Da' nic-nic. Tu daca inveti despre comunism sau socialism inseamna ca gata, trebuie' sa iti pui cravata de pionier in piept? Daca inveti despre nazism saluti profesorul cu Heil, Herr Professor? Geez...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru KodrutZ):

E optional, am dreptul sa o urmez tu ai dreptul sa nu.Mai conteaza ceva?

| KodrutZ explică (pentru anonim_4396):

Da, conteaza ca nu ai inteles absolut nimic.