| danimarinescu a întrebat:

Unde a fost Isus între 12 ani și 30 de ani?
* agramați și cei care nu au citit Biblia să se abțină din a se face de ciocolată!
** Vor fi luate în seamă doar argumentele serioase.

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

De unde vrei să obții această informație? Cei de pe TPU ce pot să îți spună, pe ce bază să o facă? Decizia de a deveni reformator religios și predicator care să spună ceva deosebit pe cont propriu, căci nu făcea parte din clerul oficial, nu i-a venit peste noapte. Probabil că înafara unei vieți banale, de exemplu de a continua activitatea de tâmplar al lui Iosif, tatăl lui oficial, a meditat mult pe teme religioase. Prin ceea ce predică, el este în continuare un evreu, care însă și-a asumat o sarcină personală, de a fi reformator religios, de a fi el Mesia, cel așteptat ca să salveze poporul Israel. Doar că a decis că aceasta să nu o facă pe calea armelor, ci printr-o regenerare morală. Unii speculează ca ar fi fost plecat de acasă și ar fi dobândit aceste idei în altă parte. Din Biblie se vede că este atașat și apropiat de mama lui. Astfel părerea mea este că nu a fost nicăieri în altă parte, ci la el acasă.

18 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Că orice copil din vremea respectivă, îți ajută tatăl și mama la treburile casei, mergea la sinagoga și vorbea cu oameni despre Dumnezeu

| Drake21 a răspuns (pentru RAY):

Ai vazut ce putere avea diavolul el era stapan, bine si Iustin Parvu sa luptat cu el in padure cand o fost in pustie, un vuiet mare de vant si sa despicat pamantul in doua, si o aparut un om imens, asta s-a prins de un copac si o inceput sa se roage

| RAY a răspuns (pentru Drake21):

Eu sunt ateu, iar in iov scrie clar ca satana face voia lui dumnezeu

| Drake21 a răspuns (pentru RAY):

Da de unde ca el vrea tronul lui Dumnezeu

| RAY a răspuns (pentru Drake21):

Citeste biblia

| Drake21 a răspuns (pentru RAY):

Nu citesc eu nici o biblie, e intunericul ascuns vrea tronul lui Dumnezeu

| Drake21 a răspuns (pentru RAY):

Ce a m ai tare lupta o fost a Sf.Anton cu diavolul, o trimis toate legiunile in pustie la Sf.Anton si acolo so dat batalia, El cazuse din lupta la un momentdat inconstient si noroc ca la gasit un om, M ai Este Cavalerul Gerard tot Asa ispitit

| Drake21 a răspuns (pentru RAY):

Actorul Nelu Curca din Serialul -La Bloc sa calugarit ( la chemat in fiecare seara prin somn)

| RAY a răspuns (pentru Drake21):

Sunt și creștini care au trecut la islam

| Drake21 a răspuns (pentru RAY):

Da sunt toate felurile si Turci ortodoxi

| Drake21 a răspuns (pentru RAY):

In egipt 7milioane sunt ortodoxi

| Drake21 a răspuns (pentru RAY):

Ce spui de Nelu Curca delireaza sau chiar la chemat? O plecat de acasa o lasat faima tot

| anonimg a răspuns:

Dacă Biblia nu ne spune, atunci trebuie să acceptăm că lucrurile ascunse sunt ale lui Dumnezeu, iar cele care ne-au fost descoperite sunt ale noastre.
Biblia nu relatează multe evenimente. Totuși, Dumnezeu ne-a descoperit tot ceea ce era necesar pentru mântuirea noastră.
Multe din lucrurile nedescoperite sunt taine; și dintre acestea unele sunt dorite de Dumnezeu ca să ni le descopere dacă le vom cerceta, iar alte taine nu ne sunt îngăduite de Dumnezeu a le descoperi.
În perioada de viață menționată de tine și nedescoperită de Scriptură, putem doar presupune că atunci Și-a descoperit divinitatea prin cercetarea Scripturilor, și a cunoscut că despre El erau scrise, că El este Mântuitorul, Mesia. El nu Și-a început lucrarea până când nu a fost chemat de Dumnezeu. Duhul Sfânt L-a condus în apa botezului, în pustie în timpul celor 40 de zile de ispitire. Familia lui Iosif și Maria era săracă, dar au fost aleși pentru educația aleasă pe care o dobândiseră; și ei I-au oferit o educație de așa natură că Mântuitorul nu a păcătuit niciodată, nici în copilărie și nici în adolescență.
Părinții care nu oferă o educație pentru Împărăția lui Dumnezeu copiilor lor, vor fi aspru judecați.

| Theo94 a răspuns:

"...cei care nu au citit Biblia să se abțină..."
Scrie in biblie ce s-a intamplat cu Iisus intre 12 si 30 de ani?

Conform lui Nicolas Notovitch el ar fi calatorit in India, Tibet si ar fi studiat buddismul si hinduismul. Eu nu cred ca este adevarat.
El a scris cartea "Viata necunoscuta a lui Iisus Hristos"

https://www.cartea.ro/......14825.html
https://www.libris.ro/......-00-4.html

https://en.wikipedia.org/wiki/Nicolas_Notovitch

https://en.wikipedia.org/wiki/Unknown_years_of_Jesus

https://www.tpu.ro/......notovitch/

| Drake21 a răspuns:

Nu am citit biblia din ce stiu o fost in pustie un fel de exil unde s-a rugat incontinuu

| danimarinescu explică (pentru Drake21):

Apreciez părerea dumneavoastră.
Vă recomand să citiți din curiozitate, și mi-ar face deosebită plăcere să dezbatem în detaliu având în vedere că românii sunt creștini ortodocșii.
Cu respect vă salut!

| RAY a răspuns (pentru Drake21):

E vorba despre cele 40 de zile in pustiu când a fost ispitit de Satana

| T0Teu a răspuns:

Cred ca lucra cu tatăl Lui ca tâmplar, dar nu știu sigur