| Okami23 a întrebat:

Unde ajungem dupa ce murim?
nu imi pasa ce religie aveti sau nu aveti, scrieti raspunsul, nu imi trebuie link-uri, doar parerea voastra
nu am stiut ce categorie sa aleg

Răspuns Câştigător
| 010123 a răspuns:

Ei, toti sunt din Orientul antic... Si voiam sa mai adaug ca la africani renasterea. Cam asa cred si eu ca este. (după ce mori, Ala in care crezi, iti verifica viata si daca meriti, iti da o a doua viata ).

38 răspunsuri:
| M25M a răspuns:

Nicaieri.

| Okami23 explică (pentru M25M):

Realy? asta e raspunsul tau? ma asteptam la reincarnare sau chestii filosofice

| M25M a răspuns (pentru Okami23):

1. Realy- pe bune?
2. Da asta este raspunsul meu, corpul ajunge mancare pentru viermi, iar atunci cand creierul se opreste cred ca va fi intuneric si atat, un mare nimic deci implicit nu vom ajunge nicaieri dupa moarte. Nu cred in reincarnare, rai, iad etc.
3 Nu inteleg de ce te asteptai la chestii filosofice cand nu ma cunosti si nu inteleg de ce sa filosofez (oricine se pricepe) la o intrebare simpla cu un raspuns si mai simplu.

| 1libercugetator1 a răspuns (pentru M25M):

Fiecare ajunge acolo unde nu a fost in viata lui

| Miauti a răspuns:

Toti ne reincarnam.
Expilatie logica:
Ai murit, te a ingropat:
1.pe locul unde esti ingropat sau langa tine creste un mar. O fiinta poate manca acel mar. De aici vine termenul "acest mar imi aminteste de x-lescu" Exista multe variante.
2. poti fi mancat de 10000000 viermi deci te vei reincarna intr-un vierme.

Varianta cu cenusa:
1Esti ars cateva particole de praf din tine poate ajunge in aer, mai intra in plamanii celor 234875 de oameni
2. poti sa te reincarnezi in peste daca esti aruncat in WC, ocean, rau.
3. mai ia o bucata din tine o javra.

Deci pe scurt ai multe variante

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Geneza 3:19: În sudoarea feţei tale îţi vei mânca pâinea până te vei întoarce în pământ, căci din el ai fost luat. Căci ţărână eşti şi în ţărână te vei întoarce".
Asta este ceea ce cred eu în calitate de creştin.

| Okami23 explică (pentru Someonewhoappreciatelife):

Nu ajungi in rai sau iad?

| Someonewhoappreciatelife a răspuns (pentru Okami23):

Eclesiastul 9:5: Fiindcă cei vii sunt conştienţi că vor muri, dar cei morţi nu sunt conştienţi de nimic şi nu mai au nicio răsplată, căci până şi amintirea li se uită.
Ca să te bucuri în rai sau să suferi în iad trebuie să fii conştient, însă Biblia spune că morţii nu sunt conştienţi de nimic.

| Okami23 explică (pentru Someonewhoappreciatelife):

Eu am scris sus cu cuvintele tale sa ma lamuresti nu cu citate din biblie

| Someonewhoappreciatelife a răspuns (pentru Okami23):

Aceste citate reflecta ceea ce cred despre acest subiect. Nu cred că avem un suflet care ar supravieţui morţii, continuând să trăiască undeva.

Răspuns utilizator avertizat
| 1libercugetator1 a răspuns:

Acolo unde ai fost inainte sa fi conceput, inainte sa existi, nici unde o data mort creierul moare si tu mori, viata de dupa astea sunt vise amagitore dar nimeni nu te opreste sa visezi cu ochii deschisi

| Demise a răspuns:

După părerea credincioşilor, în Rai sau în Iad.
După părerea mea, nu ştiu. Nu se poate şti ce există după moarte.

| Okami23 explică (pentru Demise):

Nu ma intereseaza pareri impuse ci pe ale tale proprii

| Demise a răspuns (pentru Okami23):

Părerea mea e că sufletele ajung într-o lume a lor, unde e ca şi pe pământ.

| GRs a răspuns:

3m sub pamant.

| Okami23 explică (pentru GRs):

Pai si aia incinerati?

| GRs a răspuns (pentru Okami23):

Aia ajung cenusa.

Răspuns utilizator avertizat
| sodobar a răspuns:

O sa aflam cu toti, eu cred intr-o lume de dincolo, foarte buna intrebarea

| Allrc24Orthodox a răspuns:

100% ori in iad ori rai in functie de viata pe care am avut-o pe pamant. noi avem putin timp aici. noi suntem aici intr-un fel de 'trecere" nu ne-am nascut sa ramanem aici. Acasa va fi in Imparatia lui Dumnezeu acolo incepe viata adevarata. aici este doar un test.
Putinul timp folositi-l in folosul mantuirii. Ortodoxia este Biserica lui Hristos nu va lasati inselati

| 010123 a răspuns:

In rai (dupa biblie) sau in imparatia lui horus(la vechi greci) ce se mai numeste si tartar...

| Okami23 explică (pentru 010123):

Horus era la egipteni

| Okami23 explică (pentru 010123):

Cam asa cred si eu cu renasterea sau reincarnare

| 010123 a răspuns (pentru Okami23):

Apropo, de ce ai pus aceasta intrebare?

| Okami23 explică (pentru 010123):

Din curiozitate

| 010123 a răspuns (pentru Okami23):

Asa credeam ca vei zice.

| 010123 a răspuns (pentru Okami23):

Ei, toti sunt din Orientul antic... Si voiam sa mai adaug ca la africani renasterea. Cam asa cred si eu ca este. (după ce mori, Ala in care crezi, iti verifica viata si daca meriti, iti da o a doua viata ).

| 010123 a răspuns:

Categoria : religia.

| Okami23 explică (pentru 010123):

Ce e cu raspunsul asta? categoria m-am referit intre religie si filosofie

| 010123 a răspuns:

Apropo, scuze m-am incurcat.Dar tartar-ul este la greci!

Răspuns utilizator avertizat
| mitika12 a răspuns:

Pai daca ai fost bun ajungi in rai daca ai fost rau ajungi in iad

| Okami23 explică (pentru mitika12):

Asta te-a invatat la biserica?

| Krisan_Patricia_1988 a răspuns:

Eu cred cu tarie ca sufletul omului este etern si ca in functie de alegerile pe care le-am facut in timpul vietii putem sa ne bucuram o vesnicie alaturi de Dumnezeu in "Rai" sau sa regretam o vesnicie in "Iad". Oricum...toate marile descoperiri ale sufletului pornesc de la aceasta intrebare. Iti sugerez sa cauti raspunsurile la intrebarile tale cele mai profunde in Biblie happy

| 1libercugetator1 a răspuns (pentru Krisan_Patricia_1988):

Care mari descoperiri zi-mi una?

| Okami23 explică (pentru Krisan_Patricia_1988):

Care biblie?