| OctavianDanielMaria a întrebat:

Unde gasesc si eu dovada istorica ca Iisus a existat? Ca despre Pilat exista.

12 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

"El a umblat printre noi" de Josh McDowell. E o "carticica" destul de stufoasa, care prezinta dovezile istorice ale existentei lui Isus Hristos.

Răspuns utilizator avertizat
| doctorandus a răspuns:

E complicat: au fost mai multe marturii independente, sursele Q, M, L, etc., care au fost compilate in evangheliile din Biblie. Pavel l-a vazut pe fratele lui Isus si a discutat cu el, iar daca Isus n-ar fi existat, fratele lui ar fi trebuit sa stie asta.

Cum zicea Bart Ehrman: sotia lui este experta in Shakespeare iar cand lumea la petreceri afla asta o intreaba daca Shakespeare chiar a scris operele lui Shakespeare sau a fost altcineva. Iar ea le raspunde ca printre specialistii in Shakespeare nici macar nu se discuta asa ceva. La fel Bart zice ca nu se discuta printre istorici si experti in Biblie ideea ca Isus n-ar fi existat.

Răspuns utilizator avertizat
| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

În cărțile istoricilor Josephus și Tacit.

Răspuns utilizator avertizat
| Cretinul112 a răspuns:

Eu cred ca ar trebui sa iei o pauza. Serios, pui întrebari de genul de 3 ani. Ai început sa pui întrebări stat de cretine încât orice ateu și ar face cruce (dacă înțelegi de zic.). Dacă nu ai inspiratie pentru întrebări cretine, pui întrebări pe care le ai mai pus. Serios, oprește-te.

Răspuns utilizator avertizat
| IubescRomânia a răspuns:

O găsești în Biblie! happy