| AvalohAlyn a întrebat:

Unde pot găsi speranța în religie si in credinta și invatatura crestina? Va rog am mare nevoie de speranța, sens si optimism pe termen lung..Defapt am nevoie sa îmi injectez o doza foarte mare de speranța în viata mea, fără speranța parca traiesc în van.Viataea are nevoie de culoare și de un motiv si sens dătător de speranța pe termen lung care sa ma facă sa am pentru ce ma da jos din pat dimineața.Va rog sincer sa ma ajutați.Ma gândeam sa ma refugiez în religie pentru asta pentru ca e singurul lucru care ma mai face sa uit de depresia asta, ar fi bine?

Răspuns Câştigător
| Parakeets a răspuns:

Eu zic că e decizia cea mai înțeleaptă. Pe lângă faptul că acumulezi cunoștințe, oricum ai spune că sunt sau ai crede sau nu. Și sfatul meu nu te lăsa refugiat doar în religia ta, chiar dacă e bine să o trăiești și simți, pe aia a ta, oricare ar fi ea. E mai ok așa, dar te sfătuiesc să-ți lărgești spectrul de cunoaștere și să nu te limitezi la doar a ta. Aia ar fi oleacă de îndoctrinare, zic eu. happy Și nu uita că până și preoții care cunosc bine religia lor, de fapt le cunosc și pe celelalte. happy

Iar după ce le vei cunoaște pe acestea, vei vedea că va deveni un flagel, vei vrea și mai mult și mai mult, nu contează ce IQ ai sau cum înțelegi informațiile, însă ceea ce făceai la un moment dat din refugiu și ca să ții în frâu depresia, va deveni medicamentul tău happy va deveni hrana și apa ta. Iar setea ți-o vei potoli doar prin a cunoaște și mai mult, și mai mult zi de zi. Și nici nu va mai conta despre ce. Despre orice nou sub soare. Doar așa vei simți plin vidul ăla interior, pe care de multe ori oamenii cu depresie îl experimentează. Și tot ce-ți spun, îți spun din proprie experiență, nu-ți spun nimic din nu știu ce cărți.
Am început să citesc Biblia din curiozitate și la fel din lipsuri, pe alte paliere, voiam să văd dacă ceea ce-mi spune la Biserică și cunoscuții, e pe bune. Acum sunt abia la început, dar deja sunt curioasă, ce se mai întâmplă pe acolo. Că o cred sau nu, nici nu mai contează, știu că atunci când mă scufund și mai aflu ceva despre un neam, sau o poveste despre un strămoș, mă umplu de fascinație. Apoi nu m-a dat niciodată pe spate istoria, dar cum am fost mereu fană povești mai creepy ori povești criminale, cum auzeam de un caz și acel caz avea vreo legătură cu ceva mai deep sau legat de istorie, căutam, măcar prin online, dar căutam. Nici nu ai idee că de fapt astfel îmi și îndeplineam dragostea mea pentru tot ce înseamnă munca de detectiv.

Deci hai să facem, zic eu, toți muncă de detectiv și să pricepem Universul ăsta mare prin filtrele lor, da, alea generale, pe care ni le filtrează oricum societatea, dar și prin filtrele noastre personale. Și o să vedem atunci, că vidul ăsta interior e foarte bogat (de nuanțe/de culori/de tente/de modele/de chestii). happy

9 răspunsuri:
| Holiday a răspuns:

Nu cauti speranta unde trebuie. Acolo gasesti doar prosteala.

| sammie a răspuns:

Te poți duce la biserică. Iar dacă ai depresie ar fi bine să mergi la psiholog.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ar fi foarte bine sa cauți salvarea la Dumnezeu, ca numai El te poate ajuta! El te a creat, te cunoaște pe deplin, știe toate frământările și sentimentele tale și știe cum te chinui tu în viață. Te cunoaște pe deplin. Dumnezeu așteaptă sa te intorci la El. Nu în religie îți vei găsi scăparea, ci la Dumnezeu, implicit în Biblie. Biblia e singura carte care îți poate schimba cu adevărat viața (mie mi-a schimbat o și e cartea mea preferata, csnd o termin o iau de la capăt și nu mă satur de ea). Mulți ar putea spune ca Dumnezeu e pentru cei needucați, pentru oamenii primitivi și prosti, dar îți zic ca cei ce nu Îl cauta pe Dumnezeu au de pierdut, nu noi. Când știi ca ești copilul lui Dumnezeu viata ta are sens, are un scop. În fiecare zi încerci sa trăiești asa cum îți cere El, citești Biblia, o împlinești, te rogi și ești fericit ca Dumnezeul atotputernic e Dumnezeul tău, singurul care te poate ajuta pe deplin (fie trupește, fie sufletește, fie ambele) și pe gratis. Numai un singur organ costa foarte, foarte mult și tu le ai pe toate pe gratis de la Dumnezeu și vindecarea ti o poate da tot pe gratis, fără niciun ban. Când ești copilul lui Dumnezeu ești fericit ca Dumnezeu e Stânca și ajutorul tău, ca e Ocrotitorul tău și ești bucuros ca ai asemenea Tată și asemenea sprijin, ești bucuros ca intr o zi Îl vei vedea fata în fata și vei petrece o veșnicie cu El... Cam asa e un copil adevărat al lui Dumnezeu.
Dupa cum spuneam, numai la El ai salvarea. Oamenii pot greși, iar în ceea ce privește sufletul, oamenii nu pot face mare lucru deoarece sunt tot oameni și nu au puteri supranaturale, sa nu mai zic ca oamenii nu te cunosc pe deplin ca Dumnezeu.

| slayer09 a răspuns:

Ar fi extraordinar de bine. Tu omule sa stii ca nu esti singur, Dumnezeu e viu, de ce nu stai de vorba cu El in amaraciunea aceea a ta, si ii spui tu ofurile tale acolo, sincer, indurerat, trist, si cum esti tu, spune-i Lui fara frica, fara jena ca El nu musca, e e dragostea pura, spune-i tot ce te apasa, si spune-i sa te ierte si ca vrei ca El sa vina in inima ta si sa te schimbe si sa te faca un om fericit. Ia sa II spui asta frate, si sa vezi atunci ce stare iti da Dumnezeu si iti incarca sufletul de bucurie si pace si te faca sa Il simti. Incearca...si nu vei regreta. Dumnezeu, te va invata...

| Smmo a răspuns:

Uite un sens care sa te faca sa te dai jos din pat: sunt oameni care nu mai pot sa faca nici atat. Atat cat poti sa faci asta, incearca sa faci bine sau macar sa nu faci rau la nivelul la care esti tu, acasa, in locurile in care mergi, poate are cineva nevoie de ajutor, sa ii duci o paine, sa ii dai un pahar cu apa etc. Incearca sa fii bunul samaritean.
Te dai jos din pat, iti faci rugaciunea, te rogi si pentru cei care nu pot sa se roage, te speli, iti faci mancare ii ajuti pe altii sa o pregateasca, mananci, faci curat dupa tine si dupa altii, iti faci cumparaturile. Deja daca faci toate astea, ai un sens concret. Cand faci bine cuiva si el se bucura, depresia fuge.
Daca poti iti gasesti un loc de munca sau continui cu scoala.
Mai mult de atat faci dupa puterile tale, poti intreba la biserica daca au nevoie de ajutorul tau, poti face voluntariat la vreo asociatie.

| andreisergiu123456789 a răspuns:

Singura speranța pe care o vei găsi, este în tine.

Găsește ce te pasionează, lucrează la ce te pasionează, și pe lângă asta lucrează la sinele tău.

Diferența dintre a modela sinele și a modela imaginea de sine este foarte importanta. Mulți trăiesc doar pentru propria imagine.

Daca ti a mai rămas doar speranța, viata ta nu e ok în acest moment, dar e ok sa nu fi ok, dar nu este ok sa ramai asa.

Meditează 30 min pe zi.
Mănâncă sănătos.
Bea 3 L de apa.
Fa sport.
Citeste macar 15 pagini pe zi.(sau măcar 1 ora)
Lucrează la scopul tău. (mai întâi gaseste ti unul).

| aaanamariaaa a răspuns:

Citește Biblia, dragul meu. Ti am mai văzut întrebările de a lungul timpului și vad ca ești nedumerit și nu știi pe ce drum sa o iei. În primul rand cauta L pe Dumnezeu, Isus Hristos. Si o sa vezi ce fericire și pace iti Va da El. Pocăiește-te, studiază Biblia, roagă te, si Dumnezeu o sa iti lumineze calea.

| Torahh a răspuns:

Citeste cartea de dinainte de Iov, Estera. E mica Estera in biblie, are vreo 10-12 pagini. dar e foarte frumoasa

| GigelCuriosul69 a răspuns:

Nu vei putia as ta pentru ca crestinismul este o religie a femeilor e mult prea feminina pentru masculi. Yo soy un Mascul Alpa si nu pot sa urmez religia asta, eu daca imi faci un rau ma razbun, nu intorc si celelalt obraz asa fac mujerile.