| anonim_4396 a întrebat:

Unde scrie în Biblie de pactul cu diavolul?

24 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns:

„12. Cum ai căzut din cer, luceafăr strălucitor, fiu al zorilor! Cum ai fost doborât la pământ, tu, biruitorul neamurilor!
13. Tu ziceai în inima ta: „Mă voi sui în cer, îmi voi ridica scaunul de domnie mai presus de stelele lui Dumnezeu, voi şedea pe muntele adunării dumnezeilor, la capătul miazănoaptei,
14. mă voi sui pe vârful norilor, voi fi ca Cel Preaînalt."
15. Dar ai fost aruncat în Locuinţa morţilor, în adâncimile mormântului!"(Isaia 14)

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Celcestietot):

Am zis,, pactul cu diavolul"nu „păcatul diavolului "

| danut a răspuns:

Nu exista asa ceva in Biblie.

| Jay1 a răspuns:

Este o filozofie bazată pe Biblia Satanică nu din Biblia Creştină!

| Octavian199 a răspuns (pentru Celcestietot):

Povesti evreiesti, luate din alte culturi.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Nu zice. Asta pentru ca notiunea de "pact cu diavolul" s-a dezvoltat ca o legenda in jurul lui Faust, spunandu-se ca si-ar fi vandut sufletul lui Mefistofel.

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Ok, se pare ca nu am citit eu bine atunci, scuzele mele.

| Celcestietot a răspuns (pentru Octavian199):

Eu nu cred. Dumnezeu exista.

| Octavian199 a răspuns (pentru Celcestietot):

Dovedeste.Sa nu ma iei cu 'Dovedeste ca nu exista'. rolling on the floor

| Celcestietot a răspuns (pentru Octavian199):

Fiecare trebuie să îl caute pe Dumnezeu individual. Sunt zeci de dovezi care arată că Dumnezeu există, deci acele dovezi dovedesc existența Sa.

| Celcestietot a răspuns (pentru Octavian199):

Si ce?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Celcestietot):

Păi aceea e Biblia, Biblia a zis acest lucru

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Celcestietot):

Hai să-ți pun 3 întrebări, să văd ce știi :
1.De unde a apărut Dumnezeu? Cum să existe ceva ce nu are început?
2. Unde este Dumnezeu,din moment ce există sărăcie,familii distruse,bebeluși morți,oameni fără adăpost, inundații, frică, metode grotești de a muri, rău?
3.De ce Dumnezeu nu prea mai dă semne? Noi ne rugăm la Dumnezeu, îi mulțumim pentru chestii mărunte, micuțe, niște lucruri pe care omul le face în 5 minute.Dar despre marile minuni, sunt anumiți oameni care au trecut la nivele înalte de credincioșie, lor de ce nu n li se întâmplă minuni?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Celcestietot):

Ți-am pus întrebările acestea pentru că știu că vei da răspunsuri penibile. Trezește-te omule! Trăiește-ți viața din plin! Până la urmă, Dumnezeu nu a creat viața pentru a ne bucura de ea?

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Esti doar un copil care nu are ce face, un crestin cu numele...

Sfatul meu este sa gandesti inainte sa scrii asemenea prostii! Ziua buna in continuare la scoala!

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Celcestietot):

Nici nu sunt creștin. Bine că nu știi să răspunzi,dacă ai fii deștept, ai zice ceva, mna, ce să faci? Ce creștin mai ești, unde îți e înțelepciunea?

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

De demoni trebuie sa te feresti...

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Celcestietot):

Ioi,de parcă îmi e frică de ei

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Celcestietot):

Hai că m-ai plictisit, mă duc de aici

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Drum bun happy!

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Celcestietot):

Oricum n-are rost să stau cu cineva ca tine?

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Fiecare face ce doreste.

| mentholinks a răspuns:

Nu scrie. Ci doar de inselaciune, "caci vor veni multi proroci mincinosi care vor incerca sa-i insele chiar si pe cei alesi."