| Phantomhive6 a întrebat:

Ce se intampla daca faci pactul cu diavolul? Iar dupa ce l-ai facut?

10 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Troll.

| danut a răspuns:

Nimic, cineva care se gandeste la asa ceva este al diavolului deja, motiv pentru care "acesta" nu are nevoie sa mai faca un pact cu acel individ. Este al lui deja, sortit pieirii.

| AvalohAlyn a răspuns:

Iti pierzi sufletul..nu face asta
happy

Alege-L pe Dumnezeu.Alege Calea, Adevarul, Viata adica pe Iisus Christos!happy

O seara linistita.

| oprescudorin11 a răspuns:

Pactul cu Diavolul, l-as traduce prin 'compromisuri'. Un compromis este a face un rau in speranta unui castig substantial sau a scapa de pedeapsa de moment, legata de un viciu sau o simpla gresala.Pactul cu Diavolul este un contract prin care vrei sa obtii o placere, beneficii rapide, fara suferinta, fara lupta cinstita.
Dupa ce ai facut acest pact, o sa realizezi ca vei plati cu viata, cu linistea si respectul 'de sine' (de tine). Este asa numita moartea spiritului.
Cand o sa ai posibilitatea, poti dezvolta intelegerea, citind Faust de Goethe sau Doctor Faustus de Thomas Mann.Iti trebuie ceva pregatire, dar vei intelege, in principiu cam ce ti-am spus in cateva cuvinte.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Faci pactul cu propria imaginatie.
Si se pot intampla multe daca crezi cu adevarat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te cauta el.nu trebuie decat sa-l astepti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te cauta el.nu trebuie decat sa-l astepti.dar daca el este tatal minciunii, de ce ai face un pact cu el? te va minti frumos, la fel ca pe toata lumea.Si?

| xcRs a răspuns:

Vezi ca Ghost Rider e doar un film, lasa prostiile astea cu pactu cu diavolu ca nu exista asa ceva. Din intrebarea ta pot sa imi dau sema ce fel de persoana esti,
1. nu ai mai mult de 13-14 ani.
2. probabil in viata reala esti ignorat, sau isi bate cineva joc de tine, colegii de clasa rad de tine si probabil nu ai prea multi prieteni, De asta ai ajuns sa pui asemena intrebari stupide despre care nimeni nu poate sa iti dea un raspuns concret.

| luarr28 a răspuns:

Nimic. Nu poti face un pact cu ceva care nu exista.

| Phantomhive6 explică:

Multumesc!