| anonim_4396 a întrebat:

Unde se aflã sufletele copiilor nebotezati si ale celor avortati de cãtre pãrinti? Ce se mai poate face pentru sufletele lor?

Dupã cum spun unii Sfinti Pãrinti si cum ne învatã Sfânta Bisericã, sufletele copiilor morti nebotezati înainte sau dupã nastere, ca si ale celor avortati cu voie sau fãrã voie, nu pot intra în Rai, pentru cã nu au avut parte de Botez. Dar nu sunt nici în iad, cãci nu au fãcut pãcate. Sufletele lor se aflã într'un loc cu amurg, între luminã si întuneric, si asteaptã ceasul Judecãtii de Apoi, cînd vor sta la judecatã în fata lui Hristos împreunã cu pãrintii care i-au ucis. aveti curaj sa raspundeti in fata propriilor copii ce i-ati ucis? ce veti raspunde?

Răspuns Câştigător
cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Nu-ti vine a crede ca totusi lucrurile sunt mai complicate decat putem noi intelege? Eu cred ca riturile religioase au semnificatie simbolica. Si asta nu inseamna ca nu e posibil sa fie legate de energii pe care nu le constientizam. Botezul semnifica o spalare de pacate. Raiul inseamna armonie. Iadul inseamna nefericire. Cine nu s-a nascut nu poate muri. Cum o sa fie sau nu dupa moarte, "aflam" la momentul potrivit, acum nu ne trebuie sa stim asta, ci sa ne traim viata asa cum putem mai bine.
Fiecare curent religios sustine ca este cel corect, singurul drum, si asta implicit presupune ca celelalte sunt gresite. E greu de crezut. Fiecare intr-o discutie are perspectiva lui, corecta dupa judecata proprie, dar vezi ca religiile difera dupa zone geografice. Asa ca nu cred sa gandesti corect daca interpretezi grosier o metafora. E important pentru individ sa creada, sa se integreze si sa fie in armonie cu realitatea din jur - abordarea difera.
Daca era in sarcina noastra sa facem ceva pentru sufletele (eu sincer nici nu inteleg asa clar ce este sufletul asa cum inteleg ce este mana, piciorul, ochiul, si unde sunt granitele cu sinele, constiinta, forta care determina decizia) cred ca am fi stiut deja ce trebuie facut. Trebuie sa mancam, stim deja cum se face. Trebuie sa credem, putem vedea de ce si stim cum, pentru ca fara repere te ratacesti si nu are nimic sens. Dar daca iti pui intrebarea "unde sunt sufletele ratacite si ce putem face pentru ele" atunci cauta-le printre cei din jurul tau, ca n-o sa iti spuna nimeni aici unde trebuie sa mergi sa cauti sufletele copiilor avortati si cum sa le ajuti. E doar curiozitatea ta si probabil nu face decat sa te abata din drum.

8 răspunsuri:
| Rapunzell a răspuns:

Nu se stie sigur, pentru ca nu sunt fara de pacat. Un suflet nebotezat are pacatul stramosesc si nu poate scapa de el. Spun unii parinti ca aceste suflete sunt la mila lui Dumnezeu si ca nu sunt in iad, dar sunt in intuneric intr-un colt al Raiului. Si sunt suflete "oarbe", adica nu pot vedea lumina si maretia lui Dumnezeu. Isi vor petrece vesnicia in intuneric din cauza egoismului parintilor.

| Trinitas a răspuns:

Esti cea mai handicapata persoana de la Religie. Felicitari.

| AragorN88 a răspuns:

Nici eu nu sunt de acord cu avortul, dar sunt momente cand ar trebui lasat la decizia femeii daca vrea sa-l pastreze sau nu. Poate a fost violata, cine ar vrea sa creasca copilul facut de violator?

Judecata asta "dreapta" a lui Dumnezeu e cea mai mare tampenie posibila. Daca am aplica "judecata Lui" ar trebui ca unu care fura pentru ca nu are ce sa manance sa primeasca aceeasi pedeapsa cu unu care omoara pe cineva. Tot ce faci rau sa aiba aceeasi pedeapsa in ani la inchisoare.
Sau cumva iadul are nivele cu foc mediu sau mare?
Pedeapsa eterna pentru o viata limitata...

| Leocerba a răspuns:

Lasati,ma,oamenii sa gandeasca, sa apuce si ei sa simta! Ii tot purtati dintr-o sperietura in alta...ca pe mormoloci.
Invatati-i sa gandeasca singuri!
Ajutati-i sa afle de ce e important sa nu ucida,de ce sunt valorosi cand fac lucruri faine,nu le mai fluturati de mii de ani pe sub nas judecata si iadul! Nu cu amenintarea presupusului inevitabil faci lumea sa mearga bine si sa straluceasca!
Credeti,cumva,ca de-aia fac oamenii gesturi bune? numai si numai pentru a fi laudati la judecata sau de frica?!
Sa mor eu,ce parere proasta aveti despre oamenii din randul carora faceti parte.
Oamenii fac lucuri bune pentru ca pot, pentru ca au in ei sediul placerii binelui, sediul umanitatii consolatoare si pentru ca au demnitate, nu ca sa se puna bine cu Divinitatea si sa primeasca un loc in primul rand.
Amin si-un praz verde.

| anonim_4396 explică (pentru Leocerba):

Ce bine ar fi sa fie asa. Si, totusi, multi fac bine doar fiindca-i vede Doamne-Doamne.

| Leocerba a răspuns (pentru anonim_4396):

"Si, totusi, multi fac bine doar fiindca-i vede Bau-Bau". Un Doamne-Doamne la care omul se raporteaza pentru ca domina, supune, pedepseste, imparte frica se numeste, mai degraba, Bau-Bau.

| anonim_4396 explică (pentru Leocerba):

Frica e un stimulent puternic, care ne-a adus intr-un stadiu de neimaginat, daca ai macar o boaba de constiinta lucida.

| EvangelineDS a răspuns:

Apar la fenomene stranii