| Bors_Andrei_1985 a întrebat:

Unde se afla ingerul pazitor?
in subconstient, in constient sau inconstient?
exista sau nu inger pazitor?

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Cine ne vorbeste despre existenta ingerilor: stiinta sau Biblia? Daca Biblia, atunci sa mergem la Biblie. Ea ne vorbeste si despre ingerii rai si despre cei buni. Tot Biblia ne vorbeste si de modul cum interactioneza ei din lumea nevazuta in/cu lumea vazuta.
De la nastere si pana la moarte Dumnezeu ne ofera cate un inger pazitor fiecaruia dintre noi. El nu numai ca ne pazeste de ingerii rai, dar el asista si la faptele noastre bune(care sunt atat de putine) si la cele rele pe care le facem si la care ne gandim. El scrie un raport amanuntit al vietii noastre; de aceea la judecata ni se va pune in fata binele si raul pe care l-am facut. Ni se va pune in fata si binele pe care l-am fi putut face si nu l-am facut.
Apostolul Pavel spune despre ingerii buni: "Nu sunt oare toti duhuri slujitoare trimise sa indeplineasca o slujba pentru cei ce vor mosteni mantuirea?" (Evrei.1:14)
"Ba inca, cineva a facut undeva urmatoarea marturisire: "Ce este omul ca sa-Ti aduci aminte de el sau fiul omului, ca sa-l cercetezi?
L-ai facut pentru putina vreme mai prejos de ingeri, l-ai incununat cu slava si cu cinste, l-ai pus peste lucrarile mainilor Tale". (Evrei.2:7)
Ingerul pazitor, pentru ca este o fiinta libera ca si omul, se intristeaza si se bucura. Dar el nu se afla nici in constient nici in subconstient; nici in dreapta nici in stanga. El este peste tot. Cu toate acestea este gresim ca sa-i rostim rugaciuni sau sa ne inchinam inaintea lui. Inchinarea se cuvinte numai lui Dumnezeu; si numai Dumnezeu asculta rugaciunile noastre si le implineste. Este considerat pacat a ne ruga ingerilor sfinti. Noi nu putem decat sa-I cerem lui Dumnezeu ocrotirea Sa si sa-I multumim pentru ingerii Lui.
In vesnicia care va veni, cei mantuiti vor avea privilegiul sa stea fata in fata cu ingerul lor pazitor care i-a ocrotit toata viata. Ei vor vedea toate ocazile rele din care au fost scapati si se vor bucura.
Sa nu-i mai intristam pe ingerii nostri pazitori.

| Claudiu1905 a răspuns (pentru anonimg):

Dupa tine ingerul pazitor seamana mai mult a securist, nu-ti spune ca gresesti, doar noteaza cand gresesti ca sa te aiba la mana

| anonimg a răspuns (pentru Claudiu1905):

Asa pare; dar el nu face decat ce-I spune Dumnezeu sa faca. Ingerul pazitor este pus de Dumnezeu in slujba noastra. Noi trebuie sa ne bucuram si sa privim partea buna a lucrurilor. Oricum ar fi, este de datoria noastra ca sa avem un raport bun in cartile din ceruri.
Dar sa stii ca si ingerii ne constientizeaza cand gresim. Dupa cum ingerii rai profita de slabiciunea noastra pacatoasa si ne isipitesc sa facem raul, tot asa si ingerii buni vin in ajutorul nostru si ne indeamna ca sa nu facem raul. Dar ei nu poate sa intervina peste vointa noastra.
Se pune intrebarea: cum putem cunoaste atunci cand ingerii buni ne indeamna sa nu facem raul? Este o intrebare destul de delicata. Fiecare om -care a ajuns la varsta de a deosebi binele de rau- are cel putin o experienta de felul acesta. Noi oamenii nu suntem doar fiinte trupesti; ci suntem si fiinte spirituale. Asa am fost creati. Majoritatea oamenilor sunt preocupati doar de latura trupeasca, doar pe aceasta si-o dezvolta; pe cand ce-a spirituala, morala, este uitata aproape cu desavarsire. Cu cat pacatuim mai mult si cu cat stam mai departe de Dumnezeu, cu atat nu mai putem receptiona indemnurile ceresti, spirituale. Stii cum este: daca faci odata un rau, a doua oara iti este si mai usor sa-l faci; a treia oara si mai usor, s-a.m.d.
Avem cazul lui Ballam in Sfanta Scriptura. Acest profet al lui Dumnezeu a ajuns atat de corupt din pricina bogatiilor incat el nu a mai vazut ingerul care se pusese in mijlocul drumului care ducea spre pierzarea lui. Mai degraba ingerul a fost vazut de animalul pe care il calarea -o magarita. Caci Balaam era orbit din punct de vedere spiritual de bogatiile care i se pusesera inainte ca sa blesteme pe poporul lui Dumnezeu.

Poti citi cartea "Adevarul despre ingeri": https://egwwritings.org/? ref=ro_A%C3%8E.3¶=2025.2

| Bors_Andrei_1985 explică (pentru anonimg):

Multumesc de raspunsuri si de link

| anonimg a răspuns (pentru Bors_Andrei_1985):

Cu placere.

| HyperionMarcus a răspuns (pentru anonimg):

Îngerii nu apar doar în creștinism, deci cred că este greșit sa îți iei informații doar din Biblie...
Știință nu vorbește încă de îngeri, dar cei mai buni fizicieni cuantici vorbesc despre existența unei conștiințe supreme care controlează universul (un fel de Dumnezeu)

31 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Exista îngeri, dar nu spune ca fiecare are cate un înger păzitor.

| Mayhem666 a răspuns:

Se afla in stomac, cand i se face foame incepe sa tipe acolo, si de aceea iti scoate stomacul sunete ciudate cand iti e foame, ca ii e si lui foame si face galagie laughing
Am o noua teorie, si am si dovezi pentru asta, adica sunetele pe care le face stomacul laughing

| Bors_Andrei_1985 explică (pentru Mayhem666):

laughing inger ingerasul meu roaga ta la Dumnezeu pentru sufleţelul meu şi te roaga zi şi noapte pentru ceasul cel de moarte! Asta bunica m-a învatat happy

| Mayhem666 a răspuns (pentru Bors_Andrei_1985):

Suna creepy laughing

| Bors_Andrei_1985 explică (pentru Mayhem666):

laughing

| sublime89 a răspuns:

Sa crezi in ingerul pazitor e ca si cum ai crede in Mos Craciun.

| CPAElites a răspuns:

Pe umarul stang!

| Bors_Andrei_1985 explică (pentru CPAElites):

happy si daca ma pacalesti

| CPAElites a răspuns (pentru Bors_Andrei_1985):

Nu te pacalsesc rolling on the floor
Daca asa ne-a spus profesorul de religie in clasa a1a rolling on the floor

| GoldenZenith a răspuns:

Ingerul pazitor e ca un fel de companion invizibil. Il primesti la botez si iti este alaturi pe parcursul vietii si in cele 40 de zile dupa moarte. E pazitorul tau, prietenul tau neobosit. Datorita lui noi suntem in siguranta in multe din momentele urate ale vietii si se roaga lui Dumnezeu pentru tine. Cu cat pacatuiesti mai mult cu atat il indepartezi si il intristezi. El tine contul tuturor faptelor tale bune si te apara de diavoli in momentul mortii. Ingerul pazitor e ca un fel de "cel mai bun prieten pe viata" la propriu happy

| syd2 a răspuns:

De ce sa-i intrebi pe altii astfel de intrebari, parerea ta e importanta pentru tine, nu parerea altora, ca daca te iei dupa astia de aici, ajungi un complexat.

| Bors_Andrei_1985 explică (pentru syd2):

Pai care parere ca nu am nici o parere, voiam sa ascult parerea altora atat. stau bine psihic vorbind happy multumesc de raspuns

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nope, nu exista. tu te ajuti singur

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Casa foster pentru prieteni imaginari a ajuns pe TPU.

| anonimg a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu am vorbit din ce cunosc. Si daca as spune din povesti tu tot nu ai procedat corect. Am vorbit din domeniul pe care il cunosc. Iar ce am spus nu este nimeni obligat sa creada.
Este ca si profesorul de biologie(care spunem acum prin exemplu ca este ateu) si cel de religie. Nu se baga unul peste materia celuilalt. Fiecare isi face datoria; fiecare este platit pentru cercetarile lui. Asa si eu; cu diferenta ca eu nu sunt platit. happy

PS: nu m-am suparat deloc; doar ti-am explicat cum vad eu lucrurile.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonimg):

Ce treaba am eu cu tine? Canta la alta masa.

| Ramina a răspuns:

In povestile de adormit copiii.

| Ɗєℓυѕιση a răspuns:

Nu exista, decat in povestile de copii mici.

| Happy33 a răspuns:

Da,exista. Trebuie sa crezi in el si sa te rogi. Fiecare avem un inger care ne pazeste. Chiar daca ni se mai intampla si lucruri rele nu inseamna ca nu exista. Toti suntem pusi la incercari si intampinam dificultati in viata. Crezi in continuare!

| AntonCostel a răspuns:

Nici gand

| PaulaAndreea12 a răspuns:

Salut.Normal ca exista...si se afla in subconstient! Mai intai de toate, trebuie sa ne amintim ca avem inger pazitor, sa ne intoarcem cu mintea si cu inima catre el si in cursul obisnuit al vietii noastre, iar cu atat mai mult cand avem parte de tulburari. Daca nu avem o astfel de intoarcere, inseamna ca ingerul n-are cum sa ne bage mintile in cap. Atunci cand cineva se duce in mlastina sau in prapastie astupandu-si urechile si inchizandu-si ochii, ce sa-i faci si cum sa-l ajuti? Sa tipi? Are urechile inchise. Sa-i faci vreun semn ca sa-i arati primejdia? Are ochii inchisi. O sa zici: "Sa-l ia de mana si sa-l opreasca ori sa il duca pe calea dreapta". Pai ingerul e gata sa faca asta, cauta mana ta ca sa o ia si sa te indrume - dar ai mana de care sa te ia? Doar nu de mana trupeasca te va lua (macar ca se intampla si asta in cazuri deosebite), ci de mana sufleteasca, pentru ca el este netrupesc - iar mana sufleteasca este puterea lucratoare indreptata spre mantuire si ravnitoare de mantuire. Cand in sufletul tau se afla aceasta ravna, ingerul Domnului te va lua negresit de ea si te va calauzi - dar daca nu, de unde sa te apuce? Nu are loc prin care sa faca atingere cu tine, pentru ca el insusi se numara printre duhurile ce sunt trimise doar pentru cei ce vor sa mosteneasca mantuirea.

| PaulaAndreea12 a răspuns:

Normal ca exista.Mai intai de toate, trebuie sa ne amintim ca avem inger pazitor, sa ne intoarcem cu mintea si cu inima catre el si in cursul obisnuit al vietii noastre, iar cu atat mai mult cand avem parte de tulburari. Daca nu avem o astfel de intoarcere, inseamna ca ingerul n-are cum sa ne bage mintile in cap. Atunci cand cineva se duce in mlastina sau in prapastie astupandu-si urechile si inchizandu-si ochii, ce sa-i faci si cum sa-l ajuti? Sa tipi? Are urechile inchise. Sa-i faci vreun semn ca sa-i arati primejdia? Are ochii inchisi. O sa zici: "Sa-l ia de mana si sa-l opreasca ori sa il duca pe calea dreapta". Pai ingerul e gata sa faca asta, cauta mana ta ca sa o ia si sa te indrume - dar ai mana de care sa te ia? Doar nu de mana trupeasca te va lua (macar ca se intampla si asta in cazuri deosebite), ci de mana sufleteasca, pentru ca el este netrupesc - iar mana sufleteasca este puterea lucratoare indreptata spre mantuire si ravnitoare de mantuire. Cand in sufletul tau se afla aceasta ravna, ingerul Domnului te va lua negresit de ea si te va calauzi - dar daca nu, de unde sa te apuce? Nu are loc prin care sa faca atingere cu tine, pentru ca el insusi se numara printre duhurile ce sunt trimise doar pentru cei ce vor sa mosteneasca mantuirea.