| Vernusio a întrebat:

Unde se duc sinucigasii? De ce s-ar duce in iad daca ei deja au trait iadul pe pamant si au simtit moartea ca pe o eliberare? Credeti ca e corect ca un sinucigas sa sufere de 2 ori?

6 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Sinucigasii sunt criminali care fac o crima fara sa-si ceara iertare pentru aceasta. Din nefericire dpdv crestin acestia se condamna singuri la Moarte Vesnica.

| danay72 a răspuns:

Merg în pământ și nu mai stiu nimic. Nu se duc in iad. În Biblie, iadul se refera la moarte, nu chin veșnic. Apocalipsa21:8.

| oprescudorin11 a răspuns:

Nu conteaza unde se duc sinucigasii!
Problema este ca acel om care-si ia viata, calca o porunca, cea mai importanta.
Daca te-ai nascut, trebuie sa traiesti cat ti se permite(desigur).
Mi se pare absurda, sinuciderea! In loc de asta poti ajuta un om, poti starpi o mizerie: de asta ti-a fost data viata!
Ai un milion de posibilitati si tu alegi cea mai mizerabila si lasa solutie?
Nici nu mai pot comenta!
Nu exista nici un necaz! Toate le creem in mintea noastra, intr-un moment!
Ce ineptie! Mai bine distrug un IMPERIU decat sa ma sinucid!

| FoxyM a răspuns:

Salutare! Suferinta din această lume nu se compara cu cea din lumea cealaltă! Indiferent de fapta, toti cei ce nu mai au suflare, acestia "locuiesc" intr-un fel de purgatoriu care in religia ortodoxă nu exista, insa sa nu-l numim asa ci doar "spatiu"...nimeni nu ajunge in rai sau iad pana la judecata viitoare...Nimeni nu a fost judecat in nicio lume, si viata aceasta ori cat de rea ar fi, nu am putea numi-o iad! Meriti"a doua sansa"

| citrixma a răspuns:

Pai de ce gândești așa? în primul rând nu poți ști sigur dacă se duce undeva sau nu. dar îți spun spre bucuruia ta un lucru este cert se duce în pământ...

| keeldaho a răspuns:

Depinde de metoda. Multi ajung cu fata in pamant.