| Oleg20 a întrebat:

Unde sunt morţii? Ce se întîmplă cu noi cînd murim?

Răspuns Câştigător
| Ozanaf a răspuns:

CE SE ÎNTÂMPLĂ ÎN REALITATE CU NOI LA MOARTE?
Pentru Dumnezeu, Cel care a creat creierul, acest lucru nu este un mister. El cunoaşte adevărul, iar în Cuvântul său, Biblia, ne spune care este starea morţilor. Învăţătura biblică este clară: La moarte, omul încetează să existe. Moartea este opusul vieţii. Morţii nu văd, nu aud şi nu gândesc. Nimic din noi nu supravieţuieşte morţii corpului. Noi nu avem un suflet sau un spirit nemuritor.
După ce a spus că cei vii ştiu că vor muri, Solomon a adăugat: „Cei morţi nu ştiu nimic". Apoi, Solomon a explicat acest adevăr fundamental spunând că morţii nu pot nici să iubească, nici să urască, şi că în mormânt „nu este nici lucrare, nici plan, nici cunoştinţă, nici înţelepciune" (Eclesiastul 9:5, 6,  10). În mod asemănător, în Psalmul 146:4 se spune că atunci când un om moare „îi pier şi planurile". Suntem muritori şi odată cu moartea corpului nostru încetăm să existăm. Viaţa noastră este ca flacăra unei lumânări: când se stinge, încetează să existe — nu merge într-un alt loc.

19 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

2-3 zile: Descompunerea începe cu abdomenul. Corpul începe să se umfle datorită gazelor formate de bacteriile de putrefacție.
3-4 zile: Degradarea continuă, vasele de sânge încep să se decoloreze.
5-6 zile: Abdomenul se umflă și mai mult, apar vezici pe piele.
2 săptămâni: Abdomenul devine foarte tare și umflat.
3 săptămâni: Țesuturile devin moi, organele și cavitățile plesnesc, unghiile cad.
4 săptămâni: Țesuturile moi încep să aibă consistență lichidă. Fața devine de nerecunoscut.

| Filip23 a răspuns:

Singurul semn de viata care mai ramane sunt florile de la mormant si bondarii care le bazaie.
Daca nu ramane dupa noi vreun copil crestin, poate macar vreun cuvant bun ramas in inima cuiva.
Iar despre suflet, cine este interesat stie unde sa caute.

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

"Unde sunt morţii?' - in cimitir.

| RAY a răspuns (pentru мιнαɛℓα36):

Ei cred ca daca cred in viata vesnica vor avea parte de ea, ce tare daca nu accepti realitatea se intampla diferit cica, cu toti vom muri indiferent de cea ce credem, sal miha

| milan9 a răspuns:

După VIAŢA BIOLOGICĂ, într-adevăr SUFLETELE îşi vor continua existenţa în VEŞNICIE, pentru că "Dumnezeu A PUS ÎN INIMA LOR (ale oamenilor) şi VEŞNICIA!" Ecclesiast 3, 11:

"Şi a murit săracul (Lazar) şi a fost dus de către îngeri în sânul lui Avraam." - Luca16, 22;

"Şi ca pulberea să se întoarcă în pământ cum a fost, iar sufletul să se întoarcă la Dumnezeu, Care l-a dat." Ecclesiast 12, 7

„Toate le-a făcut Dumnezeu frumoase şi la timpul lor; El A PUS ÎN INIMA LOR (a tuturor) şi VEŞNICIA, dar fără ca omul să poată înţelege lucrarea pe care o face Dumnezeu, de la început până la sfârşit."- Ecc. 3, 11

"Sunt strâns din două părţi: aş dori să mă mut şi să fiu cu Hristos, deoarece asta ar fi cu mult mai bine. Dar pentru voi este mai necesar să rămân în trup" (Filipeni 1, 23-24)., etc...
Dacă existenţa lui Pavel alături de Hrisos în viaţa de dincolo, ar fi mult mai bună rezultă de aici că este o existenţă CONŞTIENTĂ în care sufletul nu dispare pur şi simplu.

"Nu vă temeţi de cei ce ucid trupul şi după aceea nu vă mai pot face nimic. Am să vă spun de cine să vă temeţi: temeţi-vă de Acela care după ce a ucis, are puterea să arunce în gheenă; da, vă spun, de Acesta să vă temeţi" Luca 12, 4

"Si precum este randuit oamenilor, o data sa moara, iar dupa aceea sa fie judecata (pentru suflet)" (Evrei 9, 27).

"Toţi trebuie să ne înfăţişăm înaintea scaunului de judecată, pentru ca fiecare să-şi primească răsplata după binele sau răul pe care-l va fi făcut pe când trăia în trup (se are in vedere aici doar sufletul)" (II Corinteni 5, 10

"Ci eu, deşi departe CU TRUPUL, însă de faţă CU DUHUL, am şi judecat, ca şi cum aş fi de faţă, pe cel ce a făcut una ca aceasta:" I Corinteni 5, 3

" Să daţi pe unul ca acesta satanei, spre pieirea TRUPULUI, ca DUHUL să se mântuiască în ziua Domnului Iisus." I Corinteni 5, 5

" Şi este împărţire: şi femeia nemăritată şi fecioara poartă de grijă de cele ale Domnului, ca să fie sfântă ŞI CU TRUPUL şi cu DUHUL." - Corinteni 7, 34, etc...

| Oleg20 explică (pentru milan9):

Te-ai lăsat dus de val.

| Jardelin a răspuns (pentru Oleg20):

De ce s-a lasat dus de val? Trupul moare, dar sufletul e vesnic.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Din pamant suntem si in pamant vom merge

| PedoBarbie a răspuns:

În coştiug. Nimeni nu ştie.

| ViseleSmulgGratii a răspuns:

Parerea mea?
Ceva asemanator starii de meditatie. Devii pasiv din toate punctele de vedere si iei parte la constiinta universala, atingi omniprezenta transformandu-te in divinitate.

Ideea este sugerata si in Biblie, intr-un mod mai subtil:
Noi suntem chipul si asemanarea lui Dumnezeu(a universului).

Chipul pentru ca semanam cu el, suntem facuti din acelasi aluat, si asemanarea pentru ca putem deveni universul(dupa moarte).

Da' acu', faza-i ca nimeni n-a vorbit cu mortu'.

| Yamaha123 a răspuns:

Pai nu stie nimeni!
P.S(La cimitir)

| Andrei258 a răspuns:

Doamne ajuta,

Biserica Ortodoxa acorda o importanta aparte cultului celor adormiti prin acele Slujbe SPECIALE numite parastase dupa trecerea dupa adormire sufletul 3 zile umbla peste tot prin toate locurile unde a calatorit omul cat a fost in vaiat iar seara vine langa trup si se asaza deasupra gurii la 3 zile sufletul isi i a ramas bun sarutan trupul care merge in pamant sa se dea firii celei zidite de Creeator dupa inhumare sufletul merge imediat la judecata particulara unde va fi judecat dupa faptele savarsite pana la 6 saptamani sufletul sta 5 saptamani in iad si 1 saptamana in rai dupa care i sa stabileste destinul in functie de fapte o saptamana cat sta in rai daca are mai putine fapte bune sta in stanga fiin considerat capra iar daca are mai multe fapte bune sta in dreapta find considerat oaie.

Oseara si o saptamana binecuvantata sa aveti

| Netrider a răspuns:

Conform religiei crestine dupa ce mori de duci in iad sau in rai.
din perspectiva altor curente spirituale, dupa ce mori te duci intr-un plan astral ce corespunde nivelului tau de evolutie spirituala. daca ai fost o fiinta rea te duci intr-un plan astral inferior (iad) iar daca ai fost fiinta buna te duci intr-un plan astral superior (rai).
aici sunt foarte multe de spus.

http://www.almeea.com/......carnarile/

| Lisa01 a răspuns:

Buna intrebare... vrei sa zici ca ce se intampla cu noi nu? pai asta nu se stie...inca nu a fost cineva sa rasp concret la asta.

| denyemy a răspuns:

La cimitir, putrezesc.

| godge a răspuns:

Unde sa fie? In pamant

| EnTuZiAsM a răspuns:

Morti: la cimitir, in mormant
cu noi cand dam coltul : ne ducem in "ceruri"

| SmartBoy123 a răspuns:

Pai cred ca la cimitir, dar de ce nu ii intrebipe ei?happy