| Dumnezău a întrebat:

"Unul se mandreste,cu cat e el de ateu
Si dispretuieste pe oricine crede-n Dumnezeu
Altul face urat sa te faca sa crezi
Ar fi in stare sa ti-l bage pe gat ca sa-l urmezi." (Marius Craciun)

Prin ce "tertipuri" subconstinte ne putem situa in asa fel,incat sa nu apartinem de niciuna din cele doua categorii mai sus-mentionate? Exista pericolul constant ca,fiind atei sau credinciosi,sa picam,cateodata, in extrema corespunzatoare fiecarei dogme?

31 răspunsuri:
| Shaoran a răspuns:

Y2k se refera la atei activisti si la sectari (care vin pe la usi, urla prin piete, mazgalesc prin autobuz cu "Pocaiti-va", etc.)
Deci, ortodoxia in toata spiritualitatea ei, cale pe care de altfel si el a ales-o.

| IMC90 a răspuns:

Da, normal ca exista. Religia este ca si politica, un subiect pentru oamenii mediocrii (teme care se discuta in mod normal la o cinzeaca). Evident ca, incercand sa-si apere punctul de vedere fiecare va cadea intr-o extrema.
Oamenii inteligenti au preocupari mai serioase (cum ar fi munca de exemplu, sau scoala)

| IMC90 a răspuns (pentru IMC90):

Prin politica, m-am referit strict la cocina de la noi, nu la politica externa. Aia poate fi chiar interesanta (atata vreme cat se studiaza INDIVIDUAL)

| 4b a răspuns:

Exista aceasta tentatie de-a cadea prada extremei, insa trebuie sa fii mai puternic...

| Duucu a răspuns:

Marius Craciun? Eu am auzit versurile intr-o piesa de-al lui Cedry2k,in fine, nu conteaza asta. Oare Deismul este "calea"?

| chazz a răspuns (pentru Duucu):

Marius Craciun=Cedry2k se vede ce fan adevarat esti happy

| Dumnezău explică (pentru Duucu):

Marius Craciun chiar e Cedrea.Versurile sunt de pe, zic eu, singura melodie care rupe norii de pe albumul lui de retragere,"Identitate", care n-ai cum sa n-o asculti cu placere.Deismul imi pare mai mult o cale care pune pe primul loc confortul, o gaura neagra in aflarea unui raspuns cu adevarat pertinent la problema.Or fi ales calea Voltair si Abe Lincoln, dar ofera la fel de mult confort si ceata, totodata, ca agnosticismul.Incompleta,dac-ar fi sa ma intrebi pe mine.

| Duucu a răspuns (pentru Dumnezău):

Ai dreptate... dar decat ateist si sa existe, sau crestin si de fapt sa fie musulmna, budist etc... mai bine deist, sau teist.

| Duucu a răspuns (pentru chazz):

Am zis ca sunt fan?

Răspuns utilizator avertizat
| Dumnezău explică (pentru wdexwjmwd):

Nu.As fi putut oarecum sa ajung, nu era bai ca veneam rupt acasa - e ceva distanta totusi - dar Cedry2k nu e omul cu care sa merg la incredere,in ce priveste rap-ul.Un Nwanda,un Del,cu astia, da, as merge cu ochii inchisi pentru ca stiu ce pun ei pe masa.M-as duce la concertul de la Iasi, mai ales ca am si ceva treaba acolo peste cateva saptamani, doar sa stiu cand vine acolo.Repet,m-as duce doar pentru "Extreme" care e una din cele mai bune piese ale lui, care s-a nimerit sa fie si prima de pe album pe care am ascultat-o."Antinevralgic" am bagat-o dupa, si nu m-a impresionat cu nimic.Albumul tot il cumpar, am totusi parte de tehnica superioara de la Cedry2k,desi conceptual, n-a venit cu absolut nimic nou, poate doar ceva mai multa frustrare.Nu-l acuz "ca e plicticos pentru ca rimeaza despre Hristos", dar tare voiam sa-l vad diversificat, mai ales ca-mi facusem sperante si dupa ce "prevedea" conu' GenOm. laughing

Am si eu un pariu, poate trece GenOm p-aici. Cedry2k tot nu se retrage definitiv nici acum.Mai revine odata, ca Jordan, ca sa-si solidifice pozitia in Panteon, in maxim doi ani.Pacat ca nu vine si la Bacau. Daca il prindeam acolo, 101% eram la concert, ca tot are recomandari bune.

| GsvMcmxc a răspuns (pentru Dumnezău):

Asculta ''Cedry2k,, cand nu rima despre ''Dumnezeu. pe albumele ''Alchimia Veninului,, ''Poezie Balistica,, si ''Cuvinte ce Vindeca,,. Dupa a inceput sa rimeze despre Dumnezeu pe albumul ''Clipa Schimbarii,, si ''Identitate,,.Un Nwanda, un Del, cu astia, da, as merge cu ochii inchisi pentru ca stiu ce pun ei pe masa.Albumul lui Nwanda ''Balanta,, ii foarte slab cu vreo 4 piese mai mult decat comerciale in genul lui Guess Who.Doc si Deliric 1 in doi anii o sa fie ca Puya si Guess Who si o sa vezi asta cu ochii tai cat de curand.Asculta pe Doc si Deliric pe mizeria aia de piesa ''Sar catele,, unde si-au batut joc de prorpria lor imagine.Mi dor de vechiul L Doc si Deliric1 cand erau la inceput de cariera in C.T.C.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru Dumnezău):

Așa zic și eu, că revine în 2-3 ani. Să vedem cât de ascultat va mai fi atunci și cu ce filme vine, că vor exista destule schimbări în rapul românesc, în următorii ani. În fine, nici el nu știe, d-apoi noi.

| anonim_4396 a răspuns (pentru GsvMcmxc):

4 piese mai mult decât comerciale, meamă, mă-ntreb de unde le scoateți... Albumul e slab, dar tot mă tuf în conservatorismul vostru.

| Mădă0611 a răspuns:

Daca vrei sa crezi in ceva, e dreptul tau, lasa-i si pe altii sa creada in ce vor. Daca vrei sa fii liber, respecta libertatea celuilalt.

Constitutia Romaniei, republicata in 2003.
"Art.29 - Libertatea constiintei
(1) Libertatea gandirii si a opiniilor, precum si libertatea credintelor religioase nu pot fi ingradite sub nici o forma. Nimeni nu poate fi constrans sa adopte o opinie ori sa adere la o credinta religioasa, contrare convingerilor sale.
(2) Libertatea constiintei este garantata; ea trebuie sa se manifeste in spirit de toleranta si de respect reciproc.
Cred ca unii ar avea nevoie de traducere: "Am dreptul si obligatia morala sa impartasesc credinta in Inorogul invizibil roz" happy

| 4b a răspuns (pentru Mădă0611):

Bine ca adusasi constitutia ca altfel nu te credeam laughingwinking

| Mădă0611 a răspuns (pentru 4b):

Normal. Poti sa zici si o prostie, daca stii cum s-o scrii, e gata, ai convins lumea b-). Dar aici nu e prostie, doar ca ma tot repet cu "tine-ti viciul pentru tine" ca fara ceva "oficial" cred ca lumea nu intelege.

| 4b a răspuns (pentru Mădă0611):

Trebuie sa vorbesti pe limba fiecaruialaughing mno las nu te stresa ca mor neuronii...

| Mădă0611 a răspuns (pentru 4b):

Eu sunt relax, altfel nu m-ai vedea pe TPU. Stiu ca la faza cu Inorogul invizibil roz ai simtit ca iti atac "fratii", nu inteleg de ce, pentru ca din cate observ, tu stii ca nu ai acel drep si acea obligatie. thinking Sau poate eviti stresul din cauze cunoscute. Ma rog, sanatate, vorba ta.

| 4b a răspuns (pentru Mădă0611):

laughingnu zici rau...

| martzian a răspuns (pentru Mădă0611):

"Daca vrei sa crezi in ceva, e dreptul tau, lasa-i si pe altii sa creada in ce vor. Daca vrei sa fii liber, respecta libertatea celuilalt." - In cazul asta esti la categoria nepotrivita... happy

| Mădă0611 a răspuns (pentru martzian):

Oricare categorie ar fi, e cea potrivita, daca e religie, nu inseamna ca acele drepturi se evapora. Parca ne intelesesem, tacit, ca nu ne mai observam unul pe celalalt. Eu asa tin minte, dar daca tu stai prost cu memoria, uita-te peste raspunsurile mele si ale tale, sa vezi cine cere dovezi, cine vine cu dreptul si obligatia morala sa impartaseasca ce stie. smug Eu nu. Daca ai rabdare si gasesti exemplul cu tigarile, sper sa-l intelegi. Ceaules! wave
Uneori uit, dar niciodata nu iert, aminteste-mi doar.

| martzian a răspuns (pentru Mădă0611):

Esti a doua persoana careia ii spun pe ziua de azi: adevarul doare. Din pacate si minciuna, motiv pentru care intervin atunci cand aruncati cu mizerii. Iar acum chiar te-ai contrazis - nu imi spune ca dintr-un nemarginit respect pentru cei ce cred diferit fata de tine esti pe o categorie unde se poarta discutii pe teme religioase. Iar misto-urile sunt tot din acelasi motiv... happy

| martzian a răspuns (pentru Mădă0611):

Oricum, iti voi respecta dorinta.

| WhatheWow a răspuns:

Coaneee, era sa te confund cu un troll daca nu-ti citeam si interventiile ulterioare! laughing
Nu-l cunosc pe " Mos Craciun" asta si nici cu ce se ocupa cu toate ca nu sint departe de rapp in general dar banuiesc ca citatul era doar sa vina in sprijinul intrebarii.
Parerea mea e ca nu putem vorbi de ateism ca fiind o dogma, comparativ cu religiile care, sint categoric; ateu esti sau nu in functie de credinta ta in zeitati sau divinitate. Simplu si fara instrumente care sa sprijine aceasta convingere. E adevarat ca sint atei care merg cu ideile lor, dincolo de toleranta alunecind pe abrupta panta a fanatismului dar e mult diferita de cea a fanatismului religios unde in loc de panta avem o prapastie, ca cei care cad in aceasta prapastie sint in stare de fapte mult mai odioase in a-si impune credinta sau a o demonstra decit unul din cealalta tabara.
Si, asa cum stim din istorie ca toate controversele au margini, adica extreme si ca intotdeauna unii se intind pina la ele, nu cred ca foarte curind, ceva sau cineva reuseste sa schimbe cu ceva aceasta stare decit doar sa micsoreze putin numarul victimelor colaterale.

| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Pentru mine nu este valabila aceasta afirmatie.
Ce ne face sa recurgem la astfel de "tertipuri"? Fiecare persoana are o farama de orgoliu si trufie si nu prea esti dispus sa renunti chiar asa usor la propria perspectiva.Dar asta tine de psihicul fiecaruia... unii isi dau seama ca ceea ce fac nu este corect dar actioneaza in ciuda faptului ca sunt perfect constienti...
Cand vom atinge limitele ratiunii,poate atunci vom ramane balansati, echilibrati, si nu vom cadea in laptele altuia.
Bagand pe gat propriile-ti "ideologii perfecte" risti sa te minti pe tine insuti, creand astfel o pseudo-verosimilitate nejustificata in totalitate de tine, nestiind de fapt ce este realitatea.

| 1libercugetator1 a răspuns:

False versuri sincer,in primul rand inca nu am vreun ateu sa se mandreasca cu ateismul sau, in al dolea rand eu unu nu dispretuiesc pe nimeni doar pentru ca e crestin,invers ma dispretuiesc multi crestini ca sunt ateu

ateismul nu este anti religie,credinta,teism,este doar lipsa credintei fata de zeii sa fie clar, in versurile alea regasim anti-teisti care pot fi deisti, agnostici, panteisti

dar de ce sa nu apartinem cele 2 categorii?

e clar ca nu exista nici un creator, nu apar zeii din nimic ce naiba asta o intelege oricine care nu-i ipocrit, si nu creaza universul din nimic

un om care e ateu 100%, nu agnostic nu cred ca va cadea sa creada in creatori de nici un fel

| Qinz a răspuns:

Sa crezi intr-un zeu care a facut totul apoi te-a lasat sa faci ce vrei fara sa ai vreo resbonsabilitate fata de el asta ar fi mijlocul dintre Dumnezeu si un ateu.
Normal ca exista, uni sunt extremisti religiosi care sunt mai fanatici, alti extremisti ateici care deja il insulta pe Dumnezeu, si ii deranjeaza sa vb despre el.

| OmulĂla a răspuns:

Greșeala decisivă care duce la categoriile menționate de Cedrea e ignoranța. În ambele cazuri. Dacă stai să analizezi, realizezi faptul că atât ateismul, cât și teismul se rezumă, în esență, la caracterul individului. Poți, pur și simplu, să privești ideea diferit, fapt care nu denotă nici intelect redus, nici penibilitate. Totul se spulberă când devii atât de convins de felul în care abordezi tu problema, încât nu accepți și nu suporți măcar să ți se sugereze să mai schimbi ocheanul.
Pericolul de care zici tu îi pândește și îi acaparează inevitabil pe cei care au pornit de la idei preconcepute și nu au reușit vreodată să privească din ansamblu. Niciodată, dar niciodată alunecarea într-una dintre extreme nu va reprezenta o primejdie pentru cel ce a înțeles de unde a pornit și ce șade în spatele bănuielilor lui.

| GsvMcmxc a răspuns:

Mare om Marius Craciun(''Cedry2k,,).Am avut ocazia sa il cunosc personal si sa vorbesc 30 de minute cu el in Timisoara. Este artistul meu preferat din industria muzicala. Cedry2k face arta, insa foarte putini inteleg mesajul pe care il transmite prin muzica lui.Ascultati albumele ''Alchimia Veninului,,, ''Poezie Balistica,, si ''Cuvinte ce Vindeca,, daca vreti sa ascultati muzica de calitate si dupa dati-va cu parerea despre ''Cedry2k,,.Pe albumul ''Identitate,, in melodia ''Antinevralgic,, precizeaza clar in versuri:''Am alt scop decat sa spal pe cap ascultatorii, o lume de binefactorii si cautatori de adevar
Am alte credinte decat ca ajung in Rai cu liftul
Am alte preferinte decat banii, ovatii, titluri,,
Am toate albumele lui in original la colectie, si ii omul care il respect cel mai mult din industria muzicala. Cedry2k niciodata nu a dezamagit la capitolul muzica.