| navarre a întrebat:

Urmariti cum se facea,, justitie divina"prin torturi asupra ipoteticilor,, eretici"!
http://www.youtube.com/watch?v=xgL6FudITFI
Apreciati libertatea de gandire, evitati prozelitismul!

11 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Chiar cei care nu doreau sa imbratiseze credinta catolica erau torturati.Probabil ca si eu eram una dintre ei daca traiam in acele vremuri.

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru navarre):

Eu sunt neoprotestanta.Ei erau considerati eretici pentru ca nu doreau sa renunte la credinta lor.

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru navarre):

Bine,dar eu ti-am raspuns din perspectiva mea.

Răspuns utilizator avertizat
| shadovv a răspuns:

1. Toate acele torturi erau rezultatul Bisericii catolice, institutie cu care ortodoxia nu are nici o legatura in afara de radacina comuna (desii ortodoxia este trunchiul, catolicismul este o ramura uscata). Biserica catolica este materialista. De fapt ea era (probabil inca este) mai mult o putere politica decat o religie.
2. Este o ineptie sa ataci religia cu acest argument! Crestinii au fost prigoniti pe o durata de timp imensa comparativ cu secolele tarzii ale evului mediu.

Răspuns utilizator avertizat
| shadovv a răspuns (pentru navarre):

Marea schisma a avut loc in 1054. Toate exemplele tale nu sunt chiar ale Bisericii Ortodoxe. Tine minte si ca existau multi eretici ce se dadeau credinciosi... lucru ce inca mai exista.

Răspuns utilizator avertizat