| anonim_4396 a întrebat:

Va intreb asa din curiozitate...Cati dintre voi credeti in Domnul si aveti frica de Dumnezeu?

42 răspunsuri:
| FucktheSystem a răspuns:

Sunt eu singura care observÄ

| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Eu nu cred in existenta lui si nici a lui Satan sau a oricarui alt zeu.
(mai usor cu voturile,, stupid'' sau,, nefolositor'')

| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

@sandra2012
De ce sa iti fie frica de D-zeu cand il iubesti (si el te iubeste[sau asa se spune])
@Mihaidavidoglu1954 si@ RoZanutza etc.
Intrebare pentru voi: De ce?
@fumaretul
Daca te paraseste ce?
Oricum, in opinia mea(sublinieaz,,in opinia mea), trebuie sa crezi doar in fortele propii.
Acum o sa vina propozitia :,,Ba nu, Dumnezeu ne ajuta, Dumnezu e bun''.
Ne ajuta.
Cum?
Ne plateste facturile?
Ne da de manacare?
Spiritual? Crede-ma, ne descurcam si fara etc.
Se vede cata religie stii spunad :,, Dumnezeu si fiul sau Iisus impreuna cu Duhul sfant...''
Daca nu stia Dumnezeu e format din trei personalitati : Tatal, Fiul si Duhul Sfant.

| MMihai a răspuns:

CreÈ

| MMihai a răspuns:

Eu am dat un cu totul alt răspuns, nu am idee cum de a apărut ciudățenia aia.
Eu cred în Dumnezeu.
Am explicat că eu cred că omul, ca mică divinitate, trebuie să îl aibă ca model pe Dumnezeu despre care postulăm că este perfect și ireproșabil.

| MMihai a răspuns:

De asemenea în cadrul aceluiași răspuns am făcut și o bășcălie teribilă despre Dumnezeul cu comportament de handicapat mintal al Dumnezeului Creștinilor și Mozaicilor, și de aceia răspunsul a fost schimbat și a ieșit prostia aia.

| MMihai a răspuns:

Într-o religie pentru oameni normali la cap, ( nu este cazul religiei creștine sau mozaice cu Vechiul Testament, cu dumnezeul gelos, cu hachițe și comportament demențial vezi Exodul== el împietrește inima lui Faraon și atunci tot el aruncă plăgi fără fundamentare logică, asupra țării lui Faraon, deci comportamentul lui Dumnezeu din Exodul este de dement! Și în alte părți din Vechiul Testament, are un comportament de ființă nezdravănă la cap și în capitolul Exodul el, Dumnezeu îi îndeamnă pe evrei să fure de la egipteni, deci era ultimul lucru pe care ar fi trebuit să îl facă un Dumnezeu și anume să instige la infracțiune. Vezi Biblia traducere Cornilescu :
http://www.ebible.ro/
http://biblia.resursecrestine.ro/citeste
http://biblia.resursecrestine.ro/citeste/exodul
http://www.voxdeibaptist.org/BIBLIA/
http://ro.wikipedia.org/wiki/List%C4%83_de_traduc%C4%83tori_ai_Bibliei )
Omului nu trebuie să îi fie frică, în mod firesc de Dumnezeu iar Dumnezeu nu trebuie înțeles ca un „Bau, Bau "pentru adulți!
În Biblia Cornilescu la Evanghelia după Ioan la început apare un text clar :
Ioan 1
1. La inceput era Cuvantul, si Cuvantul era cu Dumnezeu, si Cuvantul era Dumnezeu.
2. El era la inceput cu Dumnezeu.
3. Toate lucrurile au fost facute prin El; si nimic din ce a fost facut, n-a fost facut fara El.
4. In El era viata, si viata era lumina oamenilor.
5. Lumina lumineaza in intuneric, si intunericul n-a biruit-o.
6. A venit un om trimis de Dumnezeu: numele lui era Ioan.
7. El a venit ca martor, ca sa marturiseasca despre Lumina, pentru ca toti sa creada prin el.
8. Nu era el Lumina, ci el a venit ca sa marturiseasca despre Lumina.
9. Lumina aceasta era adevarata Lumina, care lumineaza pe orice om, venind in lume.
10. El era in lume, si lumea a fost facuta prin El, dar lumea nu L-a cunoscut.
11. A venit la ai Sai, si ai Sai nu L-au primit.
iar aici apare :
http://biblia.resursecrestine.ro/citeste/ioan
Capitolul 1
Întruparea Cuvântului.
1La început era Cuvântul, şi Cuvântul era cu Dumnezeu, şi Cuvântul era Dumnezeu.
Prov 8.22; Col 1.17; 1Ioan 1.1; Apoc 1.2; Apoc 19.13; Prov 8.30; Ioan 17.5; 1Ioan 1.2; Filip 2.6; 1Ioan 5.7; Gen 1.1;
2El era la început cu Dumnezeu.
Ps 33.6; Ioan 1.10; Efes 3.9; Col 1.16; Evr 1.2; Apoc 4.11;
3Toate lucrurile au fost făcute prin El; şi nimic din ce a fost făcut, n-a fost făcut fără El.
4În El era viaţa, şi viaţa era lumina oamenilor.
Ioan 5.26; 1Ioan 5.11; Ioan 8.12; Ioan 9.5; Ioan 12.35-46;
5Lumina luminează în întuneric, şi întunericul n-a biruit-o.

Spre diferență de textul nou, din care nu înțelegi nimic, dacă ești român și vorbești limba română.
http://www.bibliaortodoxa.ro/noul-testament/35/Ioan
Capitolul 1
1. La început era Cuvântul şi Cuvântul era la Dumnezeu şi Dumnezeu era Cuvântul.
2. Acesta era întru început la Dumnezeu.
3. Toate prin El s-au făcut; şi fără El nimic nu s-a făcut din ce s-a făcut.
4. Întru El era viaţă şi viaţa era lumina oamenilor.
5. Şi lumina luminează în întuneric şi întunericul nu a cuprins-o.
6. Fost-a om trimis de la Dumnezeu, numele lui era Ioan.
7. Acesta a venit spre mărturie, ca să mărturisească despre Lumină, ca toţi să creadă prin el.
8. Nu era el Lumina ci ca să mărturisească despre Lumină.
9. Cuvântul era Lumina cea adevărată care luminează pe tot omul, care vine în lume.
10. În lume era şi lumea prin El s-a făcut, dar lumea nu L-a cunoscut.
11. Întru ale Sale a venit, dar ai Săi nu L-au primit.
care trebuie comparat cu:
11. A venit la ai Sai, si ai Sai nu L-au primit.
Aici pe site este scris fără literele specifice limbii române dar compară :
11. A venit la ai Săi, și ai Săi nu L-au primit.

11. Întru ale Sale a venit, dar ai Săi nu L-au primit.

Deci ultimul text al Bibliei este scris în păsărește și nu în românește.

| MMihai a răspuns:

Vezi :
http://www.ebible.ro/biblia/romana/cornilescu/exod/3/
22. Fiecare femeie va cere, de la vecina ei si de la cea care locuieste in casa ei, vase de argint, vase de aur si haine, pe care le veti pune pe fiii si fiicele voastre. Si veti jefui astfel pe egipteni."
http://www.ebible.ro/biblia/romana/cornilescu/exod/4/
21. Domnul a zis lui Moise: "Plecand ca sa te intorci in Egipt, vezi toate minunile pe care ti le pun in mana, sa le faci inaintea lui faraon. Eu ii voi impietri inima, si nu va lasa pe popor sa plece.
http://www.ebible.ro/biblia/romana/cornilescu/exod/7/
El împietrește inima lui faraon și tot el începe să arunce cu nenorociri asupra Egiptului.
Nu este comportament de nebun?

| chelstone a răspuns:

Ce contraste poti intalni la acesti religiosi, trec dintr-o extrema in alta, nu inteleg daca dumnezeu e iubitor, bun, iertator nu inteleg de ce le este frica?! Nu-i superb?!

| sandra2012 a răspuns:

Eu cred in Dumnezeu si imi e si frica de El, dar nu la modul exagerat sa imi traiesc viata doar din frica de Dumnezeu.

Răspuns utilizator avertizat
| aliceinchains a răspuns:

Nope, nu cred nici in dzeu, nici in satan, rai ori iad, nici in ingeri cu aripi cu puf. Si, binenteles, daca nu cred, nici n-am frica de asa ceva.

| aliceinchains a răspuns:

@Aprilie,
Faza aia cu "daca eu cred in Dumnezeu si nu exista, nu pierd nimic. Dar daca nu cred in Dumnezeu si exista, pierd tot" NU e credință. E mai mult o asigurare. Adică, dacă există și tu crezi ai un loc asigurat în rai, dar dacă nu există, n-are ce să ți se întâmple.

| William a răspuns:

Eu cred si mi-e frica de Dumnezeu, daca il supar nu mai imi reusesc cartile la metin si nu am Pergamentul exorcizarii si nici Citit Concentrat, nu glumesc.

| Laura a răspuns:

De ce mi-ar fi frică dacă e personajul bun?

| ZvT a răspuns:

Daca nu era Becali nu mai credeati voi in dumnezeu, mare parte.

| DorelSudoru a răspuns:

Da de ce te intereseaza? Uita-te la nick si vezi

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Avem oră de religie?
Fiecare crede în ce vrea sau nu!
Eu cred în Dumnezeu. Frică nu am de El că nu am grești atât de mult.
Pa, pa.

| BubblesDoubleS a răspuns:

Eu nu cred.
Pai nu vad de ce sa cred, este si o inventie din timpuri si rastimpuri deoarece oamenii erau prea incompetenti sa creada ca tot ce realizeaza sunt cu propria vointa nu, nu mai stiu eu ce divinitati, iar acum toate aste sunt folosite pentru manipula intreaga masa. Nu are dovezi clare ale exsistentei sale, iar stiinta...:X Stiinta are cu mult mai multe dovezi exacte.
E ca si cum te-as intreba daca crezi in Humpty Dumpty si tu spui nu deoarece...(Enumeri de ce nu crezi).
Si-apoi...Aaa! Stiai ca religia sustinea ca pamantul e plat? Iar Stiinta ca e rotund? De ce zicea religia crede si nu cerceta? Daca credinciosiii erau atat de siguri pe ei de ce se temea de cercetari? De ce se temea sa nu se afle ceva anume? Hmm supsicios.
Si-apoi...halal iubire are fata de semenii lui ii iubeste dar le ordona sa le fie frica de eilaughing.Pai de ce sa le fie frica doart e asa bun si milostiv...
O zi buna. happy

| BubblesDoubleS a răspuns:

@xXblAcKaNgeLXx
Cred ca degeaba le zici mai usor cu voturile alea...
Si eu ma enervez prin faptul ca dau raspuns si sar credinciosii stupid. nefolositor etc etc.
Ma.adicaa poate nici mie nu-mi convine ceva la raspunsul cutare dar na...Nu cred ca persoana aia are nevoie de stupizi.
Cel putin nu la subiect religios...

| venusdoom a răspuns:

Treaba cu Dumnezeu e cam asa: stii ca vantul exista desi nu l vezi si poate treci pe langa el si nu il observi, iar in spatele tau frunzele fac un dans pe care u nu o sa l vezi niciodata. exact asa e si cu Dumnezeu. Majoritatea spun ca au frica de Dumnezeu, dar majoritatea nu prea inteleg ce inseamna asta...

| Hohenheim a răspuns:

De mici copii invatam de la parinti despre un anume Doamne Doamne care te ajuta daca te rogi la el. Am crezut in el cand eram compil mic, acum ca am mai crescut si am invatat sa gandesc de unul singur mi-am folosit creierul si am analizat probele pro si contra dumnezeu. Eu unul nu cred ca exista dar este doar parerea mea.
Dupa ce o sa citesti comentul meu o sa gandesti imediat ca sunt un pacatos si ca sunt prost doar pentru ati da dreptate teorii tale. Incearca sa gantesti "Poate prostul asta are dreptate, ia sa ma duc sa mai invat despre acest argument."
Uita-te la acest argument din mai multe perspective si poate o sa ajungi la o concluzie diferita de cea pe care o ai acum.

| 6DuckMeJesus a răspuns:

He he, ia ghici, am sau nu frica de d-zeu?

| Ralucaaaaaaa a răspuns:

Merg pe ideea ca "daca eu cred in Dumnezeu si nu exista, nu pierd nimic. Dar daca nu cred in Dumnezeu si exista, pierd tot" Deci Cred, si am frica.

| Lace a răspuns:

Toţi creştinii o să răspundă cu "Cred în Dumnezeu şi am frică de el", dar care din ei sunt cu adevărat credincioşi şi urmează calea "lui"? Trebuie să fiţi sinceri cu voi înşivă.

| Măriucaaaaaaa a răspuns:

Buna`!`Eu personal cred in Dumnezeu si stiu ca El exista acolo undeva si da imi este frica de El.El pedepseste pe cei care considera ca trebuie pedepsiti si rasplateste pe cei care merita rasplatiti`!`happy

| dkidda a răspuns:

Toti credinciosii se tem de Dumnezeu.acu ramane sa vedem cati credinciosi adevarati sunt pe Pamant. laughing

| mona a răspuns:

Eu cred in El si mai cred ca si puterea Lui e mare chiar daca nu l am vazut, se intampla multe nenorociri in lumea asta dar se intampla si minuni care numai D-zeu le poate face

| Teo a răspuns:

Eu cred in Dumnezeu si am foarte multa frica de el.Nu as putea spune niciodata cum fac altii ca el nu exista sau ca nu cred in el.

| Casandra a răspuns:

Eu cred, dar totusi am indoieli, si ma rog lui sa alunge indoielile din viata mea. Legat de frica...ascult cat de cat, dar daca as avea o frica mai puternica, as fi mult mai buna decat sunt...