| mentholinks a întrebat:

"Frica de Domnul este inceputul intelepciunii." Voi aveti frica de Dumnezeu? Daca nu aveti atunci nu aveti nici intelepciune si nici nu sunteti pe placul Domnului si credeti aiureli despre Dumnezeu.

6 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Deut. 6:1-2 „Iată poruncile, legile şi rânduielile pe care a poruncit Domnul, Dumnezeul vostru, să vă învăţ să le împliniţi în ţara pe care o veţi lua în stăpânire; ca să te temi de Domnul, Dumnezeul tău, păzind, în toate zilele vieţii tale, tu, fiul tău, şi fiul fiului tău, toate legile şi toate poruncile Lui pe care ţi le dau, şi să ai zile multe."

| Mircea08 a răspuns:

Frica de Dumnezeu era in perioada Vechiului Testament, iar acum este valabila pentru aceia care au ca invatatura Vechiul Testamnt. Pentru crestini lucrurile s-au schimbat :
"În iubire nu este frică, ci iubirea desăvârşită alungă frica, pentru că frica are cu sine pedeapsa, iar cel ce se teme nu este desăvârşit în iubire."
(Întâia epistolă sobornicească a Sfântului Apostol Ioan – 4/18)
"Pentru că n-aţi primit iarăşi un duh al robiei, spre temere, ci aţi primit Duhul înfierii, prin care strigăm: Avva! Părinte!"
(Epistola către Romani a Sfântului Apostol Pavel – 8/15)
"Căci Dumnezeu nu ne-a dat duhul temerii, ci al puterii şi al dragostei şi al înţelepciunii."
(Epistola a doua către Timotei a Sfântului Apostol Pavel – 1/7)

| 6684464 a răspuns:

De ce vorbesti de Dumnezeu daca nici nu crezi ce spui?

| Romanul86 a răspuns:

Frica te face înțelept. De exemplu dacă vezi un șarpe nu faci pe curajosul și îl iei în brațe ci te ferești de el cu băgare de seamă.

| Mircea08 a răspuns (pentru Romanul86):

Asa faci si cu Dumnezeu?