| AvalohAlyn a întrebat:

Va place cum a devenit lumea in ziua de azi? Complet materiala si in fuga dupa nevoi materiale,trecatoare,trupesti,neimportante si aducatoare de rau si placere patimasa? Alearga dupa nevoi,dupa tot ce este material,trecator si lumesc si uita de SPIRITUAL,de cele NEMATERIALE, de cele cu adevarat IMPORTANTE.Pana la urma,sufletul,spiritul,starea sufleteasca este mult mai importanta si frumoasa si aducatoare de fericire (adevarata) decat lumea materiala?
Voua va place sa traiti total material sau va ocupati si de planul spiritual,nematerial, sufletesc?

Răspuns Câştigător
| Maxim96 a răspuns:

Cel mai important e sufletul fireste, insa firea noastra pacatoasa ne sileste mereu spre pacat si toate grijile lumesti.De aceea ne vine Dumnezeu in ajutor.

9 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Iubirea trece prin stomac.

| zurick a răspuns:

Asa este lumea acum.Un gest material conteaza acum mai mult decat unul material.

| Alphawolf a răspuns:

Cred ca tu ai avut mari dezamagiri in viata de gandesti atat de deplasat. Dezamagirile te-au facut sa te retragi in cochilia ta si sa te amagesti cu fantezii imaginare.

"Pana la urma, sufletul, spiritul, starea sufleteasca este mult mai importanta si frumoasa si aducatoare de fericire (adevarata) decat lumea materiala?"

Starea sufleteasca tu din ce o obtii? Din vise, te amagesti la nesfarsit cu vorbe?

| PreaDulcePreaFin a răspuns:

Nu schimbat nimic asa a fost mereu, e luta pentru putere, si asa e si la animale.
La ce te-ai astepta sa vezi oameni pe strazi aruncand cu flori spre tine si cantand o ce fabulos e barbosu? in nici un caz sa fim seriosi,

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lumea seculara in care traim nu se mai prea ocupa cu cele ale sufletului. Ar trebui ca acum sa ne acomodam cu gandul ca materialismul domina acum mai mult ca oricand.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Noi ar trebui sa punem planul spiritual pe primul loc! Dar nu o facem!

| BlackSulphur a răspuns:

Cu mana noastra ne-o facem, degeaba te plangi...
Si pana la urma, materialul te ajuta sa traiesti, nu spiritualul. Mai exact, sa-ti dau un exemplu cat mai exact, roaga-te tu 1 luna fara sa bei nimic, si altcineva sa bea apa 1 luna fara sa se roage. Cred ca el are sanse mai mari sa supravietuiasca!

| Buresbista123 a răspuns:

Nu exista altceva decat materie, adica energie care atunci cand e in densitate mare devine materie.
Spiritul si sufletul nu exista, e o inventie a omului ea nu a fost demonstrata pan acum...
Lumea de azi e dezbinata din cauza ca s a ajuns ca omul sa fie sclav pe plantatie pentru a manca si bea apa, munceste 8-9 ore pe zi, traim in orase de milioane de oameni, nu mai traim in triburi, avem o educatie care indoctrineaza, manipuleaza si subjuga oamenii si sa nu uitam de religii care si ele isi fac foarte bine treaba in acelasi domeniu...

Răspuns utilizator avertizat