| RAY a întrebat:

Va place sa mancati trupul domnului si sa beti sangele lui? De ce sectanctii spun ca Iisus a facut must si nu vin?
Dar cat ai voie sa bei sa nu pacatuiesti? Trupul domnului il poti manca daca esti vegetarian?

7 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Pâinea nedospită si vinul nefermentat (mustul) reprezintă simboluri care amintesc omului de sacrificiul adus de Dumnezeu pentru salvarea omului.
Pastele a apărut din Vechiul Testament, atunci când evreii erau pregatiti ca să iasă din Egipt.
In schimb, alcoolul (fermentația) reprezintă un simbol al păcatului: de aceea nu trebuia să existe în timpul pastelui nimic de felul acesta în casele evreilor. Acesta este un simbol al faptului că Domnul Hristos a fost fără păcat.
A schimba simbolurile înseamnă a aduce ofensă lui Dumnezeu.

Răspuns utilizator avertizat
| anonimg a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Painea dospita se putea consuma in orice alta zi; dar era interzisa existenta acesteia in case doar in timpul pastelui.
Iar vinul nu trebuie consumat deloc, deoarece omul trebuie sa fie in orice clipa intr-o buna relatie, comuniune cu Dumnezeu. Si cum se poate face asta daca mintea, gandirea, luciditatea sunt tulburi?
Pai daca soferilor le este interzis alcoolul, cu cat mai mult crestinilor.
In mai multe locuri din Biblie este scris ca sa nu se consume alcool.

Răspuns utilizator avertizat
| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a răspuns:

51. Eu sunt pâinea cea vie, care s-a pogorât din cer. Cine mănâncă din pâinea aceasta viu va fi în veci. Iar pâinea pe care Eu o voi da pentru viaţa lumii este trupul Meu.
52. Deci iudeii se certau între ei, zicând: Cum poate Acesta să ne dea trupul Lui să-l mâncăm?
53. Şi le-a zis Iisus: Adevărat, adevărat zic vouă, dacă nu veţi mânca trupul Fiului Omului şi nu veţi bea sângele Lui, nu veţi avea viaţă în voi.
54. Cel ce mănâncă trupul Meu şi bea sângele Meu are viaţă veşnică, şi Eu îl voi învia în ziua cea de apoi.
55. Trupul este adevărată mâncare şi sângele Meu, adevărată băutură.
56. Cel ce mănâncă trupul Meu şi bea sângele Meu rămâne întru Mine şi Eu întru el.
57. Precum M-a trimis pe Mine Tatăl cel viu şi Eu viez pentru Tatăl, şi cel ce Mă mănâncă pe Mine va trăi prin Mine.
58. Aceasta este pâinea care s-a pogorât din cer, nu precum au mâncat părinţii voştri mana şi au murit. Cel ce mănâncă această pâine va trăi în veac.

| eliancodrut a răspuns:

Aici pot sa raspund la o singura intrebare: nu pot sa fiu vegetarian, cat timp am iubit si iau ceva carnita in gura.

| AlexSalling a răspuns (pentru eliancodrut):

Si eu sunt pe aceiasi lungime de unda happy