| GodBlessYou a întrebat:

Va puteti imagina o lume fara religie?

Răspuns Câştigător
| FărăCapsLock a răspuns:

Ne naștem FĂRĂ religie, însă ne este indoctrinată de către familie imediat ideea asta.
Îți dau un exemplu: eu, agnostic deist fiind, dacă am un copil și nu-l învăț cu religie, nu-i spun absolut nimic de Dumnezeu și-l feresc de orice fel de informație de acest tip, când copilul va ajunge clasa I și va auzi de așa ceva, i se va părea o porcărie totală.

| pzh2000 a răspuns (pentru FărăCapsLock):

Nu i se va parea o porcarie totala. exact asa au facut ai mei cu mine. gresit.

| Varahil a răspuns (pentru FărăCapsLock):

FALS. Eu reprezint dovada vie a faptului ca te inseli in aceasta afirmatie.

72 răspunsuri:
| FucktheSystem a răspuns:

Da, toți proștii ar fi scăpați de sub control și s-ar ucide unii pe alții.

| MMihai a răspuns:

Da !

| Dumnezău a răspuns:

Da.Ar fi o lume mai buna, in care fiecare sa se bazeze pe propriile forte, sa nu mai astepte ajutor si indurare de la un pensionar pe tronul din ceruri.

| DomineRex a răspuns:

Ar fi o lume minuata,plina de oameni care nu mai sunt inrobiti sa creada in ceva inexistent, fie din frica, fie din motive existentialiste, fie ca doar ca ii fac fericiti.
Vom fi liberi sa fim noi, sa gandim fara frica, ce lume minunata trebuie sa fie aceea.

| Holocaust a răspuns:

Dacă hârtia igienică s-ar numi religie, nu aş putea să-mi imaginez viaţa fără ea.

| doctorul5 a răspuns:

Nu.Chiar si cei mai fanatici atei cu timpul isi mai schimba opiniile.
Viata este plina de surprize.

| ndc a răspuns:

Pentru asta ar fi nevoie de un nivel de viata suficient de ridicat incat oamenii sa nu mai simta nevoia sa apeleze la religie. Pacat ca lumea reala nu e asa.

| EmaCha a răspuns:

Da, imi pot imagina. lumea fara religie ar fi o lume care ar progresa mai repede. daca n-ar fi existat religia, omenirea si tehnologia ar fi progresat mult mai repede.

Răspuns utilizator avertizat
| EmaCha a răspuns (pentru ΚαςςιαnFilellinιkoς):

Hai ca asta-i tare! deci m-ai dat pe spate! cum sa-ti explic mai pe intelesul tau? a, da: d-zeu exista la fel ca si buddha, mahomed, xamolxes, zeus si toti ceilalti zei, adica NU EXISTA! si se pare ca au mai fost si altii de aceeasi parere! si ca sa stii: nu-mi pasa ce spun altii! parerea mea va fi neschimbata. si sa-ti spun o faza tare, cred ca-ti va placea: am devenit atee in timpul unei ore de religie! ce ironie! laughing

Răspuns utilizator avertizat
| EmaCha a răspuns (pentru ΚαςςιαnFilellinιkoς):

De fapt, acesti zei nu-s una si aceeasi persoana, deoarece crezurile sunt diferite. cat despre exista: asa este, n-am nici o dovada cum ca D-zeu n-ar exista, dar nici tu ca D-zeu ar exista. Daca invoci biblia, iti voi spune ca biblia este o scriere cronologica: despre ce a scris primul, a scris al doilea, despre ce a scris al doilea, a scris al treilea si tot asa. Cat despre sfintii parinti, se stie despre ca Sf Ioan gura de aur (sau cam asa ceva) era nebun! Cat despre afirmatia ta cum ca teoria lui darwin ar fi ilogica, te voi intreba: ce este logic in religie? Cat despre fazele cu minunile: daca acele minuni au putut fi facute atunci, de ce nu sunt facute si acum?
Si inca ceva: in vremea lui Iisus, exista foarte multi cronicari faimosi care au trait in zona cu el si in acelasi timp, si nici unul nu spune despre Iisus. Doar unul spune ca in acea vreme erau foarte multi Iisusi falsi. Asa ca, in afara de biblie, religia nu are nici o dovada care sa ateste exista lui Iisus!

Răspuns utilizator avertizat
| EmaCha a răspuns (pentru ΚαςςιαnFilellinιkoς):

Asa pot spune si eu despre teoria particulei. si voi puteti sa ma intrebati ca de unde a aparut particula aia din nimic. asa, eu va voi intreba de unde a aparut d-zeu. cat despre teorie...o cam stie toata. si iti dau un sfat: nu vei face nici un ateu sa se reintoarca la religie! an nou fericit, ca obosesc coborandu-ma la nivelul tau!

Răspuns utilizator avertizat
| EmaCha a răspuns (pentru ΚαςςιαnFilellinιkoς):

Am 13 ani, iar in clasa a 5-a am dat un test iq...sunt printre primii 50 de copii cu iq ridicat din orasul/sectorul meu, deci poti sa-ti dai si u seama ca nu stau prea prost la capitolul inteligenta. totusi, ma indoiesc clar de gradul tau de inteligenta. Si s-ar putea sa te iei de varsta mea "frageda", si ca sa stii, nu-mi pasa daca ai 50, 60 sau 100 ani! pentru mine ramai acelasi om infundat in credinta. oricum, eu nu ma iau de crestini atat timp cat ei nu se iau de atei. si ce spuneai tu mai sus? ca cel ce ii jigneste pe altii de fapt se caracterizeaza? pai tocmai asta ai facut tu, in caz ca nu ti-ai dat seama!batting eyelashes

Răspuns utilizator avertizat
| EmaCha a răspuns (pentru ΚαςςιαnFilellinιkoς):

Ca sa stii: ambii mei parinti sunt crestini, doar eu sunt mica ciudatenie a familiei! si eu am fost botezata crestina, dar intr-o buna zi, mi-am dat seama ca nu exista nimeni acolo sus! eu deja nu eram sigura de existenta lui, dar datorita unui text din cartea de religie, mi-am dat seama ca D-zeu nu exista! cat despre site-uri, ca sa stii, site-urile nu m-au influentat deloc. pana sa intru p TPU si altele, umblam doar pe youtube si clopotel.ro. eu nu-s deloc genul de persoana influentabila...mai degraba sunt genul de persoana careia nu-i place sa se simta condusa! sunt independenta. si din totdeauna mi s-a parut o prostie ca femeile nu sunt egale cu barbatii in religie, astfel fiind incurajat misoginismul! oricum, n-am nici un chef sa-mi mai petrec ajunul anului nou certandu-ma! ti-am spus: eu n-am nimic cu crestinii, atat timp cat nu incep sa se ia de atei! la multi ani!

Răspuns utilizator avertizat
| JasonMcCann a răspuns (pentru EmaCha):

Alt ateu care se strecoară pe la categoria Religie şi spune că Dumnezeu nu există, ca mulţi alţii... Dacă nu există Dumnezeu înseamnă că lumea a fost creată de Big-Bang, de dinozauri, etc?
Am mai spus asta la un utilizator. Tu poţi crede ce vrei, însă nu faci deloc bine când zici că Dumnezeu nu există.
Tu mergi la biserică? Eu zic că nu te duci, având în vedere că la Biserică te duci să te rogi la Dumnezeu, iar din moment ce tu nu crezi în El...
Revenind la întrebare, fără credinţă lumea nu ar arăta decât PUŢIN diferit. Lumea este plină de atei, din păcate! Ei nu ştiu ce este credinţa! Nu au auzit de ea! Dacă nu ar fi religie am fi şi noi ca ei!

Răspuns utilizator avertizat
| EmaCha a răspuns:

Ascultati: de la o simpla intrebare a unui utilizator, a inceput un intreg razboi religios intre crestini si atei! Ce vom castiga din acest razboi? Ei bine, NIMIC! De ce? Pentru ca fiecare parte are argumentele ei! Nu mai bine ingropam noi securea razboiului? Daca vom mai continua, nu vom face nimic altceva decat sa ne omoram neuronii degeaba! Si cred ca sunteti de acord cu mine: sunt si destepti printre atei, dar sunt si prosti si viceversa! Pe scurt, nici o parte nu este mai desteapta decat cealalta! Exista genii si retardati in ambele parti! Probabil ca sunt mai multi crestini retardati decat atei cu un iQ mult prea mic deoarece crestinii sunt mai multi! Acum, mai departe, as dori sa ma adresez Eminescianului, asigurandu-l ca niciodata crestinii nu vor mai trece prin ce-au aceleasi chinuri ca pe vremea romanilor, deoarece acum exista "drepturile omului", libertate de credinta, etc. Si, din fericire, stiu ca si ateii au aceleasi drepturi in aceasta lume, dar sunt sigura ca daca acestea n-ar exista, s-ar intampla la fel ca in evul mediu: oamenii de stiinta, daca erau atei, erau considerati vrajitori si omorati! De aceea am spus ca tehnologia ar fi avansat mai repede! Cat despre mine, tu n-ai nici un drept sa-ti dai cu parerea despre mine si despre familia mea atata timp cat nu ma cunosti! Si mai vreau sa te asigur ca nici eu si nici vreun alt ateu pe care-l cunosc nu desconsidera crestinii! Ii consideram egalii nostri, asa cum si crestinii ii considera pe musulmani, in continuare, fratii lor! Nu puteti sa ne lasati in pace? Daca ne-am fi luat de voi, as fi inteles motivul pentru care si voi v-ati luat de noi, dar asa? Eu pur si simplu am raspuns la o intrebare, n-am facut nimic mai mult! Acum, incepe partea adresata lui LoveTwilight1234: scuze, dar nu stiam ca ateilor le este interzis sa intre la categoria "religie"! Cat despre crearea lumii...imi pare rau s-o spun, dar nici eu nu stiu cum s-o explic, dar varianta bibliei nu mi se pare deloc credibila! Si oricum, v-am spus eu sa nu credeti in D-zeu? Nu! Doar mi-am spus parerea, iar voi ati inceput sa ma atacati! Eu nu vreau sa ma cert cu crestinii! Eu n-am NIMIC impotriva lor! Nu-i desconsider, nu nimic! Eu vreau sa traiesc in pace cu toate religiile! Acum, mie mi se pare ca voi ii judecati mai aspru pe atei decat pe musulmani. In caz ca nu stiati, una dintre "poruncile" Coranului este de a raspandi islamismul, chiar daca va fi nevoie de razboi! Dar, oricum, ajungem la altceva! In incheiere, vreau sa spun ca eu chiar imi doresc ca acest razboi sa se termine si sa ne putem accepta unii pe ceilalti!

| JasonMcCann a răspuns (pentru EmaCha):

Nu am spus că nu ai voie să intrii la categoria Religie. Eu nici nu am cum să te oblig să faci sau să nu faci ceva. Eu vreau să te îndrept spre bine! Te rog! Dacă nu crezi în Dumnezeu, atunci în cine crezi? În zei? Fiecare cu părerea lui, nu am nimic împotriva acestui lucru!
O zi bună!

| EmaCha a răspuns (pentru JasonMcCann):

Ateu inseamna "fara d-zeu". adica, eu nu cred in nimeni: nici in zei, nici in d-zeu, nici in nimeni!

| TheBloodyRoses a răspuns:

Dap. Sincer o lume fara religie mi-ar placea. Si asa sunt atee, deci ma doare fix in 14 de ea straight face

Răspuns utilizator avertizat
| Aluiin a răspuns:

@Eminescianul
http://www.youtube.com/watch?v=SSxgnu3Hww8&feature=relmfu

http://www.youtube.com/watch?v=CccaGaKOlSI&feature=relmfu

http://www.youtube.com/watch?v=hCovYF51qHE

daca ai timp, si desigur, intelegi engleza, as vrea sa stiu ce parere ai despre chestiile mentionate in filmulete :)

Răspuns utilizator avertizat
| Raul a răspuns:

Da, anarhie totala si libertate in gandire, nu te-ar mai opri nimic. (nu am voie sa beau alcool daca sunt musulman etc)

| LoveNpeacE a răspuns:

Religia a fost inventata pentru controlarea maselor.

Răspuns utilizator avertizat
| livya a răspuns:

Traim o lume fara religie, prea putini dintre noi cred in ea