| Alphawolf a întrebat:

Va puteti imagina o lume de habotnici religiosi? Ce avantaje si ce dezavantaje ar fi.

Răspuns Câştigător
| BebeStrumf a răspuns:

Xoxo,nu'mi pot imagina,pentru ca nu fac parte din lumea ''calugarilor''! Avantaje, lumea poate fi mai omenoasa; dezavantaj, lumea poate fi neomenoasa!

18 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Dezavantaje; cruciade peste cruciade, prospera pompele funebre si groparii, avantaje; toata lumea o ia in mana.

| Alphawolf explică:

@Rosinanta, diferenta de care vorbesti este exclusa din intrebare. Intrebarea nu face nicio aluzie! Banuiesc ca nu esti habotnic(sunt aproape sigur ca nu esti), dar chiar daca ai fi, nu vad care-i problema, intrebarea este impartiala.

@bebetho, de ce crezi ca nu ar fi niciun avantaj? De ce crezi ca fara religie nu exista stiinta si univers?

@larix, intrebarea era alta. Eu vreau raspunsuri la ce sunt eu curios. Nu ma intereseaza ce stiu oamenii, nici ce jocuri de cuvinte stiu sa faca daca sunt of-topic.

| Alphawolf explică:

@Rosinanta, nu stiu daca habotnicia are legatura cu fanatismul, dar daca are, iti dau dreptate.

| Alphawolf explică:

@ania, care-i legatura intrebarii tale cu intrebarea mea?
La intrebarea ta este mult de povestit. 1. Ce sa caute vica mea adolescenta singura la 1 noaptea pe strazi? Nu sunt chiar asa de inconstient! 2. Notiunea ta de ateu nu coincide cu a mea. 3. Notiunea ta de credincios(sau habotnic) nu coincide cu a mea. Nu am incredere nici in tipi care au citit Biblia si s-au rugat impreuna(nu sunt perfectii, sunt destui cu dereglari de comportament si nu numai). Eu sunt ateu, dar nici macar nu am gustat alcool anul acesta. Nu zic ca nu beau alcool, dar eu imi cunosc masura. Alcoolul nu-l defineste pe ateu. La baietii veseli care au sarbatorit lipsa oricarui sens s-au oricarui absolut este alta problema. Asa cum spune si @fanaticdupatine, daca intr-adevar au sarbatorit lipsa oricarui sens, atunci este vorba de educatie, caracter si inteligenta.

| Alphawolf explică:

Vazand voturile primite de @ania simt nevoia sa clarific un pic de ce eu nu sunt de acord cu ea si nici cu cei ce au premiat-o.

@ania prin exemplul dat in intrebarea ei desparte lumea in doua tabere. Oare e normal? Ganditi-va, ce ar implica. Pana si copiii stiu ca crestinii sunt buni, iar ateii sunt rai, satanisti etc. De unde au obtinut copiii aceasta convingere? Cum s-a dedus acest "adevar"? Daca credinciosii sunt mai multi ei fac regula, ei stabilesc adevarul in functie de morala si convingerile lor? Ganditi-va la procentul de credinciosi din Romania, stiu majoritatea sunt credinciosi doar cu vorba, dar ce inseamna asta? Incredere? De ce a facut @ania in felul ala comparatia(a folosit ateii)? Oare cum a gasit ateii din procentul de 90% credinciosi din populatia Romaniei? Ce a vrut @ania sa scoata in evidenta prin intrebarea sa, ca crestinul este educat si are sentimente, iar ateul nu? Pai ma minte in fata!

Apache
| Apache a răspuns:

Avantajul e ca lumea ar fi mai buna
dar dezavantajele sunt multiple!
lumea nu s-ar mai increde in stiinta ...practic omenirea nu ar mai inregistra progres!

Apache
| Apache a răspuns:

.se pare ca mi-am facut un fan...
unul idiot...
dmess

| Angel0 a răspuns:

Nu cred ca este mare diferență intre un "habotnic religios" si un ateu fanatic.

| ania a răspuns:

Daca ai avea o fiica adolescenta si s-ar gasi intr-o situatie singura noaptea la unu pe strada si ar auzi in spate voci vesele barbatesti, ai prefera sa stii ca tipii vin de la un club de atei unde au sarbatorit lipsa oricarui sens, a orcarui absolut sau ca tipii au citit Biblia si s-au rugat impreuna?

Răspuns utilizator avertizat
| bebetho a răspuns:

Avantaje? Niciunul. Dezavantaje ar fi multe dar iti spun doar unul pe care-l vad eu cel mai important si din care s-ar desprinde restul dezavantajelor. Am fi cu totii niste roboti orbi. Totusi aceasta lume ar fi imposibila pentru ca fara religie nu exista stiinta si invers.

| bebetho a răspuns:

Din cauza fenomenelor meteorologice, de exemplu, primii oameni credeau ca acestea se intampla din cauza unor zeitati. Pana in zilele noastre timpul nu a trecut degeaba si omenirea a progresat, acum stim de exemplu cauzele reale acestor fenomene. Nu ar fi nici un avantaj pentru ca nu am avea niciun fel de progres. Aaaa, am fi cu toti buni? Nu am sti ce inseamna bun fara sa stim ce e ala rau. Noi putem spune acum ca lumea aceea ar fi buna deoarece cunoastem raul din lumea asta.

| Dmesss a răspuns:

Ar fi multi ca Apache. Doamne fereste!

| MagicSmile7 a răspuns:

De ex : Daca ni se spune ca e normal sa bem 2l de apa pe zi si noi bem 8l, e o exagerare totala fara a ne oferi vreun avantaj(nu am luat calcule fixe ). Citind intrebarea ta mi-a venit in minte modul de viata a fariseilor si carturarilor si deci nu prea vad avantaje pentru ca ei sau axat pe lege mai mult decat ar fi trebuit, astfel in cat ea a devenit o eticheta fictiva a adevaratelor moravuri.Un alt bun exemplu a unui habotnic religios a fost reformatorul Martin Luther, care a urmat randuielile ordinului monahal cu foarte multa strictete si totusi a ajuns in cele din urma in pragul deznadejdei" Ducea viata cea mai severa, incercand prin posturi, priveghiuri si biciuri sa supuna ceea ce era rau in natura lui, in care viata de manastire nu-i adusese nici o usurare." pana cand cineva i-a spus sa se increada in Mantuitorul, in neprihanirea vietii Lui, ispasirea prin moartea Lui.sa-L asculte pe fiul lui Dumnezeu care s-a facut om pentru asigurarea favorii divine.Sigur unele porunci sunt stricte, dar nu merita o interpretare si o aplicare gresita. Exagerarile acestea vor duce la mari conflicte religioase luand in vedere diversitatea religiilor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Domnule sint credincios dar nu religios,deci trebuie sa facem o diferenta totusi.O lume de religiosi nu inseamna o lume pacifista ci din contra, la cite religii sint, in mod sigur vor exista razboaie unde vor muri oameni in masa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O imensa stagnare,si o vesnica pace,o lume de oameni in genunchi rugandu-se si batand metanii, iertandu-se intre ei pentru nimic, fiindca nimeni nu ar face rau.lupule alfa nu mai pune intrebari din astea grele,stii bine ca este o utopie. daca nu ar fi tablele legii cu decalogul,legile alea ar fi in inima fiecaruia asa cum si sunt de altfel,infiderent de ce credinta are omul.aaa, ca sunt incalcate asta e. unele cum e crima sunt pedepsite fiindca sunt rele in societate, dar curvia nu e pedepsita fiindca e buna.a completa inventarul tau cu lucrul altuia e ingaduit dar a fura nu e bine esti pedepsit.eeee?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ania, scuze ca ti-am citit raspunsul, dar cine o pune sa umble la 1 noaptea pe strazi, lipsa de pensuli? sau educatia primita de acasa? Criminalii si violatorii umbla pe strazi fara sa tina cont de ziua precedenta, in care ei au cantat in corul bisericii.
Tot educatia si modul fiecaruia de a gandi intervine aici, ateu sau religios, tot oameni suntem.

| sbboy a răspuns:

Ce e prea mult strica dar nu inseamna ca nu trebuie sa fi religios