| Andra10 a întrebat:

Va rog, ajutati`ma sa gasesc un preot cu har din Bucuresti. Daca stiti pe cineva, va rog, ajutati`va. Am nevoie (urgenta)... Multumesc.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cat este de important duhovnicul pentru un tanar crestin? Cum poate acesta proceda, concret, daca vrea sa-si gaseasca un duhovnic?
Pr. MAA: Sa stie ca nimeni nu se naste invatat. Fara un duhovnic bun, nici nu poti ajunge invatat. Ai doua posibilitati: sa te lasi cucerit de duhul veacului acestuia, care stiti ca este un duh al satanei, sau sa vrei sa inveti cele ale lui Dumnezeu, dar, dupa cum spune Sfanta Scriptura, cum ai putea sa intelegi daca nu te va invata cineva? Acel cineva este obligatoriu sa fie cautat si gasit. Omul care nu are indrumator este pierdut. Daca orb pe orb va calauzi, amandoi vor cadea in prapastie! Deci, gasirea unui duhovnic bun este o necesitate fundamentala a omului, fie tanar, fie batran, pentru ca omul se poate trezi la realitate si la batranete? Pentru as putea gasi un duhovnic, omul trebuie sa caute si, asa cum am spus mai inainte, sa se raporteze la Dumnezeu. Nu trebuie asadar cautat duhovnicul dupa voce, sau dupa infatisare sau statura; ci dupa alte criterii. Duhovnicul trebuie sa nu fie mandru, sa fie cinstit si sa fie ancorat in Sfintii Parinti. Si sa stie cel ce cauta, ca duhovnicul adevarat face ceea ce invata. Zice: faceti rugaciunea, dar intai si intai, el face rugaciunea! Invatatura duhovnicului trebuie sa fie 100% ortodoxa. In momentul in care el incearca sa impace religia cu stiinta, in loc sa arate lipsurile stiintei fata de credinta, in momentul acela sufera o alunecare. Cat despre comportamentul sau fata de pacatul marturisit, scopul lui nu este de a accepta raul si neadevarul pe motiv ca? il intelege? pe om, ci acela ca, tocmai, intelegandu-l, sa-l ajute sa se ridice la alta stare, sa se mantuiasca. El intelege imprejurarile sau motivele care determina omul sa savarseasca un pacat. Arata mila de lupta sufleteasca pe care el o duce. Dar intelegerea este buna daca serveste omului la ridicarea spre starea de sfintenie, asta este rolul duhovnicului si asa trebuie el sa procedeze. Daca preotul se limiteaza la ascultarea unei insiruiri de pacate nu isi face datoria de duhovnic. Iar cel care se multumeste cu un asemenea tratament pentru ca apoi sa reia de la capat sirul pacatelor fara nici o imbunatatire, fara nici un Canon, eventual doar dand niste bani la biserica, acela nu este decat un inselator. Un negustor! El vrea sa cumpere har si mantuire pe bani, iar asta nu se va intampla niciodata! Iar preotul care accepta asa ceva este tot un inselator.

9 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Pleaca-ti genunchii inaintea lui Isus si deschide-ti inima,spune-I lui tot ce te apasa,cere-i sa iti ierte pacatele,sa iti asculte rugaciunile,citeste Biblia si umbla in ascultare de Cuvantul lui Dumnezeu, si vei experimenta cu adevarat iertarea si pacea care intrece orice pricepere.
,, 1 Dar Hristos a venit ca Mare Preot al bunurilor viitoare, a trecut prin cortul acela mai mare şi mai desăvârşit, care nu este făcut de mâini, adică nu este din zidirea aceasta,
Evr 3.1; Evr 10.1; Evr 8.2;
12 şi a intrat, o dată pentru totdeauna, în Locul Preasfânt, nu cu sânge de ţapi şi de viţei, ci cu însuşi sângele Său, după ce a căpătat o răscumpărare veşnică.
Evr 10.4; Fapt 20.28; Efes 1.7; Col 1.14; 1Pet 1.19; Apoc 1.5; Apoc 5.9; Zah 3.9; Evr 9.26-28; Evr 10.10; Dan 9.24;
13 Căci, dacă sângele taurilor şi al ţapilor şi cenuşa unei vaci, stropită peste cei întinaţi, îi sfinţeşte şi le aduce curăţarea trupului,
Lev 16.14-16; Num 19.2;
14 cu cât mai mult sângele lui Hristos, care, prin Duhul cel veşnic, S-a adus pe Sine însuşi jertfă fără pată lui Dumnezeu, vă va curăţa cugetul vostru de faptele moarte, ca să slujiţi Dumnezeului celui Viu!
1Pet 1.19; 1Ioan 1.7; Apoc 1.5; Rom 1.4; 1Pet 3.18; Efes 5.2; Tit 2.14; Evr 7.27; Evr 1.3; Evr 10.22; Evr 6.1; Luc 1.74; Rom 6.13-22; 1Pet 4.2;
15 Şi tocmai de aceea este El Mijlocitorul unui legământ nou, pentru ca, prin moartea Lui pentru răscumpărarea din abaterile făptuite sub legământul dintâi, cei ce au fost chemaţi să capete veşnica moştenire care le-a fost făgăduită.
1Tim 2.5; Evr 7.22; Evr 8.6; Evr 12.24; Rom 3.25; Rom 5.6; 1Pet 3.18; Evr 3.1;
16 În adevăr, acolo unde este un testament, trebuie neapărat să aibă loc moartea celui ce l-a făcut.
17 Pentru că un testament nu capătă putere decât după moarte. N-are nicio putere câtă vreme trăieşte cel ce l-a făcut.
Gal 3.15;
18 De aceea şi întâiul legământ n-a fost sfinţit fără sânge.
Ex 24.6;
19 Şi într-adevăr, Moise, după ce a rostit înaintea întregului norod toate poruncile Legii, a luat sânge de viţei şi de ţapi, cu apă, lână stacojie şi isop, a stropit cartea şi tot norodul
Ex 24.5-8; Lev 16.14-18; Lev 14.4-52;
20 şi a zis: „Acesta este sângele legământului care a poruncit Dumnezeu să fie făcut cu voi."
Ex 24.8; Mat 26.28;
21 De asemenea, a stropit cu sânge Cortul şi toate vasele pentru slujbă.
Ex 29.12-36; Lev 8.15-19; Lev 16.14-19;
22 Şi, după Lege, aproape totul este curăţat cu sânge; şi fără vărsare de sânge nu este iertare.
Lev 17.11;
23 Dar, deoarece chipurile lucrurilor care sunt în ceruri au trebuit curăţate în felul acesta, trebuia ca înseşi lucrurile cereşti să fie curăţate cu jertfe mai bune decât acestea.
Evr 8.5;
24 Căci Hristos n-a intrat într-un locaş de închinare făcut de mână omenească, după chipul adevăratului locaş de închinare, ci a intrat chiar în cer, ca să Se înfăţişeze acum, pentru noi, înaintea lui Dumnezeu.
Evr 6.20; Evr 8.2; Rom 8.34; Evr 7.25; 1Ioan 2.1;
25 Şi nu ca să Se aducă de mai multe ori jertfă pe Sine însuşi, ca marele preot care intră în fiecare an în Locul Preasfânt cu un sânge care nu este al lui;
Evr 9.7;
26 fiindcă atunci ar fi trebuit să pătimească de mai multe ori de la întemeierea lumii; pe când acum, la sfârşitul veacurilor, S-a arătat o singură dată, ca să şteargă păcatul prin jertfa Sa.
Evr 9.12; Evr 7.27; Evr 10.10; 1Pet 3.18; 1Cor 10.11; Gal 4.4; Efes 1.10;
27 Şi, după cum oamenilor le este rânduit să moară o singură dată, iar după aceea vine judecata,
Gen 3.19; Ecl 3.20; 2Cor 5.10; Apoc 20.12-13;
28 tot aşa, Hristos, după ce S-a adus jertfă o singură dată, ca să poarte păcatele multora, Se va arăta a doua oară, nu în vederea păcatului, ca să aducă mântuirea celor ce-L aşteaptă.,,

| KlaraWeiss a răspuns:

Du-te la Manastirea Radu Voda, la Unirii ( la Sfantul Nectarie ). Vorbeste cu calugarii de acolo. Nu ai duhovnic? Caci, de regula, duhovnicul e cel cu care vorbim in cazurile astea.

| francesca89 a răspuns:

Du'te la un psiholog si descarca'te acolo, nu la popa...geez,ce oameni prosti.
Si ce anume crezi ca'ti face preotul in afara sa-ti ia banii?

| FucktheSystem a răspuns (pentru francesca89):

Și psihologul ce face altceva decât să-ți ia banii și să vorbească cu tine, lucru care ai putea să-l faci și cu un prieten cu cât de cât puțin creier? laughing

| francesca89 a răspuns (pentru FucktheSystem):

Paii da,dar psihologul are diploma, e in masura sa incerce sa te ajute, preotul nu.
si nu toti psihologii sunt cu plata.

| Reek54 a răspuns (pentru francesca89):

Un "ling ass" cred ca ar vrea popau sa'i faca =).

Răspuns utilizator avertizat
| invisibleboy a răspuns:

Hai la tata, ca te spovedeste eu big grin

| deliamaria13 a răspuns:

Pentru ce ai nevoie?

| Andra10 explică (pentru deliamaria13):

In ultima vreme mi se intampla numai lucrurii rele si sunt tot timpul stresata... As vrea sa ma ajute un preot. Imi este foarte greu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Andra10):

Http://www.parohiasfantuldaniilsihastrul.ro/

| nicoleta2605 a răspuns:

Singurul care te poate ajuta este Dumnezeu! preotul e un om ca si noi, are si el greseli si e pacatos. Te poti adresa direct Lui Dumnezeu printr o rugaciune spusa din inima, nu o rugaciune invatata pe derost ca o formula.El va aduce pace in sufletul tau, doar vorbeste cu El ca si cu un prieten bun.

| Georgyanna06 a răspuns:

Continua sa bei apa de cate ori ti-e sete. laughing