| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a întrebat:

Dragostea
13 Chiar dacă aş vorbi în limbi omeneşti şi îngereşti, şi n-aş avea dragoste, sunt o aramă sunătoare sau un chimval zângănitor. 2 Şi chiar dacă aş avea darul prorociei şi aş cunoaşte toate tainele şi toată ştiinţa; chiar dacă aş avea toată credinţa, aşa încât să mut şi munţii, şi n-aş avea dragoste, nu sunt nimic. 3 Şi chiar dacă mi-aş împărţi toată averea pentru hrana săracilor, chiar dacă mi-aş da trupul să fie ars, şi n-aş avea dragoste, nu-mi foloseşte la nimic. 4 Dragostea este îndelung răbdătoare, este plină de bunătate, dragostea nu pizmuieşte, dragostea nu se laudă, nu se umflă de mândrie, 5 nu se poartă necuviincios, nu caută folosul său, nu se mânie, nu se gândeşte la rău, 6 nu se bucură de nelegiuire, ci se bucură de adevăr, 7 acoperă totul, crede totul, nădăjduieşte totul, suferă totul. 8 Dragostea nu va pieri niciodată. Prorociile se vor sfârşi; limbile vor înceta; cunoştinţa va avea sfârşit. 9 Căci cunoaştem în parte şi prorocim în parte, 10 dar, când va veni ce este desăvârşit, acest „în parte" se va sfârşi. 11 Când eram copil, vorbeam ca un copil, simţeam ca un copil, gândeam ca un copil, când m-am făcut om mare, am lepădat ce era copilăresc. 12 Acum, vedem ca într-o oglindă, în chip întunecos, dar atunci, vom vedea faţă în faţă. Acum, cunosc în parte, dar atunci, voi cunoaşte deplin, aşa cum am fost şi eu cunoscut pe deplin. 13 Acum dar rămân acestea trei: credinţa, nădejdea şi dragostea, dar cea mai mare dintre ele este dragostea.

"Fiindcă* atât de mult a iubit Dumnezeu lumea, că a dat pe singurul Lui Fiu, pentru ca oricine crede în El să nu piară, ci să aibă viaţa veşnică."

Ce parere aveti despre dragostea lui Dumnezeu? El a trimis pe singurul Lui Fiu pentru ca oricine crede in El sa nu piara ci sa aiba viata vesnica. Crede in Iisus Hristos ca a inviat pentru mine si tine! happy

Din ce cred ateii ca au aparut?
Multa pace si multa dragoste happy

Răspuns Câştigător
| danay72 a răspuns:

Iubirea lui Dumnezeu este absolută și nimeni nu ar putea face ce a făcut pentru noi, faptul că si-a dat fiul. 1Ioan4:8

22 răspunsuri:
| mentholinks a răspuns:

Eh, Pavel, a schimbat invataturile lui Isus cu unele omenesti.

Răspuns utilizator avertizat
| xerxes1 a răspuns:

Iisus nu a inviat.Nu se stie anul in care s-a nascut, luna sau ziua.Nu se stie ce a facut in copilarie si nici pana la 30 de ani.Nu se stie cine a fost tatal natural. Biblia este plina de baliverne.

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos explică (pentru xerxes1):

Xeres, NU-l mai nega pe Iisus.
Uita-te la video-ul asta happy
https://m.facebook.com/....../story.php
Necredinciosului îi dau acest sfat: Să zică: „Doamne, dacă exiști, luminează-mă și-ți voi sluji din toată inima și din tot sufletul". Și pentru acest gând smerit și dispoziție de a sluji lui Dumnezeu, Domnul îl va lumina negreșit.

| Mclaren12 a răspuns:

Eu ma aflu in anul 2018, tu? 1018? Basmele astea sunt expirate si nu sunt bazate pe nimic. Cristosul biblic nu a existat in realitate. Zeul evreilor a fost inventat ca sa-i spele pe creier "pe cei care cred in el" ca sa te citez pe tine. Crestinisnul exploateaza frica si credinta oarba ca sa va faca supusi si rezultatele sunt evidente.

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos explică (pentru Mclaren12):

"Atunci va vor da sa fiti chinuiti si va vor omori; si veti fi urati de toate neamurile pentru Numele Meu. Atunci multi vor cadea, se vor vinde unii pe altii si se vor uri unii pe altii."

Si veţi fi urâţi de toţi pentru numele Meu; iar cel ce va răbda până în sfârşit, acela se va mântui."

In dragoste nu exista frica.

In iubire nu este frică, ci iubirea desăvârşită alungă frica, pentru că frica are cu sine pedeapsa, iar cel ce se teme nu este desăvârşit în iubire.
19. Noi iubim pe Dumnezeu, fiindcă El ne-a iubit cel dintai.

aceasta să cunoaşteţi duhul lui Dumnezeu: orice duh care mărturiseşte că Iisus Hristos a venit în trup, este de la Dumnezeu.

"Şi orice duh, care nu mărturiseşte pe Iisus Hristos, nu este de la Dumnezeu, ci este duhul lui antihrist, despre care aţi auzit că vine şi acum este chiar în lume."
Toate cele bune si multa dragoste si pace sa ai happy

| Mclaren12 a răspuns (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

"Atunci va vor da sa fiti chinuiti si va vor omori"
Versetul ala era dedicat evreilor. "Neamurile" sunt gentilii, adica ne-evreii.

"iar cel ce va răbda până în sfârşit, acela se va mântui."
Basme si credinta oarba. Zero dovezi.

"Noi iubim pe Dumnezeu, fiindcă El ne-a iubit cel dintai."
Citeste-ti biblia boss. Yehova ii ajuta pe evrei sa masacreze popoare pagane. Yehova ii ura pe pagani si voia ca toti (cei ramasi in viata) sa fie sclavii evreilor.

"orice duh care mărturiseşte că Iisus Hristos a venit în trup, este de la Dumnezeu."
Istoria nu prea o marturiseste.

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos explică (pentru Mclaren12):

Dumnezeu sa te ajute happy

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos explică (pentru Mclaren12):

Dumnezeu este dragoste, El te iubeste happy

| Mclaren12 a răspuns (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

Nu mersi. Am trecut de mult peste basmele astea.

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos explică:

De unde atata ura? Trist...
Tu trebuie sa ai iubire si dragoste happy
Trebuie sa fii fericit pentru harul lui Iisus Hristos...
Doamne ai mila de noi, ajuta-ne sa te cautam din toata inima. Te iubesc, Doamne. Stiu ca nu meritam harul vesnicii

| xerxes1 a răspuns (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

Ai citit macar Vechiul Testament integral?
Sau esti doar un crestin de duminica care repeta ce zice popa la biserica.

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos explică (pentru xerxes1):

Am citit cate putin si din Vechiul Testament, o sa mai citesc din el. Citeste Noul Testament, acolo se spune despre dragostea lui Dumnezeu, har si mai multe happy

| xerxes1 a răspuns (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

Am citit de mai multe ori Biblia, pe vremea cand credeam si eu in povesti ca tine.

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos explică (pentru xerxes1):

"El crede că "Dumnezeul Vechiului Testament poate să pară ca fiind Unul aspru, separat de lume şi intangibil şi Căruia trebuie să te supui de frica pedepsei. Tocmai de aceea Teologia afirmă că Vechiului Testament este ca un pedagog către Hristos, şi că se desăvârşeşte şi-şi găseşte împlinerea prin Noul Testament.

Până la Hristos, mântuirea omului nu era cu putinţă, deoarece raiul a fost închis de către Dumnezeu, după căderea în păcat a strămoşilor noştri Adam şi Eva, imediat după izgonirea lor din rai. Restabilirea sau reabilitarea omului căzut în păcat se realizează odată cu venirera în lume a lui Hristos".
Este frumos sa traiesti in Dumnezeu happy

| xerxes1 a răspuns (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

Daca esti doar un papagal te rog sa repeti asta:
"Tot raul spre bine, te iubesc, frate!"

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos explică (pentru xerxes1):

Tot raul spre bine, te iubesc, frate!

Răspuns utilizator avertizat