| CinevaNou a întrebat:

Va rog, imi puteti da cateva rugaciuni eficiente?

Răspuns Câştigător
| HueyFreeman a răspuns:

Daca vroiai sa se intample ceva atunci nu stateai sa te rogi.

19 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Rugaciunile cele mai eficiente sunt cele spuse din inima si cu cuvintele tale, daca ai ceva de spus Lui Dumnezeu cauta in inima ta si vei vedea cum vei gasi cuvinte de rugaciune. Emotia e cheia ea te face sa.ti iasa cele mai minunate cuvinte de rugaciune pentru Creatorul nostru.

| Acidulat_Suculete_1996 a răspuns:

Orice rugaciune e benefica, nu eficienta ca o substanta din supermarket, spune ceva din inima cu toata concentrarea la asta, nu uita sa multumesti pentru tot ce ai.bafta

| milan9 a răspuns:

Rugăciunea cea mai accesibilă, pe care o poţi spun de sute de ori, în timp ce mergi, în timp ce stai la rând, în timp ce aştepţi să-ţi vină somnul... happy :
"Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieşte-mă!"

| maller a răspuns:

Doamne miluieste popa prinde peste, popa se besii si pestele fugii. Fundita?

| Mikhtarian a răspuns:

Rugaciunea facuta din suflet, e cea mai eficienta.

| Musique a răspuns:

Toate au aceeași eficiență.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Cele cu cuvintele tale si cu lacrimi

| ErrorFound a răspuns:

Vrei eficienta? rolling on the floor
Poate speranta... Eficienta o gasesti in lumea reala.

| Maxim96 a răspuns:

"Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieşte-mă pe mine pacatosul/pacatoasa!"

| Dumniezău a răspuns:

Vino, Lucifere, vino! Tu, pe care preotii te-au clevetit. Tu, cel condamnat de imparati. Vino, vino sa te imbratisam, sa te strangem in bratele noastre!

| PreaDulcePreaFin a răspuns:

66de ani de abstinenta, dupa care iti pui 3 dorinte, arunci pestisorul inapoi in lampa fermecata, si aia e

| AndrrreaDeea a răspuns:

Ce intelegi tu prin "rugaciuni eficiente"? Dar te pot sfatui sa te rogi din inima, asa cum poti tu si cum sti tu mai bine.

| iurii75 a răspuns:

Matei 6:7 Dar, când vă rugaţi, să nu spuneţi aceleaşi lucruri la nesfârşit, cum fac oamenii naţiunilor, căci ei cred că vor fi ascultaţi pentru că folosesc multe cuvinte

| Raniia a răspuns:

Asa cum fiecare parinte isi iubeste copilul la fel este si rugaciune Tatal nostru cea mai sugestiva.

| fuzzer a răspuns:

Rugaciunea reprezinta inchinarea ce i se cuvine doar lui Dumnezeu, nu duhului sfant, si a altor sfinti inventati de oameni. Si nu rugaciunile invatate pe de rost, gen tatal nostru.

Te rogi cu inima, si totul vine de la sine, ii multumesti lui Dumnezeu, il rogi, sa te ierte, sa te ocroteasca, etc.

| milan9 a răspuns:

Mântuitorul spune (Matei 6, 9): "Deci voi AŞA SĂ VĂ RUGAŢI: Tatăl nostru, Care eşti în ceruri, sfinţească-se numele Tău;"… (Rugăciunea "Tatăl nostru"), pentru ca mai apoi, după 2000 de ani să vină un sectant şi să spună "să nu vă rugaţi aşa (cu rugaciunea Tatal nostru)"…

Nu mai bine şi-ar vedea el de toate celelalte erezii ale lui, moştenite de la nu ştiu care "rătăcit"?

Trădarea făcută prin traducerea falsă a unei anumite secte schimbă total sensul Sripturii! Apostolul Matei nu a spus: "să nu spuneţi aceleaşi lucruri la nesfârşit" ci cu totul altceva: "nu spuneţi multe, ca neamurile"!

O "mică" codiţă a diavolului băgată prin traducere falsă, dar care schimbă total sensul. Traducerea falsă a "martorilor" inspiră faptul că nu sunt bune rugăciunile "fixe", cele care inevitabil deci, se repetă. Ori un model spre exemplu, cum este "Tatăl nostru" nu este tot rugăciune fixă? O interzice Dumnezeu? Nu. De fapt o recomandă!

Traducere corectă "nu spuneţi multe" nu interzice rugăciunea "consistentă" ci doar subliniază faptul că nu trebuie căzut în formalism, în superficialitatea vorbelor, lipsită de trăire interioară!
Rugăciunea se poate şi repeat, dar te poţi exprima şi variat.

Pe de altă parte rugăciunea către Divinitate circumstanţial poate fi şi scurtată de împrejurări, dar "dialogul" cu dvinitatea poate fi şi amplu, necenzurat de sminteli şi interpretări greşite ale Scripturii!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aha.un simpla.Doame Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu,miluieste-ma pe mine pacatosul dupa mare mila ta,si fii mie ajutor in toate,in zilele vietii mele, caci fara tine slab, nestiutor si neputincios sant dar tu esti stanca tare si puternica care imi da tarie, sanatate, putere si incredere.e de la mine dar crede in ea si in Hristos si iti va fi usor.in rest orice gand bun este o dorinta si o rugaciune daca crezi in ea si ca se va indeplini.numa ai mare grija ce itri doresti.

| roxyroxycutza a răspuns:

Cand te rogi nu trebuie sa spui r urgaciune pe care o stii pe dinafara.trebuie sa-i spui ce simti si sa-i multumesti pentru tot ce ai, trebuie sat te rogi petru toti cei din jurul tau chiar daca iti sunt prieteni sau dusmani, trebuie sa t erogi pentru familia ta si pentru sufletul tau.si foarte importat cand te rogi nu trebuie sa stai in pat cu televizoru la maxim si inconjurat sau inconjurata de persoane.trebuie sa stai singura sau singura in camera ta in liniste si sa stai in genunchi.asta va face ca rugaciunea ta sa fie ascultata. sper ca te-am ajutat.

| Andrei258 a răspuns:

Doamne ajută,

Un creştin adevărat să înveţe şi să îi înveţe pe alţii la rândul său cele trei RUGĂCIUNI de bază ale cultului:

1. Tatăl Nostru - Tatăl Nostru carele eşti în ceruri sfinţească-se numele Tău, vie împărăţia Ta, facă-se voia Ta, precum în cer sşa şi pe pământ pâinea noastră cea de toate zilele dă-ne-o nouă astăzi. Şi ne iartă nouă greşalele noastre, precum şi noi iertăm greşiţilor noştri. Şi nu ne duce pe noi în ispită şi izbăveşte de cel viclean amin.

2. Crezul (sau SIMBOLUL CREDINŢEI ) - Cred întru unul Dumnezeu, Tatăl Atotţiitorul Făcătorul cerului şi al pământului, al tuturor celor văzute şi ne văzute. Şiîntru unul Domn Iisus Hristos, Fiul lui Dumnezu, Unul-Născut, Care din Tatăl S-a născut mai înainte de toţi vecii. Lumină lumină Dumnezeu adevărat din Dumnezeu adevărat, născut nu făcut Cel de o fiinţă cu Tatăl prin carele toate s-au făcut Carele pentru noi oamenii şi pentru a noastră mântuire S-a pogorât din ceruri şi S-a întrupat de la Duhul Sfânt şi din Maria Fecioara, şi S-a făcut om. Şi s-a răstignit pentru noi în zilele lui Ponţiu Pilat şi a pătimit şi S-a îngropat. Şi a înviat a treia zi, după Scripturi. şi S-a înălţat la ceruri şi şade de-a drepta Tatălui. Şi iarăşi va să vină cu slavă să judece vii şi morţii a Cărui Îpărăţie nu va avea sfârşit. Şi întru Duhul Sfânt Domnul de viaţă făcătorul, Carele dela Tatăl purcede, cela ce împreună cu Tatăl şi cu Fiul este închinat şi slăvit, carele a grăit prin prooroci. Întru una, Sfântă, sobornicească şi apostolească Biserică. Mărturisesc un Botez întru iertarea păcatelor. Aştept înverea morţilor şi viaţa veacului ce va să fie amin.

3 Psalmul 50 (al regelui David) - Miluieşte-mă, Dumnezeule, după mare mila Ta şi după mulţimea îndurărilor Tale şterge fărădelegea mea. Mai vârtos mă spală de fărădelegea mea şi de păcatul meu mă cuirăţeşte. Că fărădelegea mea eu o cunosc şi păcatul meu înaintea mea este pururea. Ţie unuia am greşit şi rău înaintea Ta am făcut, aşa încât drept eşti Tu întru cuvintele Tale şi biruitor când vei judeca Tu. Că iată întru fărădelegi m-am zămislit şi întru păcate m-a născut maica mes. Că iată adevărul ai iubit, cele nearătate şi cele ascunse ale înţelepciunii Tale mi-ai arătat mie. Stropi-mă-vei cu isop şi mă voi curăţii spăla-mă-vei şi mai vârtos decât zăpada mă voi albi. Auzului meu vei da bucurie şi veselie, bucura-se-vor oasele mele cele smerite. Întoarce faţa Ta de la păcatele mele şi toate fărădelegile mele şterge-le. Inimă curată zideşte întru mine, Dumnezeule şi duh drept înieşte întru mine. Nu mălepăda pe mine de la faţa Ta şi Duhul Tău cel Sfânt nu-l lua de la mine. Dă-mi mie bucuria mântuirii Tale şi cu duh stăpânitor mă întăreşte. Învăţa-voi pe cei fără de lege căile Tale şi cei necredincioşi la Tine se vor întoarce. Izbăveşte-mă de vărsarea sângelui, Dumnezeule, Dumnezeul mântuirii mele, bucura-se-va limba mea de dreptatea Ta. Doamne buzele mele vei deschide şi gura mea va vesti lauda Ta. Că de-ai fi voit jertfă ţe-aş fi dat, arderile-de-tot nu le vei binevoi. Jertfa lui Dumnezeu este duhul umilit, inima înfrântă şi smerită Dumnezeu nu o va urgisi. Fă bine, Doamne, întru bunăvoirea Ta Sionului, şi să se zidească zidurile Ierusalimului. Atunci vei binevoi jertfa dreptăţii, prinosul şi arderile-de-tot, atunci vor pune pe altarul Tău jertfe.

O seară binecuvântată şi spor în împlinirea faptelor bune