| Nicu3000 a întrebat:

Va salut! Pateul vegetal mai poate fi considerat de post daca are in componenta gandaci, adica e120 (carmin)? Multumesc frumos!

Răspuns Câştigător
| TrăieşteClipa a răspuns:

Daca are praf de gandaci prajiti nu mai este de post.
Dar exista si pateuri fabricate de Inedit care au colorant facut din ardei rosu.

7 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Post este atunci cand nu mananci nimic, in rest daca mananci orice sigur mananci si ceva microorganisme care stau, pe fata ta, in gura sau pe respectiva mancare, deci mananci carne oricum asa ca adio cu postul, doar snoave.

| milan9 a răspuns:

Cele care contin acel E120 se pare ca nu sunt "de post"...

| drutzix a răspuns:

Apa contine organisme microscopice.
Inseamna ca nu e de post?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In postul pastelui, trebuie sa ocolesti pana si inchipuirea alimentelor de frupt. Cascaval de post, salam de post, pateu de post lapte de post etc.nici unele nu sunt tocmai de post, deci ramai la cartofi, fasole, mazare, rosii, salate, paste, ceaiuri, compoturi, gemuri, gogosi simple, ciuperci. Deasemeni sunt anumite zile, in care e dezlegare la vin si untdelemn. Nu intotdeauna se consuma acestea.

| Ben00 a răspuns:

Postul este o retinere si o ascultare. nu e laborator, liste de aditivi sau pistol la tampla pentru necunoastere. Daca exista oameni care pun gandaci in produse vegetale este culpa lor. pentru mine nu are nici o importanta. Chiar iau unul de la Auchan foarte bun.
Iam-i-am.

PP Si parfumul Chanel5 contine mosc. adica o secretie de la cocoselul cerbului moscat. Crezi ca ii pasa cuiva?

| MysteriousCat a răspuns:

Daca e doar aroma, atunci da.
Dar daca sunt gandaci prajiti sau pun cu adevarat gandaci ci nu doar aroma nu sunt de post.
P.S:Ce om intreg la cap mananca pateu cu gandaci? Unii pot fi asa scarbosi...

| Nicu3000 explică (pentru MysteriousCat):

Cum ce om? Aproape toate mezelurile contin e120, eu doar in salamul de sibiu nu am gasit!